migrena miesiączkowa

Migrena miesiączkowa (menstruacyjna) – objawy i sposoby leczenia

Migrena miesiączkowa to specyficzny rodzaj migreny, jednak równie dokuczliwy co pozostałe. Występuje w okresie miesiączku bądź tuż przed wystąpieniem okresu. Jest to napadowy ból głowy objawiający się uczuciem pulsowania. Najczęściej ból zlokalizowany jest po jednej stronie głowy, któremu towarzyszy światłowstręt i nudności oraz wymioty.

Migrena miesiączkowa – powszechny problemami

Ból spowodowany przez migrenę miesiączkową jest wyjątkowo intensywny, aczkolwiek wyróżnia się on brakiem aury w stosunku do klasycznego bólu migrenowego. Aby mówić o migrenie miesiączkowej należy zaobserwować prawidłowość występowania bólu minimum w trzech cyklach menstruacyjnych następujących po sobie kolejno. Ból głowy nie musi wystąpić wraz z misiaczka ale może ja poprzedzać a kończyć się dopiero po ustaniu krwawienia, nawet kilka dni.

Przyczyny bólu

Przyczyna występowania migreny miesiączkowej w większości przypadków są zaburzenia hormonalne. Mimo wszystko przyczyny bólu nie są jednoznaczne i do końca przebadane. Najpewniej związek między bólem a miesiączka polega na stężeniu estrogenów. Poza podstawowym zadaniem jakim jest przygotowanie organizmu do ciąży jest także zwiększenie krzepliwości krwi czy zapobieganie osteoporozie poprzez regulacje poziomu cholesterolu.

Nieprawidłowości hormonalne obserwuje się poprzez zaburzenia cyklu, ale niekoniecznie migrena miesiączkowa idzie w parze z nieregularnością miesiączki. Poziom estrogenów w czasie cyklu spada i maleje, a ich wahania mogą wywoływać migrenę, podobnie jak ich nadmiar, niedobór. Tym samym przyczyny bólu są złożone i wysoce skomplikowane, różnorodne dla różnych osób.

Problemy z hormonami powodują nie tylko bóle głowy ale także duszności, napady gorąca, potliwość. Gwałtowny spadek jak i wzrost estrogenów zaburzają aktywność neuronów i co za tym idzie również przepływ mózgowy prowadząc do długotrwałego i intensywnego bólu głowy. Migrena miesiączkowa trwać może od czterech godzin do nawet siedemdziesięciu dwóch i dłużej.

Leczenie migreny menstruacyjnej

Pacjentki często szukają intensywnie środków farmakologicznych pomagających uporać się z bólem szybko i skutecznie. Niestety niewiele leków jest trafionych i pomaga na te przypadłość. Większość polega na leczeniu objawowym i uśmierzaniu bólu nie zaś na usuwaniu przyczyny bólu i zapobieganiu kolejnym napadom bólu. Lekarze specjaliści zalecają przyjmowanie niesteroidowych leków uśmierzających ból, które maja także działanie przeciwzapalne. Ponadto przepisywane są leki przeciwmigrenowe z grupy tryptanów, jednak ich zażycie skutkuje jedynie zawczasu, gdy ból jeszcze się nie rozwinął.

Trudno jest wyczuć odpowiedni moment, gdy migrena nie ma aury poprzedzającej, a właśnie tym się wyróżnia migrena miesiączkowa. O kuracji migreny winien zdecydować ginekolog w konsultacji z neurologiem. Warto podkreślić, iż doustna antykoncepcja hormonalna może zmniejszyć ból migrenowy, niestety tego rodzaju terapia niesie szereg skutków ubocznych niepożądanych, jakie trzeba rozważyć decydując się na taki sposób leczenia.

Współtowarzyszące schorzenia

Migrena miesiączkowa często towarzyszy klasycznej migrenie. Znacznie częściej występuje towarzysząc pacjentkom cierpiącym na migrenę w postaci klasycznej lub innej. Rzadziej występuje samodzielnie li tylko jako ból współistniejący z miesiączką. Co więcej występuje cyklicznie ale nie w każdym cyklu, a większości cyklów. Zaletą migreny miesiączkowej jest przewidywalność terminu wystąpienia bólu, na który można się stosownie przygotować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *