Wózki inwalidzkie- najważniejsze informacje, które pomogą wybrać najlepszy model

 

Wózek inwalidzki to sprzęt specjalnego przeznaczenia. Wózki inwalidzie to sprzęt niezbędny osobom niepełnosprawnym do właściwego i aktywnego funkcjonowania w codziennym życiu.

To niezbędny element egzystencji. Dzięki dobremu i trwałemu wózkowi inwalidzkiemu osoby niepełnosprawne mają większe szanse na pełne uczestnictwo w życiu społecznym i w życiu zawodowym. Bez odpowiedniego sprzętu osoby niepełnosprawne stają się niewolnikami we własnym domu. Na szczęście dzięki osiągnieciom współczesnej techniki oferowane na rynku wózki inwalidzkie to modele, które spełnią potrzeby osób niepełnosprawnych cierpiących na róże schorzenia.

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • Gdzie kupić wózek inwalidzki najnowszej generacji?
  • Czym różnią się między sobą poszczególne modele wózków inwalidzkich?
  • Czy można otrzymać dofinansowanie do zakupu wózka inwalidzkiego?

Wózek inwalidzki można kupić w sklepach specjalizujących się w sprzedaży oraz dystrybucji sprzętu medycznego. W Polsce tego typu podmioty działają przede wszystkim w formie sklepów stacjonarnych. Jednak coraz częściej zdarza się, że sklep ze sprzętem medycznym posiada również własny sklep internetowy, gdzie możemy kupować interesujący nas asortyment. Ortezy, wózki inwalidzkie, kule, kołnierze ortopedyczne i wiele innych produktów specjalnego przeznaczenia.

Wózki inwalidzkie a konstrukcja wózka

Wybierając wózek inwalidzki należy przede wszystkim zwracać uwagę na szczególne potrzeby jego przyszłego właściciela. Wózki inwalidzkie różnią się między sobą, dlatego należy uważnie sprawdzać ich gabaryty czy funkcje dodatkowe.  Warto zauważyć, że w zależności od posiadanego schorzenia przyszły właściciel nowego wózka inwalidzkiego będzie potrzebował konkretnych udogodnień. Na przykład osoba mająca uszkodzony rdzeń kręgowy, ale władne górne kończyny może wybrać wózek, który sama będzie w stanie całkowicie obsłużyć. Natomiast osoba cierpiąca na niedowład czterokończynowy będzie potrzebować wózka napędzanego mechanicznie, ponieważ sama nie będzie w stanie go obsłużyć.  Wszystko zależy od posiadanego schorzenia oraz stopnia aktywności. Z reguły dzieci oraz młode wiekiem osoby niepełnosprawne potrzebują modeli zwrotnych i bardzo mobilnych, które ułatwiają sprawne przemieszczanie się, między innymi w komunikacji miejskiej czy na ulicach dużych miast. Wózki inwalidzkie do aktywnego użytku na zewnątrz są wykonywane z bardzo trwałych odpornych na uszkodzenia materiałów. Ponadto w takim wypadku wózek musi być bardzo stabilny, aby zapewnić bezpieczne użytkowanie w każdej sytuacji. Ważne będą także sprawne hamulce, które pozwolą na panowanie nad wózkiem w każdych warunkach (mokra lub sucha nawierzchnia). Na rynku sa dostępne tez wózki o mało skomplikowanej konstrukcji dla osób starszych lub prowadzących mało aktywny tryb zycia. Te wózki nie są az tak zwrotne, jednak bardzo ułatwiają funkcjonowanie nawet w domowym zaciszu.

Inwalidzki wózek wyposażony w jak najwięcej udogodnień?

W zależności od stopnia niepełnosprawności i indywidualnych potrzeb osoby niepełnosprawnej wózki inwalidzkie posiadają różne funkcje, rodzaje napędu itd. Ważna jest także wielkość wózka. Obecnie produkowane są wózki inwalidzkie dla dzieci, wózki inwalidzkie dla osób w nastoletnim wieku oraz dla osób dorosłych. W trakcie wybierania wyżka inwalidzkiego należy również zwracać uwagę na jakość wózka w tym siedziska, które musi być maksymalnie komfortowe dla przyszłego użytkownika. Duże znaczenie ma także wysokość siedziska. Poza tym warto zwracać uwagę na to czy koła tylne są blokowane czy nie. Zwrotność i praktyczne użytkowanie wózka inwalidzkiego jest bardzo istotne. Wózek przeznaczony dla osoby mieszkającej na przykład w niewielkim mieszkaniu nie może być duży. Co ciekawe dostępne rodzaje wózków inwalidzkich są na bieżąco ulepszane przez producentów. Dlatego producenci na bieżąco usprawniają wózki inwalidzkie. Przykładowo profil aluminiowy stosowany jest w wózkach lekkich i zwrotnych, dedykowanych osobom o dużej aktywności życiowej.  Bardzo zaawansowane modele to wózki inwalidzkie ze stabilizacją głowy i pleców z odchylanym oparciem do poziomu. Tak zaawansowane modele dedykowane sa osobom o bardzo szczególnych potrzebach. Mają zapewniać komfort życia i ułatwiać funkcjonowanie każdego dnia. Ponadto tego typu wózki są wykonane z aluminiowej ramy, która jest konstrukcją lekką. Dobór odpowiedniego wózka nie jest prosty. Jednak warto zrobić wszystko, aby osoba niepełnosprawna otrzymująca nowy wózek czuła się w trakcie jego użytkowania możliwie jak najbardziej komfortowo.

Niestety zakup takiego wózka to spiry wydatek. Koszt zakupu wózka waha się od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Na szczęście wózek inwalidzki można kupić nie tylko z pieniędzy pochodzącej z naszej kieszeni, ale też z dofinansowania. Dostępne są różnego typu programy pomocowe dedykowane osobom niepełnosprawnym. Dofinansowanie można uzyskać także z Narodowego Funduszu Zdrowia lub ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób niepełnosprawnych. Aby uzyskać takie dofinansowanie nalży wypełnić odpowiednie dokumenty i spełniać odpowiednie kryteria. O dofinansowaniach można przeczytać więcej na stronach NFZ oraz PFRON.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *