kwas alfa liponowy

Kwas alfa liponowy (ALA) – właściwości, działanie i zastosowanie

Kwas alfa liponowy (ALA) jest suplementem diety, który stosowany jest na wzmocnienie organizmu. Ma podobne działanie do witamin. Kwas ten organizm ma zdolność wytwarzania samodzielnego. Przydatny jest zarówno w leczeniu miażdżycy, cukrzycy jak również dla sportowców, bowiem poprawia zarówno pracę serca, jak też zdolność wysiłkową. Ponadto wspiera odchudzanie i odmłodzenie skóry. Niestety jego suplementacja winna być odpowiedzialna, bowiem może wywoływać niepożądane skutki uboczne.

Kwas alfa liponowy i jego działanie

Tzw. ALA działa wszechstronnie, ale też ma działanie uboczne. Substancja pełni w organizmie ludzkim dwie ważne funkcje. Jest przede wszystkim rewelacyjnym przeciwutleniaczem, dzięki czemu hamuje procesy starzenia się oraz wspiera młody wygląd. Ponadto redukuje ilość wolnych rodników, tym samym hamuje rozwój chorób takich jak nowotwór, zapobiega odkładaniu się płytek miażdżycowych itd.

Drugą z funkcji kwasu alfa liponowego jest udział w procesie metabolicznym, czyli przemianie pokarmu na energię. Ilości wytwarzane ALA przez organizm i dostarczane z pożywieniem wystarczają zwykle na pokrycie zapotrzebowania w zakresie metabolicznym. Jeżeli jednak pragniemy, by ALA podziałał jako przeciwutleniacz potrzeba jest nam go więcej, stad też suplementacja.

Działanie kwasu ALA widoczne jest także w ochronie wątroby i wsparciu jej regeneracji. Poza tym obserwuje się też produkcję glikogenu w mięśniach dzięki dawkę ALA. To właśnie to działanie jest szczególnie ważne dla sportowców.

Zastosowanie ALA

Kwas alfa liponowy znajduje zastosowanie zarówno w sporcie, jak tez medycynie. Wiele osób dostrzega także jego cenny wpływ na odchudzanie, gdyż powoduje zwiększenie wydatku energetycznego przy jednoczesnym obniżeniu apetytu. Istotną zdolnością kwasu jest obniżanie poziomu cukru we krwi i minimalizowanie procesu glikacji białek. Te właściwości wykorzystywane są w profilaktyce cukrzycy.

W medycynie kwas ALA podawany jest pacjentom w leczeniu neuropatii cukrzycowej. Chorzy doświadczający bólu dzięki zażywaniu kwasu redukują przykre objawy schorzenia. Również do ochrona wątroby stosuje się dawki kwasu ALA, który zwiększa w wątrobie produkcję L-cysteiny (buduje ona keratynę i glutation). Zaś w obszarze układu naczyniowego poleca się ALA jako przeciwutleniacz obniżający ciśnienie krwi i rozluźniający naczynia krwionośne.

To doskonały suplement w profilaktyce chorób serca i miażdżycy. Z uwagi na właściwości oczyszczające kwasu alfa-liponowego używa się w odtruciu organizmu z metali ciężkich, toksycznych grzybów. Ciekawym zastosowanie jest leczenie kwasem ALA choroby Alzheimera oraz depresji.

Dawki bezpieczne

Dawkowanie kwasu alfa liponowego jest bardzo ważne. Ilości przyjmowane są zależne od tego z jakiego powodu go zażywamy i jaki jest cel kuracji. W przypadku dawki leczniczej np. w leczeniu cukrzycy dawki ustala lekarz, zwykle na poziomie 300mg na dobę. Jeśli chodzi o sportowców dawka wynosi od 600 do 1200 mg dziennie i winna być dzielona na kilka mniejszych porcji przyjmowanych w ciągu dnia.

Skutki uboczne

Zbyt duże ilości kwasu alfa liponowego mogą powodować działanie niepożądane. Należy do nich biegunka, a także reakcja alergiczna skóry. Z uwagi na środki bezpieczeństwa kwasu ALA nie powinny zażywać kobiety w ciąży i okresie laktacji.

Odchudzanie z ALA

Z uwagi na aktywność w procesie metabolicznym kwas ALA używany jest w diecie odchudzającej. Wspomaga on trawienie, metabolizm lipidów i węglowodanów,a co istotne przy tym reguluje poziom cukru we krwi. Takie działanie sprzyja redukcji tkanki tłuszczowej przy jednoczesnym ograniczeniu apetytu.

Dostępny na rynku kwas alfa liponowy występuje bowiem w formach „R” i „S”, ta pierwsza ma większą aktywność, zawierając czysty R-liponowy kwas. Optymalnym preparatem z ALA są kapsułki zawierające 250-300mg kwasu. Jeśli zdecydujemy się na naturalne źródło ALA winniśmy zwiększyć spożycie warzyw, szpinaku oraz mięsa wołowego, gdzie kwasu jest najwięcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *