Dyscypliny sportowe dla osób z anemią – o czym warto pamiętać?

Anemia to choroba, która objawia się różnego rodzaju niedokrwistością organizmu. Składa się na nią masa objawów jak choćby osłabienie, bladość skóry, czy męczliwość. Warto jednak pamiętać, że i z takim schorzeniem można wykonywać codzienne czynności. Często pojawia się pytanie – jakie sporty dla anemików są najlepsze? Poznajcie je wszystkie.

Sporty dla anemików – Wpływ choroby

Jak wiadomo, istnieje masa chorób równie powszechnych, co anemia, które wykluczają nas ze sportu. W tym przypadku jednak istnieje możliwość uprawiania aktywności fizycznej na pewnych warunkach. Warto jednak nieco przybliżyć temat samej choroby, która znacząco zmienia typowy styl życia. Mamy tu do czynienia ze stanem patologicznym, który może istnieć z dwóch powodów.

Pierwszą możliwą kwestią jest to, że liczba czerwonych krwinek, czyli erytrocytów w waszym organizmie nie jest wystarczająca do odpowiedniego utlenowania tkanek. W drugiej sytuacji niewystarczająca jest hemoglobinach w tychże krwinkach. Z powodu zaistnienia tego schorzenia występują następujące objawy, takie jak:

  • Chroniczne zmęczenie,
  • Bóle głowy,
  • Kołatanie serca,
  • Zażółcenie spojówek i skóry,
  • Bladość błony śluzowej,
  • Duszności.

Anemia a aktywność fizyczna

Powyżej przedstawiliśmy objawy anemii. Jak to się ma do sportu? Otóż anemicy mają możliwość uprawiania sportu, jednak sposób ćwiczeń jest ściśle określony. Sporty dla anemików to takie aktywności, które nie odbywają się w sposób ciągły. Każde ćwiczenie, jakie wykonuje osoba chora, musi odbywać się w sposób interwałowy.

Są to krótkie serie ćwiczeń, które cechują się wysoką intensywnością, jednak trwają zaledwie 30 sekund. Oczywiście istnieją jeszcze serie spowolnione, których czas wynosi do 120 sekund i to od was zależy, w jakim zestawieniu czujecie się lepiej. Sporty dla anemików to przede wszystkim aktywności aerobowe w postaci:

  • Pływania,
  • Jazdy na rowerze,
  • Bieganie,
  • Jazdy na rolkach.

Oczywiście, jakiekolwiek ćwiczenia z tych wymienionych, nie mogą się odbyć bez uczestniczenia w leczeniu niedokrwistości. Brak reakcji na anemię nie pozwoli wam na długie i owocne ćwiczenia, gdyż będziecie musieli mierzyć się z szybkim osłabieniem. Bez leczenia omawianej choroby, nie ma sensu zaczynać uprawiać tak wymagających sportów. Narażają was one na ryzyko omdlenia i nabawienia się przez to urazów.

Sporty dla anemików – Jak je pogodzić z leczeniem?

Niedokrwistość sprawia, że bardzo łatwo doskwiera nam zmęczenie, dlatego niełatwo jest rozpocząć treningi w takim stanie. Jeśli na aktywność nie jesteście gotowi, a sport was interesuje, to sprawdźcie Ranking bukmacherów. Znalezienie odpowiedniego bukmachera, a także obserwowanie sportowych wydarzeń pomoże wam odpocząć podczas oczekiwania na możliwość ćwiczeń.

Zachęcamy do regularnego kontaktu z lekarzem w celu otrzymania zielonego światła do rozpoczęcia niezbyt intensywnych treningów. Wraz z biegiem leczenia będzie znacznie łatwiej wam w walce o coraz lepsze wyniki. Musicie jednak mieć na względzie przede wszystkim wasze zdrowie, które w każdej chwili może się pogorszyć, choćby przez źle dobrane leki.

Co ciekawe, istnieją zarówno sporty dla anemików, jak i ćwiczenia, które mogą anemię wywołać. O czym mowa? Biegacze długodystansowi są narażeni na niedobór żelaza i niedokrwistość przez intensywność treningu. Oczywiście, jeśli dieta i zaspokajanie potrzeb organizmu odbywa się prawidłowo, to nie macie się czego obawiać. Zachęcamy jednak zarówno anemików, jak i osoby na anemię narażone do odpowiedniej diety i częstych badań.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *