Delhi belly

Delhi belly – przyczyny, objawy, leczenie, diagnostyka

Delhi belly jest to potocznie używana wśród turystów podróżujących do Indii nazwa określająca zespół objawów ze strony układu pokarmowego. Choroba cechuje się ostrą, męcząco i odbierającą siłę biegunką. Występuje po spożyciu pokarmów zanieczyszczonych bakteriami kałowymi. Zwykle ustępuje sama, w niektórych przypadkach ciężkiej infekcji konieczne jest dodatkowe leczenie farmakologiczne. Choroba może stanowić ryzyko dla zdrowia dzieci.

Przyczyny delhi belly

Przyczyną biegunki podróżnych jest spożycie zanieczyszczonej bakteriami kałowymi żywności lub napojów. Zwykle do infekcji dochodzi na skutek zjedzenia pokarmów zakupionych na ulicy tzw. street food. Chorobę może też wywołać napicie się surowej wody lub picie napojów z lodem. Bezpośrednią przyczyną delhi belly są bakterie zawarte w wymienionych pokarmach. W większości przypadków są to bakterie kałowe – Escherichia coli. Rzadziej przyczyną biegunki są wirusy lub pasożyty.

Objawy delhi belly

Objawem biegunki delhi belly jest ból brzucha oraz biegunka. U pacjentów występują częste, wodniste stolce. Wypróżnienie następuje nawet więcej niż 10 razy w ciągu doby. Biegunce mogą towarzyszyć dodatkowe objawy:

  • wymioty – są niepokojącym objawem, jeśli pacjent wymiotuje należy szczególnie mocno dbać o nawadnianie w czasie choroby, wymioty sprzyjają szybkiemu odwadnianiu się chorego, co pogarsza jego stan i może być przyczyną hospitalizacji;
  • nudności – związane z podrażnieniem układu pokarmowego i infekcją;
  • utrata apetytu – chory czuje się osłabiony, nie ma ochoty na jedzenie, nie należy go do tego zmuszać, pozwalając turyście dotkniętemu delhi belly na regenerację i odpoczynek;
  • gorączka – jest jednym z objawów infekcji bakteryjnej lub wirusowej, w biegunce podróżnych (delhi belly) może występować temperatura ciała powyżej 38 stopni;
  • krew lub śluz w stolcu – jest objawem alarmującym, jeśli występuje w stolcu krew i/lub śluz należy skontaktować się z lekarzem.
  • objawy odwodnienia – występują w zaawansowanych stadium choroby, jeśli chory oddawał wiele stolców w ciągu dnia, wymiotował i nie uzupełniał płynów (lub nie wchłaniały się one z uwagi na uporczywe objawy). Do objawów odwodnienia zalicza się utratę jędrności skóry, suchość śluzówek, zapadnięcie się gałek ocznych.

Chory w trakcie trwania infekcji jest osłabiony, powinien odpoczywać i nie przeciążać organizmu.

Rozpoznanie biegunki delhi belly

Rozpoznanie (diagnostyka choroby) opiera się na wywiadzie medycznym. Jeśli objawy wystąpiły po powrocie z podróży koniecznie poinformuj lekarza o celu swojej podróży, terminie w którym powróciłeś oraz przebiegu wypoczynku. Jeśli do zachorowania doszło na terenie Indii lekarz w wywiadzie zapyta o natężenie objawów, czas ich wystąpienia, poprosi o przypomnienie sobie spożywanych posiłków, zapyta o objawy współwystępujące (wymioty, śluz w kale, gorączkę) oraz o ogólne samopoczucie pacjenta.

Zwykle lekarz na wizycie bada brzuch chorego i sprawdza jego ogólny stan szukając np. objawów odwodnienia. Zwykle nie są konieczne badania dodatkowe: laboratoryjne lub obrazowe, jednak bywa, że lekarz po zbadaniu pacjenta uzna, że ich wykonanie jest konieczne. Zwykle przesłanką do badań laboratoryjnych jest poważny stan pacjenta lub występowanie nietypowych objawów choroby (lub bardzo mocno nasilonych). Badania laboratoryjne przeprowadza się w celu oceny stany pacjenta i rozpoznania patogenu jaki wywołał chorobę, ta wiedza jest niezbędna podczas planowania leczenia celowanego.

Leczenie biegunki delhi belly

W większości przypadków chory może sobie poradzić z dolegliwościami ze strony układu trawiennego samodzielnie. Ulgę przyniosą leki spowalniające ruchy jelit, można nabyć je bez recepty (większość leków). Warto zabrać je ze sobą w podróż jako podstawowy element wyposażenia apteczki podróżnika. Jeśli przyczyną choroby jest zakażenie bakteryjne zaleca się przyjmowanie antybiotyków. Antybiotyki należy brać zgodnie z zaleceniami lekarza, aby je wykupić przed podróżą konieczna jest recepta lekarska, dlatego planując wyjazd do Indii zadbaj o nią wcześniej.

Podstawą leczenia jest regularne nawadnianie:

  • pij letnią wodę lub lekkie napary ziołowe, niewskazane są napoje gazowane, w tym Coca-cola;
  • pij małymi łykami, większe porcje płynów mogą wywołać nudności, pogorszyć ból brzucha lub spowodować wymioty;
  • do wody możesz dodać elektrolity. Dostaniesz je w aptece bez recepty, zwykle mają przyjemny, słodki smak. Dzięki równowadze elektrolitowej szybko poczujesz się lepiej i zapobiegniesz występowaniu powikłań – odwodnieniu, które jest stanem zagrażającym zdrowiu, a w przypadku małych dzieci nawet życiu.

Wbrew obiegowej opinii ulgi w chorobie nie przynosi alkohol. Nie działa on również profilaktycznie.

Jak uniknąć delhi belly?

Choroba spotyka część podróżujących, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania powstrzymaj się od kosztowania lokalnych przysmaków. Zwłaszcza sprzedawanych przez ulicznych sprzedawców bądź z wózków, które nie są wyposażone w lady chłodnicze. Wybieraj jedzenie serwowane na gorąco. Nie pij lemoniad ani napojów z lodem. Kupując owoce wybieraj te z nieuszkodzoną skórką, obieraj je zawsze samodzielnie uprzednio dokładnie je myjąc.

Podstawą zapobiegania chorobie jest regularne mycie rąk. Rób to zawsze po wyjściu z toalety, przed jedzeniem i zawsze wtedy kiedy czujesz, że są brudne. Jeśli w twoim otoczeniu przebywa osoba z biegunką zachowaj szczególną ostrożność, nie dziel się z nią przedmiotami osobistego użytku i ogranicz kontakt do minimum.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *