Dowiedz się kiedy powinieneś zrezygnować ze spożywania indyjskiego agrestu

Indyjski agrest to owoc, który posiada mnóstwo korzystnych dla zdrowia człowieka właściwości. Obniża poziom cholesterolu, wspomaga leczenie cukrzycy, łagodzi biegunkę, przeciwdziała zapaleniom i wiele, wiele innych. Należy spożywać go w sytuacji, kiedy nasila się jakakolwiek z tych dolegliwości. Jednakże warto uważać, ponieważ tak, jak w przypadku każdego innego, ziołowego środka leczniczego lub innych metod niekonwencjonalnego leczenia istnieją pewne przeciwwskazania, o których warto się dowiedzieć. Jeżeli pacjent zauważy, że nasilają się u niego którekolwiek z poniższych objawów należy niezwłocznie zrezygnować ze spożywania agrestu. Można również skonsultować się z lekarzem specjalistą, który zaleci dalsze postępowanie.

Kiedy odstawić indyjski agrest:

Wzmożone krwawienie

Należy pamiętać, że indyjski agrest jest bogaty w witaminę C a ta sprawia, że naczynia krwionośne stają się bardziej elastyczne. Dochodzi do ich dylaktacji, wzmożonego krążenia i obniżenia ciśnienia tętniczego krwi. Wprawdzie wydaje się, że jest to działanie korzystne, niemniej jednak z drugiej strony takie zachowania organizmu mogą prowadzić do zwiększonego krwawienia. Jeżeli pacjent z powodu jakiejkolwiek przewlekłej choroby lub w wyniku stosowania różnych leków jest narażony na wzmożone krwawienie należy zachować szczególną ostrożność przy spożywaniu agrestu indyjskiego. Badania prowadzone nad tym owocem jednoznacznie wskazują, że prowadzi on do agregacji płytek krwi aż o 36%. To znacząco zwiększa ryzyko krwawienia, zwłaszcza jeśli pacjent zażywa jednocześnie leki przeciwzakrzepowe i przeciwpłytkowe a także środki z zawartością aspiryny, ibuprofenu, naproksenu i heparyny. Również kobiety w ciąży powinny konsultować z lekarzem prowadzącym swoją decyzję dotyczącą stosowania agrestu indyjskiego. Osoby po zabiegach chirurgicznych na dwa tygodnie przed i po zabiegu również powinny wyeliminować go ze swojej diety.

Nagły wzrost poziomu cukru we krwi

Wspomniano już, że agrest indyjski pomaga obniżyć poziom cukru we krwi. Ma bowiem dużą zdolność do poprawy metabolizmu glukozy. Spożywanie go w nadmiernych ilościach może doprowadzić jednak do nadmiernego obniżenia poziomu cukru we krwi, a to bywa niebezpieczne dla osób szczególnie narażonych na niekontrolowane wahania jego stężenia w organizmie. W tym zakresie także przeprowadzono liczne badania, tyle że na zwierzętach. Okazało się, że dawka 200 mg agrestu na jeden kilogram masy ciała spowodowała znaczące obniżenie poziomu cukru we krwi. Wynik spadku był zbliżony do tego, jaki uzyskuje się przy zażywaniu specjalistycznych, przeciwcukrzycowych leków medycznych. Jeżeli więc leczysz się już na cukrzycę i przyjmujesz jakiekolwiek środki medyczne to bezwzględnie skonsultuj się z lekarzem prowadzącym zanim zaczniesz stosować agrest indyjski. Może się okazać, że wcześniej trzeba będzie zmniejszyć dawkę przyjmowanych dotychczas środków farmakologicznych. W ten sposób unikniesz skutków ubocznych, dlatego nie bagatelizuj tego.

Uszkodzenie wątroby

Agrest indyjski wykazuje niezwykle wysokie właściwości przeciwutleniające, dlatego można stosować go w leczeniu chorób wątroby. Jeżeli na przykład używasz leków na gruźlicę, które mogą swoim działaniem doprowadzić do hepatotoksyczności agrest może pomoc w przeciwdziałaniu negatywnym skutkom ubocznym. Jeżeli jednak zażywasz już jakiś ziołowy preparat z agrestem indyjskim musisz uważać, ponieważ może to doprowadzić do zaburzenia czynności wątroby. Dzieje się tak, ponieważ zwiększa się poziom enzymów wątrobowych w surowicy. Tak więc pacjenci, którzy leczą się przewlekle na jakiekolwiek choroby związane z dysfunkcją wątroby, nie powinni spożywać dodatkowej ilości agrestu na własną rękę, ponieważ wówczas stan chorobowy może się znacząco zaostrzyć.

Dodatkowo trzeba być ostrożnym podczas łączenia agrestu z takimi lekami jak paracetamol, amiodaron, metyldopy, metotreksat, izoniazyd i karbamazepina, ponieważ może to wywołać niepożądane skutki uboczne.

Zaparcia

Agrest indyjski doskonale radzi sobie z biegunkami, ponieważ poprawia działanie przewodu pokarmowego. Jest to owoc niezwykle bogaty w błonnik, dlatego jeśli będzie przyjmowany w nadmiernych ilościach może doprowadzić do przykrych zaparć. Spożywając agrest w celu leczenia biegunki zwiększ odpowiednio ilość spożywanych płynów. Tylko w taki sposób uda Ci się uniknąć bolesnych zaparć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *