Czyścica lekarska

Czyścica lekarska – właściwości lecznicze, zastosowanie

Czyścica lekarska (Calamintha sylvatica) należy do jasnotowatych i wywodzi się z Europy,. Porasta Zarówno stary kontynent, jak też występuje w Ameryce, Azji, również spotkać ją można w Syrii, Algierii. Roślina lubuje się w suchych brzegach trawiastych, wybiera raczej gleby wapienne.

Czyścica lekarska – charakterystyka rośliny

Czyścica lekarska osiąga około 60 centymetrów wzrostu, kwitnie obficie od lipca aż do września włącznie. Nasiona dojrzewają aż do października. Kwiaty czyścicy są obupłciowe, liści wyróżnia jajowaty kształt, zaś kwiaty fioletowo purpurowy kolor przyciągający uwagę. Surowiec zielny w postaci liści zbierany jest w lipcu, na początku okresu kwitnienia rośliny. Poddaje się go suszeniu i obróbce na ziele gotowe do parzenia i wykonywania odwarów leczniczych.

Właściwości lecznicze czyścicy

Najpowszechniej zioło to stosowane było w okresie średniowiecza. Roślina jest bardzo aromatyczna, działa przeciwbólowo i wykrztuśnie. W skład ziela wchodzą glikozydy, saponiny oraz liczne kwasy organiczne. Z uwagi na fakt, iż stosowanie ziela jest bezpieczne, uprawia się je do celów użytkowych w przydomowych ogrodach. Z rośliny pozyskuje się rozmaite olejki eteryczne i substancje lotne, które znajdują zastosowanie w homeopatii i nie tylko. Ziele przydaje się w zbijaniu gorączki, jak też eliminacji bolesnych kolek.

Pomocą służy w nieżycie żołądka i zaburzeniach trawiennych, jest stosowane w leczeniu depresji, bezsenności jak również bólu w czasie miesiączki. Działanie wyciszające i tłumiące to zbawienie dla osób cierpiących z powodów lęku, histerii i licznych zaburzeń psychicznych. To naturalny środek nie powodujący skutków ubocznych, po jaki można sięgnąć w nasileniu się objawów. Ekstrakt z tej rośliny doskonale zastępuje środki przeciwbólowe.

Zastosowanie ziela

Dzięki działaniu wykrztuśnemu ziele jest rewelacyjnym środkiem na kaszel i schorzenia układu oddechowego. Napary z ziela hamują rozwój infekcji dróg oddechowych. Przeciwwskazaniem do zażywania jest ciąża, bowiem ziele może powodować poronienie. By wzmocnić intensywność działania ziela dobrze jest wykonać napar z mieszanki czyścicy oraz tymianku i krwawnika. Stawiając na skuteczność działania picie naparu z czyścicy wspiera przemianę materii, redukując wzdęcia i przyczyniając się do odtrucia organizmu.

Ziele stosowane regularnie wspomaga prace wątroby i jej regenerację, a także stymuluje jelita. To doskonałe ziele dla seniorów jak i osób chorych na cukrzycę. Ziele wykazuje działanie obniżające poziom cukru we krwi. Ponadto czyścica znajduje zastosowanie jako środek antyseptyczny i odkażający, również od wewnątrz. Stosuje się go profilaktycznie w zapobieganiu chorobie wieńcowej, schorzeniom naczyń krwionośnych i nadciśnieniu.

Użycie w praktyce

Jadalne liście czyścicy lekarskiej wyróżniają się słodkim smakiem i aromatem, dzięki czemu mogą posłużyć do zaparzenia herbaty, która jest niezwykle orzeźwiająca. W smaku liście przypominają miętę oraz majeranek. Alternatywą dla herbaty jest wywar z liści wraz z łodygami, który gotuje się przez trzy minuty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *