desery dla najmłodszych

Desery dla najmłodszych – zdrowe zamienniki dla cukru, zdrowy deser

Desery dla najmłodszych – wielu rodziców zmaga się z trudnym tematem, jakim jest podawanie słodyczy ich dzieciom. Jak wiadomo, najmłodsi uwielbiają słodkości i przepadają za cukrem i czekoladą. Trzeba jednak pamiętać o tym, że słodycze nie są dobrym rozwiązaniem, ponieważ nie zawierają żadnych wartościowych składników odżywczych, ani witamin, a szkodzą zębom dziecka i rujnują często jego florę bakteryjną w jelitach.

Słodycze są również główną przyczyną otyłości wśród najmłodszych, a niekiedy wpływają też negatywnie na ich zachowanie. Często dzieci, u których stwierdza się ADHD lub inne zaburzenia, zjadają po prostu za dużo cukru na co dzień i wpływa on negatywnie na ich zachowanie.

Zdrowe zamienniki dla cukru

W sklepach można dzisiaj kupić wiele zdrowych zamienników dla zwykłego, białego cukru. Warto pomyśleć o samodzielnie przygotowywanych słodkościach dla dziecka. W co należy się zaopatrzyć?

  • Doskonałym zamiennikiem dla cukru jest ksylitom. Pochodzi on z brzozy i jest substancją słodzącą, która jest o wiele zdrowsza od cukru.
  • Można też cukier zamienić na stewię lub miód z wiadomego pochodzenia. Te składniki również zawierają sporo kalorii, ale z pewnością nie szkodzą dziecku tak jak cukier.
  • Pamiętajmy, że wiele cukru znajduje się w owocach. Kiedy przygotowujemy dla dziecka koktajle z truskawek, malin, czy bananów, nie warto ich dosładzać.
  • Wiele mówi się o obecnie o karobie, który jest znacznie zdrowszym zamiennikiem dla kakao. Można go z powodzeniem używać w dziecięcych deserach.

Jak szybko przygotować zdrowe desery dla najmłodszych?

Istnieje wiele sposobów na pyszny deser. Można na przykład przygotować młodemu człowiekowi mus z awokado i karobu, z dodatkiem miodu i banana. Znakomicie imituje on mus czekoladowy. Dzieci uwielbiają również oszukany budyń, który składa się z kaszy jaglanej, ugotowanej w mleku kokosowym i zblendowanej z bananem oraz karobem. Jest to pyszny i odżywczy deser również dla osób dorosłych.

W Internecie można też znaleźć szereg przepisów na pyszne ciasteczka owsiane bez cukru. Warto dodać do nich suszonych owoców, które idealnie osłodzą pozostałe składniki. Dzieci kochają też kisiele, które można przecież samodzielnie przygotować w warunkach domowych, przy użyciu mąki ziemniaczanej oraz wybranych przez dziecko owoców.

Wspólne gotowanie z dzieckiem

Aby już od najmłodszych lat wpajać młodemu człowiekowi zasady zdrowego żywienia, warto zachęcić go do uczestnictwa w takich przygotowaniach. Dzieci bardzo chętnie współpracują z rodzicami i towarzyszą im w przygotowywaniu posiłków. Nie powinno się ich zniechęcać, ani zabraniać im takiej pracy w kuchni. Wiele z nich szybko się uczy i następnie samodzielnie przygotowuje pyszne koktajle owocowe dla swoich rodziców. Wspólne gotowanie może być też okazją do rozmowy i nauki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *