pleśń w domu

Pleśń w domu – toksyczność, jak unikać pleśni w domu?

Pleśń w domu źle wpływa na zdrowie. Niestety pleśnie pojawiające się na ścianie, chlebie, czy dżemie w lodówce są toksyczne. Zwłaszcza grzyb na wilgotnych ścianach wydziela mikotoksyny. Mimo iż zarodników pleśni nie widać to przenoszą się po całym mieszkaniu.

Grzyb i pleśń w domu

Grzyby i pleśń łatwo przenoszą się, gdyż ich zarodniki są bardzo lekkie i niewielkie. Gdy tylko natrafia na warunki im sprzyjające rozwijają się błyskawicznie. Mnożą się w ekspresowym tempie i dopiero wówczas zaczynają być widoczne dla oka ludzkiego. Pleśń rozwija się w środowisko wilgotnym i kwaśnym oraz ciepłym. Wbrew pozorom istnieją gatunki występujące już w 5 stopniach, stad pleśniejące wędliny, przetwory i warzywa w lodówce.

Pleśń w domu – toksyczność pleśni

Pleśń jako taka nie jest szkodliwa jednak produkty jej przemiany materii są toksyczne. Nie ma znaczenia wielkość pleśni. Nawet mała plamka pleśni wytwarza mnóstwo mikotoksyn. Najgroźniejsze są pleśnie pochodzące ze zbóż i orzechów arachidowych. Jak się okazuje nie musimy sami spożywać zbóż spleśniałych.

Badania wskazują na obecność mikotoksyn w mięsie krów jakie spożywały paszę z pleśnią. Są one obecne również w mleku i jego przetworach. Przed pleśnią można się ochronić. Przemysł spożywczy walczy z pleśnią poprzez rafinację, prażenie oraz zastosowanie nadtlenku wodoru.

W domu nie jest to możliwe, pozostaje nam zachowanie czystości w miejscach przechowywania żywności, wietrzenie pomieszczeń i suszenie miejsc wilgotnych. Zazwyczaj spożycie niewielkiej pleśni nie wywołuje negatywnych skutków bądź też owocuje niestrawnością, biegunką.

Jednak spożywanie nadpleśniałych produktów w dużej ilości i długotrwale może prowadzić do zatrucia toksynami a także tłuszczowego zwyrodnienia wątroby, pierwotnego raka wątroby oraz zmian w kanalikach żółciowych.

Pleśń w domu – grzyby i alergia

Pleśń rozwija się przede wszystkim w martwej materii pochodzenia organicznego. To doskonała pożywka dla grzyba. Zarodniki rozprzestrzeniają się poprzez podmuch powietrza, trudno jest się obronić przed ich wdychaniem. Jeśli wtargną do organizmu alergika, mogą wywołać napad astmy czy alergiczne grzybicze zapalenie zatok.

Rozpoznanie alergii na grzyby jest trudne bowiem nie są wiarygodne ani testy skórne ani oznaczenie przeciwciał IgE. Jak dotąd rozpoznano 250 gatunków grzybów wywołujących alergię, a to nie wszystko. Objawy alergiczne często mylone są z grypa i przeziębieniem. Rada dla osób wrażliwych na pleśnie jest unikanie kontaktu z nią.

Pleśń w domu – jak unikać pleśni w domu?

Jeśli chodzi o pleśń na produktach spożywczych to jest to stosunkowo proste. Po pierwsze należy kupować racjonalnie, bez gromadzenia zapasów. Gdy zauważymy pleśń należy wyrzucić produkt w całości natychmiast. Opróżnienie kosza na odpadki kuchenne również pomoże ograniczyć rozwój pleśni w domu. Przyrządzając posiłki używajmy zawsze czystych sztućców.

Nie zostawiajmy jedzenia na później, resztek itp. Zwłaszcza galaretki, desery zjadajmy na bieżąco. Zwróćmy uwagę na sery, bowiem to one pleśnieją najszybciej, również te „pleśniowe” nie powinny zawierać innej niż typowa dla nich pleśń. Na wyschniętym chlebie czy bułce pleśń jest równie toksyczna. Pamiętaj iż folia nie zabezpiecza jedzenia przed pleśnieniem, dlatego nie pakuj żywności w folię. Ponadto nigdy nie wkładaj do pojemników żywności, jeśli wcześniej w pojemnikach tych coś pleśniało. Zawsze je umyj i zdezynfekuj przed kolejnym użyciem.

Pleśń w domu – grzyb na podłożu nieorganicznym

Zdarza się iż pleśń i grzyb pojawia się na plastiku. Niektóre gatunki pleśni żywią się niejadalnymi dla człowieka substancjami jak tworzywo sztuczne. Bardzo często z grzybem walczymy na ścianach, które przemakają i wciąż są wilgotne. Każda z plam na ścianie jest kolonią grzybów, która produkuje miliony zarodników.

Rada na grzyba jest sprzątanie i wietrzenie, osuszanie. Na rozwój pleśni narażone są zwłaszcza fugi i miejsca, gdzie wanna czy brodzik stykają się ze ścianą. Pomóc na wilgoć mogą sukulenty, które wchłaniają wilgoć z powietrza i nie sprzyjają pleśnieniu ziemi i ich części roślinnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *