kombu

Kombu – najlepsze morskie warzywa na wzmocnienie organizmu

Kombu – w Polsce ta nazwa nie wiele może mówić „przeciętnemu zjadaczowi chleba”, jednak coraz częściej kombu stanowi nieodzowny element codziennej diety. Kombu to glony – czyli tak zwane samożywne organizmy których środowiskiem naturalnym jest morze o szczególnych właściwościach mikroklimatycznych. Kombu to podstawowy element diety Dalekiego Wschodu, Chin oraz Japonii. Tam już tysiące lat temu doceniono nieopisane właściwości odżywcze glonów pochodzących z morza.

Kombu właściwości

kombuKombu nazywane jest morskimi warzywami oczywiście za sprawa swoich szerokich wartości odżywczych licznych minerałów oraz witamin. Dlatego właśnie warto włączyć je do codziennej diety aby wzmocnić organizm i poprawić jego funkcjonowanie. Dynamiczny rozwój rynków spożywczych stwarza coraz nowe możliwości korzystania i czerpania z kultur kulinarnych rejonów wschodnich chin i nie tylko. Warto wiec dysponować wiedzą co zawiera w sobie kombu i dlaczego warto go jeść możliwie jak najczęściej.

Jednym z czynników przemawiającym za kombu są bogate walory składowe ale tym co najbardziej oddziałuje na nasz organizm są wartości odżywcze. Skład wodorostów jest zależny od czystości wód w których żyją, pory roku i pochodzenia. Obecna na ich powierzchni struktura polisacharydowa, powoduje, że mają one zdolność do pochłaniania substancji nieorganicznych z oceanu, dzięki czemu są doskonałym źródłem składników mineralnych, m.in. żelazawapniajodu i magnezu.

To jeszcze nie koniec! Warzywa morskie w tym kombu to wysokie bogactwo kwasu foliowego, który jest potrzebny nie tylko kobietom w ciąży, ale także nieograniczone źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, aminokwasów, węglowodanów oraz witamin z grupy A, D, E, B ora B12.

Wśród licznych zalet kombu wskazuje się także na działanie obniżające poziom cholesterolu we krwi, a także działanie odkwaszające oraz moczopędnie. Co za tym idzie w znacznym stopniu glony te przyczyniają się do oczyszczania organizmu z toksyn, regulują gospodarkę wodną, co prowadzi do eliminowania obrzęków. Działają także przeciwzakrzepowo, stymulują odporność organizmu.

Sposób przygotowania kombu bulionu wzmacniającego organizm – przepis

W Polsce spotkamy kombu w postaci suszonej o charakterystycznym i intensywnym słodko – słonym smaku. Biały nalot, który pokrywa suszone kombu nie jest żadną wadą a świadczy o dobrej jakości produktu.

Składniki:

  • 1 arkusz glonów kombu (12g), wymiary 23 cm x 13 cm
  • 1 litr wody

Sposób przygotowania

Bulion może stanowić doskonałą podstawę do przygotowania dowolnej zupy lub może być spożywany sam. Pierwszą czynnością przygotowującą kombu do przyrządzenia bulionu jest jego namoczenie. W tym celu glony delikatnie przecieramy ściereczką lub papierem aby usunąć sól zgromadzoną na zewnątrz.  Następnie oczyszczone kombu tniemy na mniejsze kawałki, wkładamy do słoika i dodajemy 1 L filtrowanej wody. Słoik wstawiamy do lodówki na noc (10-12 godzin). Na drugi dzień usuwamy glony, a bulion wykorzystujemy do gotowania.

Dawkowanie

Tak przygotowany bulion nadaje się bezpośrednio do spożycia istnieje możliwość przechowywania do 5 dni w lodówce lub w zamrażarce do 1 miesiąca. Nie ma ograniczeń co do spożycia.

Ważne! Nie wyrzucamy glonów które stanowiły podstawę przygotowania buliony, ponieważ mogą one stanowić doskonały dodatek do przygotowania sałatek, wystarczy je tylko ugotować do momentu aż staną się miękkie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *