Szukaj
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Babka lancetowata – najbardziej użyteczna roślina na świecie

Większość osób posiada tę roślinę w swoim ogrodzie i traktuje ją jako chwast nadający się tylko do usunięcia. Tymczasem okazuje się, że jest jedna z najkorzystniejszych dla zdrowia roślina. Mowa tu oczywiście o babce lancetowatej. Występuje w ponad dwustu odmianach, wszystkie jednak mają takie same właściwości lecznicze.

Babkę lancetowatą można znaleźć zwykle w miejscach, które są pozornie niewłaściwym środowiskiem do rozwoju jakichkolwiek formacji roślinnych. Są to między innymi skaliste gleby i podjazdy. Często rośnie w sąsiedztwie mniszka lekarskiego. Można ją spotkać w okolicach żwirowni i inwestycji budowlanych.

fb

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

fb

Swoje zastosowanie znalazła po raz pierwszy w Ameryce Północnej. Było to w około 1600 roku.

Właściwości zdrowotne babki lancetowatej

Powszechnym zastosowaniem babki lancetowatej jest walka z przykrymi dolegliwościami występującymi po ukąszeniach komarów. Wykazuje ona niezwykle silne właściwości ściągające, które doskonale radzą sobie z usuwaniem toksyn z organizmu. Można stosować ją jako okład po ukąszeniu pszczół, ugryzieniu innych owadów. Dobrze radzi sobie z wysypką oraz trądzikiem. Na zmienione chorobowo miejsca wystarczy nałożyć czysty liść babki i owinąć go bandażem pozwalając jej działać przez 4 do nawet 12 godzin.

Balsam z babki lancetowatej

Innym sposobem wykorzystania babki lancetowatej jest zastosowanie w postaci balsamu lub infuzji do celów ratunkowych. Przy tej metodzie świetnie radzi sobie na przykład z hemoroidami.

Babka lancetowata wykazuje również korzystne właściwości działania w obrębie układu pokarmowego. Bardzo dobrze sprawdza się po terapii antybiotykowej. Może być używana też jako środek przeciwzapalny i przeciwbólowy. Łagodzi przebieg alergii pokarmowych i celiakii. Liści i nasion używa się do leczenia problemów trawiennych. Wystarczy zrobić z niej herbatę, dodać do zupy, lub w postaci suszonej wykorzystać jako przyprawę. Nasiona można mielić lub moczyć. Ich stosowanie przyspiesza metabolizm i wspomaga proces odchudzania.

Napar z babki lancetowatej

Napar z babki lancetowatej pomaga przy chorobach płucnych, zwalcza kaszel i przeziębienia. Stanowi bogaty w krzemionkę, łagodny środek wykrztuśny.

Babka lancetowata zapewnia niezwykle szeroki zakres działania leczniczego począwszy od dolegliwości menstruacyjnych, poprzez zaburzenia trawienia i choroby skórne, aż po zapalenie stawów. Może być stosowana na wiele różnych sposobów – jako dodatek do sałat, czy zdrowych frytków. W formie doustnej można ją również przeżuwać, zmniejszając uczucie pragnienia. We wszystkich przypadkach zapewnia niezwykle długotrwałe działanie.


loading...

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *