Szczęśliwe rodzeństwo

Szczęśliwe rodzeństwo – jak powiedzieć dziecku o rodzeństwie?

Szczęśliwe rodzeństwo – często powiększenie rodziny to trudny temat do rozmów z jedynakiem. U kilkorga dzieci pojawienie się nowego członka rodziny nie jest już takim szokiem, a i rodzicom łatwiej jest o tym mówić ozywając przykładów, obrazów. Jak zatem wychować szczęśliwe rodzeństwo. Zmiana związana z pojawieniem się barta lub siostry nie może być trauma dla starszego dziecka.

Szczęśliwe rodzeństwo to nie mit

Wypieszczony jedynak zapewne nie będzie chciał oddać ani chwili uwagi rodziców rodzeństwo. Nie mając wyjścia wcześniej lub później się z tą sytuacja pogodzi. W wychowaniu chodzi o zminimalizowanie stresu i skutków buntu wobec wiadomości o rodzeństwie, to gwarantuje poprawę relacji na przyszłość, brak utajonego żalu, jaki w dorosłym życiu może się ujawnić problemami psychicznymi. Bez wątpienia rodzice winni poświecić czas i energię aby swoje dziecko przygotować na narodziny nowego członka rodziny, bowiem takie zaangażowanie procentuje.

Jak powiedzieć dziecku o rodzeństwie?

Tutaj nie ma co filozofować, przekaz musi być prosty, zrozumiały i odpowiedni do wieku dziecka. Nie warto owijać w bawełnę i mówić abstrakcjami. Komunikat winien brzmieć – na świecie pojawi się niebawem brat lub siostra. Im dziecko starsze tym rozmowa na ten temat winna być dłuższa, nawet jeśli dziecko jest na tyle rozumne iż powinno taki komunikat przyjąć bez żadnych wątpliwości co do jego znaczenia.

Rocznemu szkrabowi warto jest powtarzać i mówić o rodzeństwie, jednak nie musi być to wywód na tematy jakie go nie dotyczą. U kilkulatków można powiedzieć iż jest najtrudniej, bowiem to im najciężej jest zaakceptować zmiany. U dzieci starszych zależy wszystko od stanu emocjonalnego dziecka, jego dojrzałości i wewnętrznego usposobienia.

Czasem dziecko potrafi nas zaskoczyć pozytywnie, czasem wręcz przeciwnie, nigdy nie spodziewalibyśmy się po nim takiej reakcji na wiadomość o rodzeństwie. Z tego względu nie należy czekać zbyt długo z tą informacją, aby dziecko nie zaczęło podejrzewać czegoś złego, jak również by rodzeństwo nie stało się szokującą niespodzianką.

Ukrywanie faktu o narodzinach rodzeństwa nie działa na korzyść nikogo

To nie najlepsze rozwiązanie ani dla rodziców ani dla dziecka. Zmiana jaka jest kolejne dziecko wymaga oswojenia się z ta myślą i faktem. Gdy maluch spędzał całe dnie z matką trudno będzie mu zaakceptować podział czasu z bratem, czy siostrą. Zacznie obwiniać siebie, bądź też skupi uwagę na rodzeństwie jako tym winnym zepsucia się relacji z matką. Ta rewolucja emocjonalna nie rzadko przerasta dorosłych, więc tym bardziej dzieci są nieprzewidywalne a jednocześnie usprawiedliwione.

Ciąża w życiu rodziny generuje niepokój, obawy, zaburza poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa, przyszłość staje się niepewna. Warto wspomnieć dodatkowo o pewnych wyobrażeniach jakie budujemy w swej świadomości, a które mogą być zupełnie inne niż realne życie po porodzie. Często dzieci maja wyobrażenie, iż rodzeństwo urodzi się i kolejnego dnia będzie się z nimi bawić.

Tymczasem plany te szybko weryfikuje życie i prowadzi do ogromnego rozczarowania. Zadaniem rodziców jest przygotować malucha na to, iż brat lub siostra niekoniecznie spełni ich oczekiwania. Warto jest wtedy przedstawiać realne życie rodziny z noworodkiem.

Okazja do rozmowy

Okazji do rozmowy może być wiele, należy wyczuć własne dziecko, kiedy jest ten moment. np. odwiedzając znajomych z niemowlakiem, czy przechodząc obok wózka dziecięcego w parku. Na dzieci działają obrazy dlatego warto jest nimi operować, pokazywać filmy, bajki, książeczki, zabawki imitujące opiekę nad niemowlęciem itp. Czas oczekiwania warto wykorzystać konstruktywnie w pozytywnym słowa znaczeniu.

Nie można dziecka straszyć i nastawiać pesymistycznie. Okres ciąży to również czas przygotowań na dziecko, kupowania ciuszków i wyposażenia maluszka. Tu warto włączyć też starsze dziecko do pomocy i pozwolić mu w pewnych kwestiach zdecydować. Kto wie, może to właśnie on wybierze imię dla siostrzyczki lub braciszka i będzie to dla niego powodem do dumy?

Pomóc w akceptacji winno też dotykanie brzucha mamy, czucie ruchów dziecka. W zależności od wieku dziecka i jego ciekawości może to być tez dobry moment do rozmowy o tym jak się rodzą dzieci i skąd się biorą dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *