Choroby skóry

Choroby skóry – Co musimy wiedzieć na temat różnych chorób skóry?

Choroby skóry tworzą teraz niezwykle uciążliwy kłopot. Choroby skóry należą do dosyć popularnej grupy zaburzeń. Do przeważnie występujących przypadłości owego typu można zakwalifikować m.in. atopowe zapalenie skóry o podłożu uczuleniowym (AZS), łojotokowe zapalenie skóry, łuszczycę lub dolegliwości zawodowe skóry. W wypadku wykrycia zaburzeń skórnych, poza leczeniem farmakologicznym, bardzo korzystny dla stanu zdrowia okazuje się pobyt w sanatorium dermatologicznym, w jakim oferowane są profesjonalne terapie chorób skóry, natomiast w wypadku najmniejszych – w sanatorium dla dzieci z nadwrażliwością skórną.

Atopowe zapalenie skóry

AZS jest najpowszechniejszą uczuleniową dolegliwością skóry. Dolegliwość w zdecydowanej większości wypadków zaczyna się w wieku niemowlęcym (symptomy AZS pojawiają się blisko 6 miesiąca życia). Atopowe zapalenie skóry okazuje się mocnym świądem skóry, pogłębiającym się wieczorem oraz nocą, jak i charakterystycznym wyglądem oraz umieszczeniem zmian skórnych. Dolegliwość ma charakter długotrwały oraz nie ma szansy jej pełnego wyleczenia. W celu zmniejszenia symptomów oraz poprawy jakości życia chorych poleca się głębokie zwilżanie skóry przez używanie emolientów. Niezbędna jest także właściwa pielęgnacja naskórka. W tymże celu wykorzystuje się właściwe środki (przeważnie w formie maści oraz kremów), jak i środki ogólnoustrojowe (np. glikokortykosteroidy doustne bądź środki przeciwhistaminowe).

Trądzik

Gdy idzie o popularne dolegliwości skóry twarzy, od lat prym wiedzie trądzik. Atakuje on zazwyczaj w czasie dojrzewania, kiedy w młodym organizmie trwa naturalna burza hormonów. To właśnie hormony oddziałują na tworzenie się brzydkich, ropnych pryszczy na skórze. Pozostałe przyczyny trądziku to niewłaściwa pielęgnacja skóry twarzy oraz skłonność do bardzo dynamicznego wytwarzania sebum. Niewątpliwie przeświadczenie, iż trądzik dotyczy tylko nastolatków, można włożyć pomiędzy mity. Takie dolegliwości skóry przytrafiają się również osobom dojrzałym, w 30. lub 50. roku życia. Symptomy trądziku różowatego są zazwyczaj niepozorne – skóra jest nieco zaczerwieniona, miejscami widoczne są niewielkie krostki i popękane naczynka. Później jest już tylko jeszcze gorzej. Na skórze twarzy, pleców oraz szyi pojawiają się przerośnięte, swędzące zmiany. Owej dolegliwości skóry nie da się szybko wyleczyć – po kuracji niejednokrotnie są sine, brzydkie blizny.

Choroby skóry – łupież

Łupież to dolegliwość skóry głowy, jaka dotyka najwięcej osób – określa się, iż cierpią na nią już 3 miliony Polaków. Za przebieg dolegliwości skóry, jaką jest łupież odpowiadają grzyby, dla których środowisko bogate w łój oraz wysoką temperaturę, jaka jest na skórze głowy to najdoskonalsze warunki do rozwoju. Na starcie owej dolegliwości skóry głowy pojawiają się zaczerwienienie oraz świerzbienie skóry głowy. Uciążliwe drapanie w okresie zapalenia skóry powoduje, iż niszczymy strukturę skóry głowy. Złuszczamy w tenże sposób naskórek, jaki osiada na naszych włosach oraz ubraniach. Tak okazuje się łupież tłusty. Z kolei łupież suchy także jest powodowany grzybami sprawiającymi, iż skórę głowy zaczyna charakteryzować ogromna delikatność oraz nadwrażliwość. W tymże przypadku dolegliwości skóry pojawiają się za sprawą nieodpowiednio dopasowanych kosmetyków do pielęgnacji włosów oraz na naszej głowie pojawia się brzydki łupież.

Łuszczyca

To dolegliwość wstydliwa, chociaż nie można się nią zakazić przez dotyk lub chociażby kontakt „skóra do skóry”. Ma charakter długotrwały oraz nawrotowy. Może pojawić się w dowolnym czasie życia. Osoby, jakie chorują czują się źle we własnym ciele, separują się od świata. Symptomem są wykwity skórne, jakie w pierwszej fazie choroby pojawiają się na przestrzeniach wyprostowanych (łokciach, kolanach, pośladkach, w okolicach kości krzyżowej), później okazują się także na skórze głowy, twarzy, stopach oraz rękach. Dermatolodzy przeważnie rozpoznają łuszczycę zwyczajną (psoriasis vulgaris) oraz łuszczycę paznokci, myloną z grzybicą paznokci.

Dotąd nie stworzono środka, jaki pozwoliłby w całości wykluczyć symptomy łuszczycy oraz uniknąć ich nawrotom. Leczenie łuszczycy w decydującej mierze opiera się na uśmierzaniu symptomów dolegliwości, natomiast w formie ciężkiej wykorzystuje się antybiotykoterapię doustną. Duże znaczenia w wypadku łuszczycy ma dieta, w jakiej nie winno brakować artykułów możnych w kwasy tłuszczowe omega-3 i witaminę D.

Choroby skóry – alergia kontaktowa

Pośród chorób skóry odnajdziemy również przeróżnego typu alergie. Czasem zdarza się, iż dotknięcie bądź kontakt skórny z danym przedmiotem bądź substancją wywołuje odpowiedź uczuleniową. Tak właściwie uczulić może nas niemal wszystko, rozpoczynając od składników kremów oraz maści, natomiast kończąc na niklu lub środkach czystości. Nadwrażliwość kontaktowa jest niezwykle trudna do wykrycia oraz leczenia, gdyż reakcja uczuleniowa pojawia się przeważnie właśnie na parę dni po kontakcie z alergenem.

Niezwykle ciężko jest zatem ustalić pochodzenie kłopotu owej dolegliwości skóry. Natomiast bez owego leczenie może opierać się jedynie na zwalczaniu symptomów choroby oraz zapalenia skóry. Gdy zaobserwujemy, iż zmiany skórne takie jak zaczerwienienia, łuszcząca oraz swędząca skóra pojawiają się w określonym okresie, to udajmy się do dermatologa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *