Jako rodzic musisz być przygotowany na radzenie sobie z problemami — dużymi i małymi. Obejmuje to dbanie o zdrowie psychiczne Twojego dziecka. Ważne jest, aby zrobić krok naprzód, gdy sprawy stają się poważne. Depresja nastolatków nie jest tak rzadka, jak byśmy chcieli.
Naucz się rozpoznawać znaki ostrzegawcze
Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko może cierpieć na depresję, oto kilka kroków, które możesz podjąć.
Nastolatki przechodzą przez różne fazy. Często pojawia się wiele huśtawek nastroju i epizodów emocjonalnych, które pojawiają się w okresie dojrzewania i może być trudno określić, kiedy ich zachowanie jest częścią dorastania, a kiedy potencjalnie poważniejszych problemów. Pierwszym krokiem do pomocy dziecku w walce z depresją jest nauczenie się, jak ją rozpoznać. Warto mieć na uwadze poniższe znaki ostrzegawcze:
- niska samoocena,
- wycofanie z życia rodzinnego i społecznego,
- brak zainteresowania w trakcie rozmowy,
- poczucie beznadziei,
- drastyczne zmiany nawyków żywieniowych (jedzenie za mało lub za dużo),
- poczucie winy i wstydu,
- brak energii i motywacji,
- myśli o samobójstwie i śmierci.
Jeśli Twoje dziecko doświadcza jednego lub kombinacji tych objawów, może potrzebować profesjonalnej pomocy.
Uzyskaj profesjonalną pomoc
Istnieje kilka sposobów, w jakie możesz zapewnić profesjonalną pomoc swojemu dziecku:
- porozmawiaj z pediatrą, aby uzyskać dalsze wskazówki,
- zabierz je do specjalisty zdrowia psychicznego,
- skontaktuj się z lokalną służbą zdrowia psychicznego
- poszukaj w Internecie narzędzi/aplikacji psychoterapeutycznych.
Najważniejszą rzeczą jest to, abyś nie ignorował problemu, ale zapewnił dziecku środki i wsparcie, aby walczyć z jego chorobą.
Daj swojemu dziecku wsparcie emocjonalne
Wsparcie psychologiczne online, kiedy tego potrzebujesz – aplikacja Helping Hand
Twoje dziecko potrzebuje wsparcia emocjonalnego, ponieważ to, szczególnie ze strony rodziny jest budulcem dalszych relacji społecznych. Można je zapewnić następująco:
- spędź czas ze swoim dzieckiem,
- zachęcaj do otwartych i szczerych rozmów,
- posłuchaj, co Twoje dziecko ma do powiedzenia,
- uznaj, a nie bagatelizuj jego wewnętrzne zmagania.
Okazywanie wsparcia, bez narzucania się, może pomóc Ci zdobyć zaufanie Twojego dziecka, pozwalając mu rozmawiać o swoich problemach i zmartwieniach, gdy się pojawią. Pomoże Ci to dostrzec potencjalne znaki ostrzegawcze i odpowiednio zareagować.
Zachęcaj do zdrowego stylu życia
Zdrowie fizyczne i psychiczne są ze sobą ściśle powiązane. Zdrowy styl życia może pomóc w radzeniu sobie z objawami depresji. Oczywiście nie możesz nakazać swojemu dziecku jego wdrożenie, ale możesz sam go kultywować. Bycie subtelnym w swoich sugestiach i dostarczanie dobrego przykładu prawdopodobnie zachęci dziecko do przynajmniej spróbowania.
Podsumowanie
Depresji w żadnym razie nie należy deprecjonować, szczególnie gdy ta zagraża naszemu dziecko. Najważniejsza jest sprawna diagnoza i wiedza na temat tego, co można zrobić, aby faktycznie poradzić sobie z tym problemem i to wspólnie. Tylko wtedy dziecku będzie można pomóc wyprowadzić je na właściwe tory.