Opryszczka wargowa

Opryszczka wargowa – przyczyny, objawy, leczenie

Opryszczka wargowa czyli powszechnie znany wirus opryszczki wargowej nosi w sobie aż 30 proc. z nas. Co ciekawe u niektórych wirus ten nigdy się nie aktywizuje natomiast u co dziesiątego nieszczęśnika infekcja powraca jak bumerang. Charakteryzuje się on dość częstymi nawrotami nawet co dwa lub trzy tygodnie. Wirus opryszczki (Herpes simplex) to jeden z najczęściej atakujących nas mikrobów. Występuje w dwóch odmianach – opryszczki, która umiejscawia się na wardze i w innych miejscach twarzy (HSV-1), i takiej, która atakuje narządy płciowe kobiet i mężczyzn (HSV-2).

Opryszczka wargowa – przyczyny

Opryszczka wargowa to zgrupowanie pęcherzykowych zmian wypełnionych zakaźnym płynem surowiczym. Występuje zwykle na twarzy, zwłaszcza na dolnej wardze ale także w okolicach otworów nosa. Skąd się bierze? Jakie są jej przyczyny? Otóż najczęściej wywołują ją wirusy HSV-1 i HSV-2.

Do zarażenia wirusem opryszczki dochodzi w bardzo prosty sposób m.in. drogą kropelkową, poprzez dotyk, użycie tego samego kubka, błyszczyka do ust, pocałunek, a także przez kontakt seksualny. HSV pozostaje w naszym organizmie do końca życia, najczęściej w postaci utajonej, kumulując się w zwojach nerwowych. HSV-1 odpowiada za najpopularniejsze odmiany opryszczki wargowej, atakuje również oczy, opony mózgowe oraz jamę ustną.

Za główne przyczyny aktywujące wirus opryszczki uważa się w szczególności:
– znaczący spadek odporności immunologicznej organizmu,
– w skutek znaczącego wychłodzenia organizmu,
– w warunkach silnego stresu,
– w wyniku zmęczenia,
– jako konsekwencja niedożywienia,
– a u niektórych kobiet nawet w okresie menstruacji.

Pewne znaczenie mają także indywidualne cechy organizmu. Niektórzy nosiciele wirusa opryszczki chorują regularnie, a u innych objawy występują sporadycznie. Choroba trwa zwykle od 6 do 12 dni. Po ustąpieniu, opryszczka zwykle nie pozostawia śladów.

Rodzaje wirusa

W zależności od typu wirusa, który wywołał zakażenie, wyróżniamy dwa rodzaje opryszczki:
– opryszczka narządów płciowych tzw. HSV2. Dotyczy okolic intymnych ale odnotowuje się przypadki dalszego rozprzestrzenienia. Dlatego może się ona przenieść na pośladki, tylną stronę nóg i okolice odbytu. Bolesnym pęcherzykom i owrzodzeniom towarzyszy swędzenie, zaczerwienienie i dość często osłabienie, niekiedy gorączka a także problemy z oddawaniem moczu. Warto pamiętać iż ten rodzaj wirusa opryszczki jest szczególnie groźny dla kobiet w ciąży, a konkretnie dla ich dzieci. Niestety, szacuje się, że połowa ciężarnych jest zakażona HSV2 i nie ma o tym pojęcia
– opryszczka wargowa tzn. HSV1, charakteryzuje się w szczególności miejscem występowania czyli głównie w okolicy ust i na twarzy, może również pojawić się na tułowiu. Typowe dla niej są kilkumilimetrowe skupione pęcherzyki, po pęknięciu, których pojawiają się strupy, na ogół poprzedza swędzenie, pieczenie i bolesność w miejscu, w którym powstaną.

Opryszczka wargowa – objawy

Istnieje wiele objawów które wskazują na zbliżający się wirus opryszczki wargowej. W początkowej fazie występuje nasilające się napięcie skóry, świąd i pieczenie, lekkie mrowienie, rzadko ból.

Do podstawowych objawów opryszczki zalicza się:
świąd,
– kłujący ból skóry na krawędzi ust,
– napięta i zaczerwieniona skóra,
– niewielkie pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym.

Pęcherzyki po kilku dniach pękają, a w ich miejscu powstają powierzchniowe nadżerki. Okres ten jest szczególnie niebezpieczny z uwagi na ryzyko zakażenia osób pośrednich. Po upływie ok. 10 dni nadżerki zaczynają przekształcać się w łatwo pękające strupki, których nie należy dotykać czy drapać, wówczas proces gojenia przebiegnie łagodnie, a opryszczka nie pozostawi po sobie widocznych śladów.

W niektórych przypadkach opryszczka wargowa obejmuje jamę ustną, rozprzestrzenia się w na brodę i okolice nosa oraz atakuje oczy.

Opryszczka wargowa – leczenie

Opryszczka wargowaPamiętaj. Wirusów nie leczy się antybiotykami, dlatego broń się jeśli lekarz na opryszczkę wargową przepisze ci antybiotyk. Konsekwencją takiego błędnego działania jest wielotygodniowe leczenie a w ostateczności po zimnie pozostaną trwałe przebarwienia.

Co więc robić? Aby opryszczka na ustach szybko zniknęła, trzeba stosować odpowiednie maści. Apteki są pełne różnych środków od maści do kremów które umożliwiają nam walkę z tym podstępnym przeciwnikiem. Można je nakładać w każdym etapie choroby, jednak wskazane jest smarowanie miejsca zmienionego chorobowo (warga, zewnętrzna błona śluzowa nosa), gdy tylko zauważymy niepokojące zmiany.

W większości preparatów maści trzeba nakładać kilka razy dziennie. Warto wiedzieć, że niektóre maści możemy stosować jednocześnie – można zapytać o to w aptece.

W punktach medycznych dostępne są także specjalne plastry, które przykleja się na chore miejsce . Dzięki tej metodzie skutecznie leczymy opryszczkę i dobrze chronimy ją przed kurzem, bakteriami i wszelkimi zanieczyszczeniami.

Jeżeli opryszczka nie ustępuje po 10 dniach leczenia, to należy zgłosić się do lekarza. Jednorazowe leczenie nie chroni nas przed ponownym pojawieniem się opryszczki.

Komentarze

  1. Opryszczka może się uaktywnić np pod wpływem słońca/ wiatru, niskich temperatur, wysuszającego działania klimatyzacji. Przesuszone usta są idealnym miejscem dla opryszczki. Warto zainwestować w dobry balsam do ust który dobrze nawilży, ochroni i wygładzi nasze usta. Ja stosuję Erazaban Protect

  2. mnie opryszczka zawsze dopadała jak organizm był osłabiony. na szczęście przy ostatnim ataku przeszłam kurację z tabletkami Heviran. bardzo mi pomogły, bo usunęły opryszczkę z ust w przeciągu kilku dni i zamroziły wirusa żeby już mnie nie męczył.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *