Powrót miesiączki po porodzie

Powrót miesiączki po porodzie – kiedy pierwsza miesiączka?

Powrót miesiączki po porodzie jest kwestią indywidualną. U niektórych kobiet menstruacja może nastąpić kilka tygodni po porodzie, u innych natomiast nawet kilka miesięcy później. W jednym i drugim przypadku czas pojawienia się miesiączki jest normalny, gdyż jest to kwestia zależna od ciała kobiety oraz okoliczności. Gdy matka karmi piersią, wznowienie menstruacji może ulec opóźnieniu nawet o okres jednego roku. W przeciwnym wypadku miesiączka może wystąpić nawet miesiąc po porodzie.

Organizm matki po porodzie

Po urodzeniu malucha organizm kobiety przystępuje do procesu oczyszczania, a także powolnego powrotu do normalnego funkcjonowania. Wówczas mogą pojawić się brunatno-czerwone krwawienia, które są trochę bardziej obfite niż normalna miesiączka. W przypadku gdy krwi jest dużo, pojawiają się w niej skrzepy, niezwykle intensywny zapach, a ponadto silne dolegliwości bólowe w okolicy podbrzusza. W tej sytuacji należy niezwłocznie poinformować, o tym fakcie lekarza bądź położną.

Podczas krwawienia poporodowego nie wolno używać tamponów. Mogą one doprowadzić do rozwoju infekcji. Podkreślić należy fakt, że w odchodach poporodowych dochodzi do bardzo szybkiego namnażania się bakterii. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem są podpaski, które będą wymieniane z częstotliwością co 4 godziny.

Upływ czasu sprawia, że ilość wydzieliny ulega zmniejszeniu. Po kilku tygodniach zmieni ona barwę na bardzo jasną krew. Na końcu stanie się jasną wydzieliną. Krew wydostająca się z ciała kobiety może charakteryzować się bardzo intensywnym zapachem. Nie musi on jednak występować w przypadku każdej kobiety. Podkreślić należy fakt, że krwawienie połogowe może przebiegać do 6 tygodni. Stan ten nie jest miesiączką. Długość trwania procesu oczyszczania macicy nie powinien być powodem do zmartwień. Każdy organizm bowiem reaguje w inny sposób na modyfikacje pojawiające się po porodzie. Konieczny jest czas na powrót do prawidłowej funkcjonalności.

Powrót miesiączki po porodzie

Wśród kobiet, które podejmują decyzję o karmieniu piersią, blisko 80% z nich może spodziewać się powrotu menstruacji przed końcem dziesięciu tygodni po porodzie. Karmienie piersią przyczynia się do opóźnienia miesiączki, a także owulacji o blisko 20 bądź więcej tygodni. Każda kobieta, a także jej hormony stanowią czynnik niezwykle wyjątkowy, dlatego też trudno jest stwierdzić, w jakim czasie dojdzie do wznowienia miesiączki po porodzie. Zauważyć należy, że w niektórych przypadkach menstruacja pojawia się w następnym miesiącu po porodzie, natomiast u innych po zakończeniu karmienia piersią.

Pierwsza menstruacja po porodzie będzie miała charakter bardzo nieregularny. Co więcej, czas jej trwania będzie krótszy niż zwykła miesiączka. Podkreślić należy także fakt, że krwawienie miesięczne może być również bardziej obfite niż zwykle. Różne jest także odczuwanie bólu miesiączkowego, a mianowicie może być ona bardziej bolesna niż przed ciążą, albo odwrotnie. Niektóre kobiety doświadczają tak bardzo uciążliwych okresów po porodzie, że zmuszone są do korzystania zarówno z podpasek, jak i tamponów.

Istotną kwestią jest to, żeby pamiętać że owulacja, a także miesiączka, nie zawsze występują po sobie. Może być także, że wystąpi miesiączka bez owulacji albo najpierw pojawia się owulacja, a następnie pierwsza miesiączka. W przypadku nieplanowania następnej ciąży, należy pamiętać o tym, żeby podczas stosunku seksualnego stosować antykoncepcję. Wiele kobiet jest w przeświadczeniu, że brak miesiączki nie pozwoli im zajść w ciążę, co nie jest do końca prawidłowym stwierdzeniem.

Karmienie piersią może być pewnym środkiem antykoncepcyjnym, gdy spełnione są określone warunki, a mianowicie:

  • noworodek karmiony jest wyłącznie piersią,
  • dziecko jest w wieku poniżej 6 miesięcy,
  • u kobiety nie pojawiła się jeszcze pierwsza miesiączka po porodzie,
  • proces karmienia odbywa się regularnie z częstotliwością co 4-6 godzin albo częściej.

Podkreślić należy jednak fakt, że karmienie piersią nie zapewnia stuprocentowej pewności, że nie dojdzie do kolejnego zapłodnienia. Dlatego też podczas stosunku seksualnego należy się zabezpieczyć i stosować antykoncepcję.

Inne czynniki, które mają wpływ na pojawienie się miesiączki po porodzie

Wymienia się następujące czynniki, które także mogą mieć wpływ na pojawienie się menstruacji po porodzie:

  • sposób zakończenia porodu, a więc czy był to proces naturalny, czy też z wykorzystaniem cesarskiego ciecia – są to element, które nie mają wpływu na wystąpienie miesiączki po porodzie,
    pierwsza menstruacja po porodzie nie ma powiązania z ilością oraz jakością produkowanego pokarmu,
  • menstruacja po porodzie bardzo często jest albo bardziej obfita bądź bardziej skąpa niż miało to miejsce przed porodem. Wiele kobiet twierdzi także, że skurcze oraz inne dolegliwości są mniej dokuczliwe niż pierwotnie,
  • pierwsze cykle miesięczne po porodzie mogą charakteryzować się dużą nieregularnością,
  • niepokojące mogą być nagłe, a także niezwykle obfite krwawienia w towarzystwie takich dolegliwości jak: bóle brzucha, ogólne osłabienie organizmu, gorączka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *