zemsta faraona

Zemsta Faraona – przyczyny, objawy, leczenie

Zemsta Faraona – choroba ta kojarzy się dla większości jako wspomnienie mniej przyjemnych wspomnień egzotycznych podróży. Jej konsekwencją są silne dolegliwości bólowe brzucha z towarzyszącą ostrą biegunką. Jest to dość popularna choroba, dolegliwość trawienna, jaka dotyka turystów, w szczególności tych których pobyt dotyczy krajów afrykańskich. Następuje ona w skutek zmiany flory bakteryjnej do której organizm człowieka jest przyzwyczajony.

Przyczyny – Zemsta Faraona

Dolegliwość ta wywołana jest przede wszystkim inną florą bakteryjną, ale również faktem, że posiłki, które podawane są w Europie zupełnie różnią się od posiłków w Egipcie lub podobnym kraju. Według lekarzy główną przyczyną jest zmiana diety oraz strefy klimatycznej. Flora bakteryjna człowieka jest uzależniona od kraju pochodzenia. Co ciekawe cechy charakterystyczne organizmu człowieka takie jak flora bakteryjna nie zmieniają się nawet po wielu latach przebywania za granicą. Dlatego właśnie zemsta Faraona to choroba która powstaje w skutek zderzenia z zagranicznym pożywieniem bogatym w inne kultury bakterie. Aby wzmocnić odporność układu pokarmowego i zapobiec przykrym problemom zaleca się przyjmowanie określonych probiotyków i leków.

Odpowiedzialność za zemstę Faraona ponoszą po części także przyprawy, mięso oraz inne sposoby przygotowania posiłków, do których europejskie żołądki nie są niestety przyzwyczajone.

Jedną z odmian zemsty Faraona jest biegunka podróżnych, która występuje nawet u 20-50 proc. osób wyjeżdżających w kierunki egzotyczne.

Objawy zemsty Faraona

Choroba polega na wydalaniu co najmniej trzech luźnych stolców na dobę. Objawy przeciętnie utrzymują się około 3-4 dni. Prawie 1/5 pacjentów trafia do łóżka na około 2 dni. Charakterystyczne dla zemsty faraona są stolce wodniste i pojawiają się co najmniej trzy razy na dobę. Niekiedy obecne są w nich ślady krwi.

W niektórych przypadkach objawy zemsty faraona są mylnie interpretowane dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na to czy:
– biegunka utrzymująca się przez ponad 4 dni,
– wymioty oraz biegunka mogą w konsekwencji spowodować odwodnienie organizmu,

Bardzo istotne jest to iż objawy zemsty Faraona u dorosłych a u dzieci mogą się znacznie różnić. I tak wśród najczęstszych oznak odwodnienia u dorosłych wyróżniamy w szczególności zmęczenie, zawroty głowy, ból głowy, skurcze mięśni, mniejsza ilość wydalanego moczu, suchość w ustach, osłabienie, drażliwość a także osłabienie, dezorientacja, przyspieszony puls, znikoma ilość moczu, śpiączka w tej sytuacji konieczne jest wezwanie karetki lub niezwłoczna konsultacja lekarska.

W odniesieniu do dzieci najczęstszymi oznakami odwodnienia organizmu jest suchość w ustach, mała ilość moczu, mniejsza ilość łez podczas płaczu, osłabienie, apatia, senność, bladość skóry, zimne dłonie i stopy, szybki i płytki oddech, znikoma ilość wydalanego moczu – po wystąpieniu tych objawów należy niezwłocznie wezwać pomoc medyczną.

zemsta faraonaWśród licznych objawów do najbardziej charakterystycznych możemy zaliczyć:
– biegunka,
– silne bóle brzucha,
– mdłości,
– torsje,
– temperatura,
– zawroty głowy,
– osłabienie organizmu,
– odwodnienie.

Leczenie zemsty Faraona

W przypadku zemsty Faraona bardzo ważnym czynnikiem jest czas. Dlatego niezwłocznie po zaobserwowaniu u siebie niepokojących objawów należy zwrócić się o pomoc do lekarza. Z uwagi wstydliwy charakter tej choroby a także brak komfortu psychicznego związanego z tym iż przebywamy za granica często turyści świadomie odwlekają moment zwrócenia się o pomoc. To najgorsze z możliwych rozwiązań z uwagi na to iż każdy dzień nieleczonej zemsty Faraona oddala nas od powrotu do zdrowia.

Podstawowym elementem terapii jest spożywanie dużej ilości płynów. W sytuacji kiedy biegunka nie ustępuje, a jej stadium się nasila, należy przystąpić do antybiotykoterapii. Często również podaje się środki zmniejszające parystykę jelit.

Niezwykle istotnym elementem w leczenia jest dieta. Zaleca się w szczególności spożywanie lekkostrawnych produktów, do których zalicza się między innymi ryż, pszenicę czy owies. Istotnym elementem są również owoce, takie jak banany i warzywa, te jednak należy przyjmować i traktować ze szczególną ostrożnością. Należy unikać ciężkostrawnych posiłków, zwłaszcza smażonych oraz tych zawierających słodzone mleko.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Przyczyną biegunki pojawiającej się w podróży są bakterie, wirusy albo pierwotniaki. Do zakażeń dochodzi najczęściej przez tzw. brudne ręce. Dlatego podczas wyjazdu konieczne jest przestrzeganie określonych zasad zwiększonej dbałości o higienę . W szczególności zaleca się:
– myj ręce, zwłaszcza przed jedzeniem i po wyjściu z toalety,
– pij tylko wodę butelkowaną,
– wyeliminowanie napojów schładzanych lodem w kostkach,
– owoce i warzywa zawsze obieraj ze skórki albo łupiny,
– unikaj miejscowych przysmaków z mleka niepasteryzowanego,
– całkowity zakaz jedzenia surowego mięsa, ryb czy owoców morza.
Pamiętaj, że biegunka może być objawem poważniejszej choroby, którą łatwo jest się zarazić w tropikach. Do takich chorób należy m.in. zakażenie amebą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *