zęby mleczne

Zęby mleczne – jak leczyć mleczaki? Zapobieganie próchnicy, przyczyny

Zęby mlecznepróchnica zębów u niemowląt i bardzo małych dzieci często jest określana mianem próchnicy butelkowej. Zanieczyszczenie zębów ma miejsce wtedy, gdy słodzone płyny lub te z naturalnymi cukrami (takie jak mleko, formuła czy sok owocowy). Utrzymuje się długo na zębach noworodków. Bakterie w jamie ustnej rozwijają się przy obecności tego cukru i wytwarzają kwasy, które atakują zęby.

Zagrożone są zęby, u których smoczki są zanurzone w cukrze lub syropie. Podawanie dziecku słodkiego napoju w czasie drzemki lub w nocy jest szczególnie szkodliwe, ponieważ przepływ śliny zmniejsza się podczas snu.

Chociaż próchnica butelkowa zwykle ma miejsce w górnych przednich zębach, może również wpływać na inne zęby.

Podstawowe wskazówki

Czasami niektórzy myślą, że zęby mleczne są tymczasowe, a zatem nieważne. Pomyślmy o tym jeszcze raz. Zęby dziecku są niezbędne do żucia, mówienia i uśmiechania się. Służą również wstępne miejsce dla zębów stałych. Jeśli nie dojdzie do tego typu próchnicy, może dojść do bólu i infekcji. Silnie zepsute zęby mogą wymagać usunięcia.

Jeśli zęby zostaną zainfekowane lub zbyt wcześnie wypadną z powodu próchnicy butelkowej, dziecko może mieć złe nawyki żywieniowe, problemy z mową, krzywe zęby i popsute stałe zęby. Ponadto znacznie wzrośnie ryzyko, że dorosłe zęby staną się krzywe.

Jak zapobiegać?

Dobrą wiadomością jest to, że kilka prostych kroków może pomóc w zapobieganiu próchnicy butelkowej. Obejmują one wdrożenie dobrej higieny jamy ustnej we wczesnym etapie. Oto kilka sposobów, jak skutecznie jej zapobiegać:

  • Po każdym karmieniu należy wytrzeć dziąsła dziecka czystą gazą lub ściereczką.
  • Rozpocznijmy szczotkowanie zębów swojego dziecka, bez pasty do zębów, kiedy pojawi się pierwszy ząb. Jeśli wybierzemy pastę do zębów, używajmy pasty bez fluorków.
  • Oczyśćmy i masujmy obszary bez zębów.
  • Nitkujmy zęby, jeśli wszystkie się już pojawiły.

Upewnijmy się, że dziecko ma wystarczają ilość fluoru, co pomaga zmniejszyć ubytki. Jeśli nasze lokalne zaopatrzenie w wodę nie zawiera fluoru, zapytajmy swojego dentystę lub lekarza, czy maluch potrzebuje suplementu.

Zaplanujmy regularne wizyty u dentysty od pierwszego roku życia naszego dziecka. Dentyści oferują również specjalne powłoki uszczelniające, które mogą pomóc w zapobieganiu próchnicy zębów u dziecka.

Jakie są jeszcze techniki zapobiegania próchnicy niemowlęcej?

Przede wszystkim napełniajmy butelek wodą z cukrem i innymi napojami. Do butelek możemy dawać mleko, wodę, formułę i specjalne roztwory, zawierające elektrolity, gdy dziecko ma biegunkę. Soki, mieszane pół na pół z wodą, aby uniknąć pustych kalorii, są sposobem na zainteresowanie dziecka dobrymi napojami. Napoje z cukrem nie są zalecane dla dzieci, ponieważ nie mają wartości odżywczych.

Nigdy nie pozwalajmy swojemu dziecku zasnąć przy butelce, zawierającej tylko wodę.

Nigdy nie dawajmy dziecku smoczka, zanurzonego w czymś słodkim.

Zmniejszmy cukier w diecie swojego dziecka, szczególnie między posiłkami.

Nigdy nie jest za późno, aby pokonać swoje nawyki. Jeśli nasze dziecko pije słodzone płyny z butelki i/lub śpi z butelką, pokonaj teraz jego nawyk i zmniejszysz w ten sposób ryzyko pojawienia się próchnicy u dziecka.

Stopniowo rozcieńczajmy zawartość butelki wodą przez 2-3 tygodnie. Po zakończeniu tego okresu napełnijmy butelkę tylko wodą.

Pamiętajmy, że zdrowe zęby dziecka doprowadzą do zdrowych zębów stałych.

Próchnica zębów u dziecka jest chorobą, występującą między 18 miesiącem a 3 rokiem życia. Jest zazwyczaj wynikiem dawania dziecku butelki przed snem. Powoduje to przedłużoną ekspozycję zębów na mleko lub sok. Próchnica zębów jest następnie tworzona  w wyniku narażenia zębów na te substancje, powodujące rozkład.

Jakie są przyczyny zepsucia zębów mlecznych?

Próchnica zębów u niemowlaków zwykle występuje, gdy dziecko zasypia z butelką w ustach, który zawiera jakikolwiek inny płyn, poza wodą. Kiedy dziecko śpi z butelką w ustach, otrzymuje niewielką ilość mleka lub innych rozkładających się substancji przez całą noc. W rezultacie dochodzi do przerostu bakterii, które powodują erozję zębów.

Jak ochronić zęby mleczne?

Wczesne rozpoznanie i interwencje są niezbędne do skutecznego leczenia i zapobiegania progresji choroby. Najlepszym sposobem leczenia jest jednak zapobieganie. Nigdy nie należy pozwalać dziecku spać z butelką, chyba, że zawiera tylko wodę. Nie pozwalajmy swojemu dziecku spać przez 20-25 minut po karmieniu w nocy. Po każdym karmieniu należy również oczyścić dziąsła dziecka czystą szmatką i myć zęby dwa razy dziennie pastą do zębów bez fluoru.

Jak wcześnie wykrywać i leczyć psujące się zęby mleczne?

Możliwości leczenia próchnicy niemowlęcej różnią się w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Wczesne wykrywanie demineralizacji na zębach może umożliwić remineralizację zębów przy zastosowaniu fluoru i modyfikacji diety.

Jeśli obecny jest wyraźny rozpad, wskazane jest pełne pokrycie zębów koronami ze stali nierdzewnej lub koronami fornirowanymi. Wypełnienia mają słabe rokowania na przednich zębach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *