Babka lancetowata – najbardziej użyteczna roślina na świecie

Większość osób posiada tę roślinę w swoim ogrodzie i traktuje ją jako chwast nadający się tylko do usunięcia. Tymczasem okazuje się, że jest jedna z najkorzystniejszych dla zdrowia roślina. Mowa tu oczywiście o babce lancetowatej. Występuje w ponad dwustu odmianach, wszystkie jednak mają takie same właściwości lecznicze.

Babkę lancetowatą można znaleźć zwykle w miejscach, które są pozornie niewłaściwym środowiskiem do rozwoju jakichkolwiek formacji roślinnych. Są to między innymi skaliste gleby i podjazdy. Często rośnie w sąsiedztwie mniszka lekarskiego. Można ją spotkać w okolicach żwirowni i inwestycji budowlanych.

Swoje zastosowanie znalazła po raz pierwszy w Ameryce Północnej. Było to w około 1600 roku.

Właściwości zdrowotne babki lancetowatej

Powszechnym zastosowaniem babki lancetowatej jest walka z przykrymi dolegliwościami występującymi po ukąszeniach komarów. Wykazuje ona niezwykle silne właściwości ściągające, które doskonale radzą sobie z usuwaniem toksyn z organizmu. Można stosować ją jako okład po ukąszeniu pszczół, ugryzieniu innych owadów. Dobrze radzi sobie z wysypką oraz trądzikiem. Na zmienione chorobowo miejsca wystarczy nałożyć czysty liść babki i owinąć go bandażem pozwalając jej działać przez 4 do nawet 12 godzin.

Balsam z babki lancetowatej

Innym sposobem wykorzystania babki lancetowatej jest zastosowanie w postaci balsamu lub infuzji do celów ratunkowych. Przy tej metodzie świetnie radzi sobie na przykład z hemoroidami.

Babka lancetowata wykazuje również korzystne właściwości działania w obrębie układu pokarmowego. Bardzo dobrze sprawdza się po terapii antybiotykowej. Może być używana też jako środek przeciwzapalny i przeciwbólowy. Łagodzi przebieg alergii pokarmowych i celiakii. Liści i nasion używa się do leczenia problemów trawiennych. Wystarczy zrobić z niej herbatę, dodać do zupy, lub w postaci suszonej wykorzystać jako przyprawę. Nasiona można mielić lub moczyć. Ich stosowanie przyspiesza metabolizm i wspomaga proces odchudzania.

Napar z babki lancetowatej

Napar z babki lancetowatej pomaga przy chorobach płucnych, zwalcza kaszel i przeziębienia. Stanowi bogaty w krzemionkę, łagodny środek wykrztuśny.

Babka lancetowata zapewnia niezwykle szeroki zakres działania leczniczego począwszy od dolegliwości menstruacyjnych, poprzez zaburzenia trawienia i choroby skórne, aż po zapalenie stawów. Może być stosowana na wiele różnych sposobów – jako dodatek do sałat, czy zdrowych frytków. W formie doustnej można ją również przeżuwać, zmniejszając uczucie pragnienia. We wszystkich przypadkach zapewnia niezwykle długotrwałe działanie.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *