Szukaj
Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

Objawy płodności – jakie są objawy płodności? Sprawdzone symptomy

Objawy płodności? Każda kobieta z całą pewnością zadaje sobie pytanie, jak objawia się płodność. Cykl miesiączkowy kobiety składa się z paru etapów, jakie można – po precyzyjnym poznaniu swego organizmu oraz przy normalnej obserwacji – rzeczywiście szybko rozpoznać. Zaczyna go krwawienie miesiączkowe, więc także ważną informacją przy prowadzeniu nadmienionej obserwacji jest fakt, iż pierwszy dzień menstruacji to równocześnie – pierwszy dzień cyklu.

Jak obliczyć dni płodne?

Dni płodne to okres tuż przed, w trakcie oraz po owulacji, więc jajeczkowaniu. Przyjmuje się, iż dni płodne rozpoczynają się na trzy dni przed owulacją, natomiast kończą blisko dwóch dni po. Pamiętajmy jednocześnie, iż plemniki mogą zostać w ciele kobiety przy sprzyjających warunkach chociażby parę dni. Datę owulacji należy określić na bazie kilkumiesięcznej obserwacji. Jednakże chociażby wówczas owe określenia mogą nie być prawidłowe, ze względu na to, iż cykl menstruacyjny nie zawsze jest regularny, oraz ustalanie dni płodnych polega na przewidywaniu terminu owulacji. Kobiety decydujące się na zwykłe techniki planowania rodziny, żeby wykorzystywać je efektywnie, powinny mieć regularne menstruacje, natomiast co za tymże idzie, systematyczne cykle menstruacyjne.

fb

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

Kliknij "Polub tę stronę", a będziesz na bieżąco z najnowszymi artykułami.

fb

Okres płodny

Dni płodne są w czasie okołoowulacyjnym. Co dokładnie dzieje się wówczas w damskim organizmie? Po ukończeniu etapu bezpłodności względnej dochodzi do wyselekcjonowania jednego pęcherzyka Graffa, w jakiego wnętrzu znajduje się komórka jajowa. Zaczyna on aktywnie dojrzewać w jajniku oraz przygotowywać się do pęknięcia, co ma na celu uwolnienie się zamkniętej wewnątrz komórki. W tymże właśnie celu szyjka macicy sukcesywnie się otwiera, natomiast gruczoły stymulują produkcję śluzu, jaki zmienia własną spoistość oraz wygląd, staje się jeszcze bardziej przejrzysty, gładki, elastyczny oraz śliski. Towarzyszy temu poczucie wilgoci oraz śliskości w strefach organów płciowych.

Zmiana temperatury ciała w okresie jajeczkowania

Temperatura ciała jest specyficzna dla każdej kobiety, więc należy ją mierzyć systematycznie, aby ustalić, w jakim czasie cyklu występuje jej wzrost bądź spadek. Po menstruacji temperatura winna być niska aż do owulacji. Przed jajeczkowaniem oraz w trakcie jego trwania temperatura winna się zwiększyć co najmniej o dwie kreski (0,2 st. C). Taka wartość utrzymuje się do miesiączkowania. Należałoby mieć na uwadze fakt, iż mierzenie temperatury nie daje zupełnie 100 proc. gwarancji. Wzrost temperatury ciała można ponieważ zobaczyć również przy przeziębieniu lub podczas podwyższonej pracy ruchowej.

Symptomy owulacji

Jest mnóstwo elementów, jakie kobieta po latach obserwacji własnego ciała może zidentyfikować ze zbliżającym się mechanizmem owulacyjnym. Poza podniesieniem temperatury ciała po uwolnieniu komórki jajowej i zmianie odcienia oraz gęstości śluzu szyjkowego w pochwie, pojawia się także ból owulacyjny. Występuje on w strefie jajnika po uwolnieniu jajeczka z pęcherzyka Graffa, niejednokrotnie towarzyszy mu także plamienie owulacyjne.

Zmiany śluzu szyjkowego

U poniektórych pań śluz pojawia się tuż przed owulacją oraz jeszcze parę dni po niej, u pozostałych jest obecny poprzez pełen cykl. We współzależności od dnia, można rozłożyć go na płodny oraz niepłodny. Śluz umożliwiający zapłodnienie jest przejrzysty, szklisty o konsystencji lepkiej, ciągnącej się. Daje on wrażenie wilgoci, i nieraz zawiera domieszkę krwi, jaka mówi zazwyczaj o czasie owulacji. Śluz o cechach wysokiej płodności jest najlepszym miejscem dla plemników, ponieważ zapewnia ich większą aktywność oraz dojrzewanie do zapłodnienia.

Plamienie

Wybrane panie w okolicach owulacji, mogą zauważyć na własnej bieliźnie delikatne plamienie. Nie jest ono tak duże jak menstruacja, jednakże zwykle wymagające wykorzystania wkładki higienicznej. Powoduje je gwałtowny spadek stężenia estrogenów w organizmie kobiety, do jakiego dochodzi tuż przed owulacją. W tymże przypadku zbyt mała ilość progesteronu nie potrafi podtrzymać wyściółki macicy, dlatego to niewielkie krwawienie. Nie utrzymuje się ono długo oraz błyskawicznie zanika wraz z pojawieniem się wzrostu poziomu progesteronu.

Położenie szyjki macicy

Monitorowanie zmian, które występują w położeniu oraz cechach szyjki macicy, potrzebuje dużej wprawy. Żeby odczuć, gdzie znajduje się szyjka, należy wprowadzić dwa palce głęboko do pochwy – aż do napotkania oporu. Subtelnie dotykając szyjkę, z czasem nauczysz się poznawać, czy jest miękka, lub bardziej twarda, sucha lub mokra, otwarta lub zamknięta, czy wreszcie jest umieszczona wysoko (wówczas trudniej do niej sięgnąć), lub nisko. Obserwacje szyjki zawsze przeprowadzaj o tej samej godzinie dnia, postaraj się zrelaksować, przyjmuj odpowiednią pozycję, np. przykucnij bądź wesprzyj jedną nogę na podniesieniu. Przed badaniem dobrze wyczyść ręce. Prócz rzeczonych symptomów, kobiety przed owulacją mogą zobaczyć zmiany własnego nastroju. Nie jest to zasadą, jednakże krótkie wahania nastrojów powinny dać znak, iż zbliżają się dni płodne.


Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *