Choroba reumatoidalna – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Choroba reumatoidalna to inaczej reumatoidalne zapalenie stawów które jest chorobą zapalną, powodującą ból stawów i deformacje. Choroba rozwija się zwykle po 30 roku życia. Co setny mieszkaniec planety cierpi z tego powodu. Kobiety cierpią na ten typ zapalenia stawów 3 razy częściej niż mężczyźni. Choroba reumatoidalna najczęściej dotyka małe stawy kolan, dłoni, i kostek, prowadzi do zniszczenia stawów i naruszenia ich funkcji. Bez szybkiego leczenia reumatoidalne zapalenie stawów powoduje poważne komplikacje, aż do niepełnosprawności.

Przyczyny choroby reumatoidalnej

Główną przyczyną tej choroby jest zapalenie autoimmunologiczne. Pod wpływem czynników genetycznych i infekcji najprawdopodobniej wirusowych kompleksy immunologiczne powstające w organizmie, osadzają się w tkankach, a przede wszystkim w tkance chrzęstnej stawów. Dalej w miejscach osadzania rozwija się stan zapalny. Początek choroby może wywołać:

 • Infekcja – komórki odpornościowe mogą reagować na drobnoustroje i wirusy, które pozostają w stawach po infekcji dróg oddechowych
 • Grypa, dusznica bolesna
 • Urazy stawów
 • Długotrwałe negatywne doświadczenia, stres
 • Dziedziczna predyspozycja.

Choroby mogą być dziedziczone przez krewnych pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Warto zauważyć, że karmienie piersią przez dwa lata zmniejsza o połowę ryzyko tej choroby stawów u kobiet.

Często choroba reumatoidalna zaczyna się od urazu stawu kolanowego. Na początku choroby pacjent czuje się słaby, ma złe samopoczucie, traci apetyt, traci na wadze, temperatura może wzrosnąć do 37-39 stopni. W tym przypadku problemy ze stawami znikają w tle lub są całkowicie nieobecne. W miarę rozwoju choroby wszystkie nowe stawy są zaangażowane w proces, a po leczeniu zaostrzeń stawy stają się mniej ruchliwe i zdeformowane.

Z biegiem czasu objawy związane z naruszeniem sprawności narządów wewnętrznych i układów są połączone: płuca, serce, naczynia, nerki, oczy, gruczoły ślinowe. W reumatoidalnym zapaleniu wielostawowym często tworzą się gęste guzki podskórne.

Objawy choroby reumatoidalnej

Główne objawy choroby reumatoidalnej to:

 • Ból stawów odczuwany jest najsilniej w nocy i wczesnym rankiem
 • Zaczerwienienie wokół stawu
 • Wzrost temperatury do 38 stopni, bezsenność
 • Zmęczenie, osłabienie, zmniejszony apetyt, utrata masy ciała
 • Guzki reumatoidalne w okolicy łokci.

Reumatoidalne zapalenie stawów jest typowe, gdy jednocześnie z obu stron pojawiają się zmiany w małych stawach rąk: śródręcza, i stawów stóp (śródstopia-paliczkach). W miarę upływu czasu, zmiany i bolesne objawy pojawiają się w innych stawach: nadgarstek, staw skokowy, kolano, kostka, bark, biodra, kręgosłup szyjny. W rzadkich przypadkach choroba zaczyna się od stanu zapalnego jednego dużego stawu (kolano, łokieć itp.).

Objawy zajęcia stawów zapaleniem zwiększają się stopniowo. W początkowym stadium objawy stanu zapalnego mogą być błędne, ale po kilku tygodniach lub miesiącach bólu znów zaczynają rosnąć, a wzrost powoduje naruszenie funkcje.

Ból stawów deformacje, odchylenia zesztywnienie mogą powodować znaczne nieprawidłowości w rękach i nogach, co pogorszy, jakość życia i zdolność do samoobsługi. Pacjenci nie mogą wykonywać najprostszych czynności: przyciskami i suwakami na ubraniu, podniesienie i przytrzymanie szklanki i łyżki, otworzenie drzwi kluczem.

Niższe stawy kończyn (biodro, kolano, kostka) prowadzą do ograniczenia ruchu, pojawia się ból podczas wysiłku i chodzenia, a następnie utrudnione jest stanie i opieranie się na nogach, pacjent ma utrudnienie w chodzeniu i posługuje się laską i kulami bez dodatkowego wsparcia.

Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów nie ograniczają się wyłącznie do uszkodzenia stawów. Nawet po wystąpieniu choroby występują inne objawy:

 • Mięśnie: ból i stan zapalny mięśni.
 • Tkliwość stawu na ucisk: odczuwany nawet podczas podawania ręki.
 • Skóra: staje się cienka i sucha, krwawienie podskórne, ogniska martwicy w postaci czarnych plam pod paznokciami.
 • Skóra dłoni i stóp staje się niebieskawa, i zimna w dotyku. Charakteryzuje się występowaniem guzków reumatoidalnych, które znajdują się pod skórą na powierzchni stawów blisko palców, łokci, przedramion.

Choroba reumatoidalna – diagnostyka

Przy pierwszych objawach należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Ważne jest, aby rozpocząć leczenie na wczesnym etapie wtedy można uniknąć zniszczenia stawów.W celu przeprowadzenia kompleksowych badań lekarze używają następujących metod diagnostycznych:

 • Prześwietlenie rentgenowskie dotkniętego obszaru
 • Rezonans magnetyczny
 • Ultrasonografia
 • EKG
 • Badania w laboratorium: czynnik reumatoidalny, Anty-CCP, morfologia krwi, OB, CPR.

Po otrzymaniu wyniku diagnozy lekarz widzi pełny obraz choroby reumatoidalnej i może przepisać właściwe leczenie.

Leczenie choroby reumatoidalnej (reumatoidalnego zapalenia stawów)

Lekarze leczą tę chorobę metodami zachowawczymi. Leczenie zachowawcze łagodzi ból i stany zapalne stawów i leczy ciało. Lekarz przepisuje przebieg procedur, biorąc pod uwagę stadium choroby, charakterystykę ciała pacjenta.

Klasyczny schemat leczenia choroby reumatoidalnej zawiera niesteroidowe leki przeciwzapalne, dożylnie, domięśniowo lub śródstawowo, dodatkowo mogą być zlecone maści. Lekarze zalecają również hormonalne leki przeciwzapalne w postaci wstrzyknięć dostawowych oraz przyjmowanie środków zwiotczających mięśnie w celu usunięcia skurczów mięśni, które pojawiają się na tle bólów stawów, a czasami leków przeciwdrgawkowych.

Zdarza się w niektórych przypadkach istnieje konieczność zastosowania leków przeciwdepresyjnych w rozwoju zapalenia stawów na tle stresu. Miejscowe wstrzyknięcie środka znieczulającego do punktu bólu, zastosowania inhibitorów pompy protonowej, do ochrony przewodu pokarmowego. Często przepisywane są witaminy A, E, C, B1, B3, B6, B12, pierwiastki śladowe selen, siarka, cynk, miedź, mangan i aminokwasy arginina, metionina.

Konieczne może być użycie ortez, wkładek ortopedycznych. Zmiana diety zgodnie ze zdiagnozowanym typem zapalenia stawów oraz ćwiczenia i terapia manualna w celu przywrócenia naturalnych funkcji stawów i zapobieganiu stagnacji w stawach, degeneracji więzadeł okołostawowych i mięśni.

Przydatne okazują się zabiegi fizjoterapii: laserowe, magnetyczne, terapia falami uderzeniowymi. Powyższe zasady leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów można z powodzeniem uzupełnić, a w niektórych przypadkach zastąpić nowoczesnymi metodami i preparatami homeopatycznymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *