Rekonwalescencja po cesarskim cięciu

Rekonwalescencja po cesarskim cięciu – jak przebiega?

Rekonwalescencja po cesarskim cięciu jest niezwykle istotna. Kobieta, która miała robione cesarskie cięcie, musi być ostrożna i cierpliwa, ponieważ niekiedy dochodzenie do siebie może trwać długo. Cesarskie cięcie jest uznawane za drobniejszą, bezbolesną formę porodu. Jednak specjaliści uprzedzają, iż cesarka to nie zabieg kosmetyczny, natomiast poważna operacja. Oraz identycznie, jak w wypadku każdej odmiennej operacji, mogą nastąpić po niej mniej bądź bardziej niebezpieczne komplikacje. Rekonwalescencja po cesarskim cięciu także nie należy do przyjemności, rana może się źle goić, natomiast ból niezwykle uniemożliwiać opiekę nad maluchem. Przyszłe matki, jakie z rozmaitych przyczyn czeka właśnie cesarka, zamiast porodu siłami natury, mają mnóstwo obaw oraz pytań na temat owego, co może się wydarzyć.

Nastawienie kobiety po cesarce

Kiedy znieczulenie przestaje funkcjonować, kobiety po cesarskim cięciu rozpoczynają czuć ból dookoła rany na podbrzuszu. Może być on dosyć mocny bądź niedotkliwy – we współzależności od akceptacji bólu kobiety, stanu zdrowia, formy ruchowej oraz formy dotychczasowych porodów. Gdy kobieta wcześniej rodziła poprzez cesarskie cięcie, prawdopodobnie przy następnym porodzie będzie mniej obolała. Poniektóre świeżo upieczone mamy powstają z łóżka zaraz po paru godzinach od operacji, pozostałe czują się niezwykle źle chociażby poprzez parę dni. Gdy kobieta do cesarki miała wykorzystane znieczulenie zewnątrzoponowe, poprzez parę godzin od zabiegu będzie dostawać poprzez cewnik umieszczony na plecach małe ilości leków znieczulających. W wypadku operacji wykonanej w znieczuleniu ogólnym, kobiecie podaje się środki w kroplówce bądź zastrzyku. Jeśli powstanie taka konieczność, przyjąć można lek znieczulający w formie czopka. Wszystkie leki podawane są w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych oraz nie są niebezpieczne dla dziecka

Skutki znieczulenia w cesarskim cięciu

Podczas cesarskiego cięcia wykorzystuje się znieczulenie zewnątrzoponowe bądź podpajęczynówkowe. Dzięki temu kobieta jest przytomna oraz świadoma podczas operacji. Może rozmawiać z lekarzami, od razu zobaczyć dziecko oraz powitać je na świecie. Znieczulenie zaczyna działać niezwykle błyskawicznie oraz zapewnia wrażenie odrętwienia od pasa w dół. Po porodzie wyczuwalny jest chłód, natomiast poprzez to drżenie i brak czucia w nogach, nudności i ogromny ból głowy. Żeby mu zapobiec, nie można podnosić głowy poprzez 3–4 godziny od operacji. Specyficzny jest również ból pleców w strefie znieczulenia zewnątrzoponowego – to symptom niechciany, jaki ustępuje po paru dniach. Wysoce przytoczone znieczulenia można zmienić znieczuleniem ogólnym, gdzie dożylnie podaje się środki usypiające, znieczulające oraz zwiotczające mięśnie, jakie wywołują stratę przytomności.

Pielęgnacja rany po cesarce

Świeża rana po cesarskim cięciu może być zaopatrzona opatrunkiem, chociaż teraz nie zawsze się go zakłada. Na początku staraj się nie moczyć rany – podczas pierwszej kąpieli spróbuj uchronić ją ręcznikiem. Po zdjęciu opatrunku ranę należy subtelnie oczyszczać wodą z małą ilością żelu do mycia ciała – najlepiej hipoalergicznego – oraz oczyszczać jednorazowym ręcznikiem.

Rób to 2–3 razy dziennie, natomiast gdy się bardzo pocisz, chociażby częściej. Dobrze by było, żeby przy pierwszych kąpielach pod prysznicem ktoś ci pomagał, czasem należy ponieważ unieść warstwy brzucha w górę, aby mieć odpowiedni dostęp do rany. Miejsce cięcia staraj się jak najczęściej wietrzyć oraz nie urażać go poprzez noszenie nieodpowiednio dopasowanej bielizny poporodowej. Noś zatem wysokie majtki ściągające po cesarce – z bawełny bądź specjalistyczne poporodowe. Pojawienie się wycieku z rany (osocze oraz trochę krwi), szczególnie w pierwszych dniach, jest symptomem typowym.

Jak długo dokucza blizna po cesarskim cięciu?

Najprawdopodobniej cięcie zrobiono w poprzek, nad połączeniem łonowym. Obecnie jeszcze brzuch jest obrzmiały, natomiast rana wściekle różowa. Jeszcze poprzez parę tygodni po operacji będziesz czuła dyskomfort przy dotykaniu blizny. Lecz z każdym dniem jeszcze mniejszy. Kiedy miejsce cięcia już się zagoi (towarzyszy temu świerzbienie) oraz odpadną strupki, zostaną usunięte szwy. Zazwyczaj po siedmiu dniach od zabiegu. Blizna będzie różowoczerwona. Nie winna już wówczas boleć, lecz może powodować dziwne uczucia:

  • cierpnięcie,
  • mrowienie,
  • palenie lub odwrotnie – możesz nie mieć czucia w miejscu cięcia.

Odrętwienie skóry dookoła szramy wywołane jest przerwaniem nerwów przy przecinaniu powłok brzusznych. Taki stan może utrzymywać się wiele miesięcy po porodzie. Z czasem ślad po cięciu zacznie maleć oraz po paru miesiącach nie będzie go już niemalże widać. Bywa jednakże, iż w miejscu gojenia się rany na skórze mają się zgrubienia. Może to być tzw. bliznowiec.

Przemęczenie a cesarka

Zarówno po porodzie naturalnym jak również cięciu cesarskim młoda matka może poczuć się wykończona. Podstawą może być duża strata krwi jak i działanie znieczulenia. Stan tenże mogą zwiększać także długie próby narodzenia dziecka drogami natury przed podejściem do cięcia cesarskiego. Ponadto kłopotem może być przemęczenie emocjonalne, szczególnie gdy zabieg nie był planowany, natomiast decyzja o nim nastąpiła intensywnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *