antybiotyki

Antybiotyki powodują biegunkę? Spróbuj probiotyków!

Antybiotyki są naturalnymi produktami metabolizmu mikroorganizmów. Antybiotyki swoimi działaniami hamują wzrost i podziały innych mikroorganizmów. Antybiotyki są stosowane w medycynie do zwalczania wszelkiego rodzaju zakażeń bakteryjnych. Antybiotyki są wykorzystywane profilaktycznie zakażeń bakteryjnych w przypadkach osłabienia odporności, np. neutropenii, a także w profilaktyce bakteryjnego zapalenia wsierdzia.

Jednym z najczęściej występujących i nie koniecznie przyjemnych skutków ubocznych przyjmowania antybiotyków na receptę, jest występowania biegunki. Istnieje możliwość wyjścia na przeciw powstającego problemu, czyli przyjmowanie probiotyków. Zarówno przyjmowanie probiotyków jako suplementację tabletkową, a także naturalnych produktów żywieniowych, może rozwiązać problem występowania biegunki po antybiotykach.

Probiotyk, czyli antybiotyki mają wsparcie

antybiotykiW Waszyngtonie w 2011 roku odbyła się międzynarodowa konferencja gastroenterologii na której analizowano wyniki 22 niezależnych badań wykonanych na probiotykach. Wszystkie badania koncentrowały się na wykorzystaniu bakterii probiotycznych u pacjentów z zaburzeniami układu pokarmowego oraz zespołem jelita wrażliwego.

W badaniach wzięło łącznie ponad 3000 pacjentów. Na konferencji udało się zauważyć wiele silnych dowodów przemawiających za stosowaniem dyspozycyjnych szczepów bakterii probiotycznych, np. lactobacillus. Tego typu probiotyki korzystnie wpływają na łagodzenie oraz całkowite wyeliminowanie występowania biegunki po przyjmowaniu antybiotyków. Nie można zapomnieć, że szczepy probiotyczne łagodzą objawy z zespołem jelita wrażliwego. W przypadkach osób z jelitem wrażliwym, odnotowano zmniejszoną ilość dyskomfortu jaki towarzyszy tej chorobie.

Naukowcy jednoznacznie stwierdzili, że u osób, u których wymagane jest długotrwałe leczenie antybiotykami, może stanowić bardzo realne, a czasem nawet śmiertelne zagrożenie dla zdrowia i życia chorego. W przypadkach jelita wrażliwego oraz osób długofalowo przyjmujących antybiotyki, mogą mieć skłonność do występowania biegunki oraz stałego dyskomfortu. Niestety, ale sprzyja to łatwemu występowaniu podrażnienia naturalnej flory bakteryjnej jelit, co niestety uniemożliwia odpowiedniej regeneracji tego problemu. Taki stan rzeczy w perspektywie czasu, może spowodować do trwałego uszkodzenia ścianek jelita grubego oraz cienkiego. Uszkodzenie powstałe w ten sposób może spowodować upośledzenie organizmu do przyjmowania wszelkiego rodzaju witamin i innych składników odżywczych.

Czy probiotyki są potrzebne?

Wielu chorych przyjmujących antybiotyki każdego dnia, w szczególności osoby z wrażliwym jelitem lub stale przyjmujące antybiotyki są narażone na niedożywienie, niedokrwistość i inne poważne braki żywieniowe. W skrajnych przypadkach u tych osób może dojść do śmierci głodowej, mimo przyjmowania posiłków. Spowodowane jest to brakiem zdolności organizmu do wchłaniania potrzebnych dla organizmów składników odżywczych.

Wśród licznych wniosków jakie powstały na konferencji w Waszyngtonie, dowiedzieliśmy się, że przyjmowanie probiotyków jest niezwykle ważne. Otrzymaliśmy wiele odpowiedzi, na liczne pytania związane z działaniem szczepów probiotycznych u chorych na zespół jelita wrażliwego oraz stale przyjmujących antybiotyki. Mimo licznych odpowiedzi jakie otrzymaliśmy, jeszcze większa ilość zostaje bez odpowiedzi. Jedno tylko wiemy, że probiotyki są koniecznym elementem farmakologii, a w szczególności leczenia antybiotykami.

Jaki zatem wybrać najlepszy suplement probiotyczny? W dzisiejszych czasach jesteśmy zalewani ilością środków probiotycznych i niestety ale nie ma złotej odpowiedzi, który wybrać. Musimy zapoznać się z jego pełną listą szczepów i wybrać to zestawienie, które w naszym przypadku okaże się pomocne. Warto wybrać takie probiotyki, które cieszą się dużą popularnością i koniecznie są sprawdzone licznymi badaniami laboratoryjnymi.

Komentarze

    1. Proszę rozwiń swoją wiedzę na ten temat. Chętnie pogłębimy wiedzę na temat maślany sodu i na pewno przygotujemy stosowną publikację na ten temat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *