kapusta warzywna

Kapusta warzywna – właściwości lecznicze, wartości odżywcze

Kapusta warzywna, ogrodowa (Brassica oleracea), jest popularnym warzywem uprawnym, zwłaszcza w Polsce. Należy do rodziny kapustowatych wraz z brokułem i brukselką. Dzika kapusta spotykana jest na wybrzeżach Hiszpanii, Francji czy Wielkiej Brytanii. To z niej wyhodowano wiele odmian uprawnych. Znana od czasów starożytności, przedstawiana w mitologii jako owoc łez Zeusa.

Kapusta warzywna – właściwości i zasoby

Kapusta warzywna jest rośliną dwuletnią o kulistym kształcie i około 30cm wysokości. Tworzy pojedynczą głowę okrytą szerokimi liśćmi wyrastającymi z grubej i bardzo krótkiej łodygi. Kolor liści może przybierać różny w zależności od odmiany, w większości jest on soczyście zielony. Doskonale rośnie w temperaturze około 20 stopni i na stanowiskach nasłonecznionych i zacisznych. Uprawiana z rozsady, którą prowadzi się dwa razy w roku – wiosna w kwietniu oraz latem w czerwcu. Zbiory w zależności od wysiewu odbywają się latem lub jesienią. Może być stosowana również jako poplon.

Wartości odżywcze kapusty

Kapusta stanowi jedno z podstawowych warzyw w gastronomii, zwłaszcza w kuchni polskiej. Spożywamy ją pod wieloma postaciami, zarówno surową, gotowaną, jak też zapiekaną, smażoną i kiszoną, czy kwaszoną. Warzywo to ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie, jest zasobne w substancje odżywcze i posiada szereg właściwości leczniczych. Rzadko zdajemy sobie sprawę z korzystnego wpływu na organizm jaki ma kapusta.

Dawniej uważano ją za pożywienie biedoty, co powodowało redukcję jej udziału w stole pańskim. Jest jednym z najzdrowszych warzyw, bogatym źródłem witamin, zwłaszcza witaminy K odpowiadającej za krzepliwość krwi i wchłanianie wapnia przez szkielet kostny. Tym samym kapusta doskonale zapobiega osteoporozie, artretyzmowi i zwyrodnieniom stawów.

Ponadto zawiera witaminę A, grupę witamin B, które wpływają pozytywnie na układ nerwowy, podnoszą wydajność intelektualną i pozwalają zachować równowagę psychiczną. Kapusta to również bogactwo witaminy C, w 100g kapusty znajduje się jej tyle co w cytrynie. Zwłaszcza cenny pod tym względem jest kapuściany głąb. Poza witaminami kapusta to również wapń, magnez, potas i żelazo, których najwięcej jest w zewnętrznych liściach.

Zastosowanie kapusty

Błędnie uważa się kapustę za ciężkostrawną. Uchodzi ona za taką poprzez jej stosowanie jako składnika tłustych dań np. golonki. Zawiera ona bardzo mało kalorii, dzięki czemu jest polecana jako produkt dietetyczny w diecie odchudzającej i oczyszczającej. Nie koliduje z uszkodzeniami wątroby a wręcz przeciwnie wspomaga procesy trawienne odciążając wątrobę. Najbardziej wartościową postacią jest kapusta spożywana na surowo oraz kiszona.

Kiszona kapusta to doskonały środek przeciw pasożytom oraz zaparciom. Sok z kiszonej kapusty sprawdza sie w suplementacji witaminy C przy przeziębieniu i infekcjach wirusowych. Kapusta warzywna łagodzi zmiany skórne, w tym odparzenia i oparzenia, odmrożenia a ponadto dzięki cynkowi i siarce przyspiesza procesy gojenia się ran. Ponadto okłady z liści kapusty doskonale niwelują obrzęki oraz uśmierzają bóle reumatyczne i nerwobóle.

Przeciwwskazania

Mimo wielu cech jakie przemawiają za włączeniem kapusty do diety, są tez przeciwwskazania do jej spożywania. Do nich należą zaburzenia pracy tarczycy, gdyż kapusta utrudnia przyswajanie jodu. Nadmiar spożywania kapusty również może okazać się szkodliwy i skutkować nadkwasota żołądka, na co należy zwrócić uwagę i uważać komponując menu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *