Skleroza

Skleroza – przyczyny, objawy, leczenie, zapobieganie

Skleroza pochodzi od greckiego słowa „skleros”, które oznacza twardy. Choroba ta pojawia się na skutek twardnienia ścian tętnic, do czego dochodzi w wyniku miażdżycy i odkładania się złogów cholesterolowo-wapniowych. Złogi przyczyniają się również do zmniejszenia przekroju tętnic. Tym samym zmniejsza się drożność naczyń, które transportują do mózgu dużo mniejszą ilość tlenu oraz krwi. Pojawia się martwica komórek mózgowych, określanych mianem neuronów.

Taki stan doprowadza do tego, że przestają one pełnić swoje zadanie. W związku z tym osoba, która dotknięta została sklerozą, zaczyna wykazywać różnego rodzaju nieprawidłowości neurologiczne oraz psychiczne. Rodzaj wskazanych zaburzeń uzależniony jest od tego, który fragment mózgu został najbardziej dotknięty zmianą miażdżycową. Organizm człowieka zaczyna prowadzić porządki i usuwa obumarłe neurony, natomiast ich lokalizacje zajmują zatoki wypełnione płynem.

Specjalista może je zobaczyć za pośrednictwem tomografii komputerowej. Co więcej, dochodzi także do zmniejszenia masy mózgu. Przeprowadzone badania naukowe wskazują, że na kształtowanie się miażdżycy ma wpływ nie tylko cholesterol, ale również mechanizmy immunologiczne. Odkryte zostały przeciwciała przeciwjądrowe atakujące komórki naczyń krwionośnych. Jeżeli hipoteza badaczy zostanie potwierdzona, to zmieni się podejście do miażdżycy, a także sposobu jej leczenia, a tym samym również do sklerozy.

Skleroza – przyczyny schorzenia

Określona jednostka chorobowa zaczyna się od niewielkich problemów w pracy, konkretna osoba zaczyna wykazywać się coraz niższą wydajnością podczas wykonywania obowiązków służbowych. Pojawia się częste odczucie zmęczenia. Wzmaga się zapotrzebowanie na sen oraz wypoczynek. Niejednokrotnie pomimo przemęczenia chory ma duże trudności ze snem. Powstają zaburzenia koncentracji oraz związane ze skupieniem uwagi, zaczyna także słabnąć pamięć. Skleroza sprawia, że człowiek staje się bardzo drażliwy, a ponadto łatwo ulega wzruszeniu. Przedstawione symptomy, lekarze neurolodzy określają mianem zespołu neurastenicznego (rzekomonerwicowego).

Dalsze kształtowanie się schorzenia doprowadza do nasilenia chwiejności emocjonalnej. Ponadto, zauważa się coraz większe luki w pamięci, przede wszystkim, jeżeli chodzi o nowe doświadczenia. Człowiek traci ochotę na wszelką aktywność fizyczną. Istotną kwestią jest także fakt, że ograniczeniu ulegają ruchy oraz mimika wyrażająca uczucia. Bardzo często zauważana jest modyfikacja charakteru osoby chorej, w kierunku takich cech jak egoizm, czy też bezwzględność.

Zaprezentowane objawy uzupełnione są o nieumiarkowanie w spożywaniu pokarmów. Ta faza rozwoju choroby przez specjalistów określana jest jako demencja (otępienie). W przedstawionym etapie niejednokrotnie pojawiają się sytuacje pobudzenia, szczególnie w porze nocnej. W tej sytuacji człowiek dotknięty chorobą, chodzi w różne miejsca i nie zdaje sobie sprawy z tego, gdzie się znajduje. Rano nic nie pamięta ze swoich nocnych eskapad.

Na początku mogą wystąpić zaburzenia mowy. W tym stadium bardzo często występuje niemożność wykonania podstawowych czynności bądź ruchy są nieskoordynowane. Zaawansowana skleroza może objawiać się przez połowiczne niedowłady, na przykład porażenie kończyny, czy też paraliż lewego obszaru ciała. Mogą także wystąpić objawy podobne do choroby Parkinsona.

Skleroza – sposoby wykorzystywane do złagodzenia symptomów choroby

Choroba prowadzi do dużego otępienia. Jest możliwość opóźnienia rozwój schorzenia, jednakże należy ją wcześnie zdiagnozować. Ważne jest to, żeby nie została ona pomylona na przykład z otępieniem starczym.

Współczesna nauka ma tylko możliwość łagodzenia symptomów sklerozy, a także spowalniania jej rozwoju. W przypadku obecności sklerozy osobie chorej podaje się preparaty, które między innymi przyczyniają się do rozszerzania naczyń krwionośnych, środki mające działanie przeciwcholesterolowe, zapewniające poprawę przemiany materii mózgu. Gdy specjalista dostrzeże zwężenie tętnic, można wykorzystać zabieg operacyjny do poprawy ukrwienia mózgu. Operacja polega na poszerzeniu otworów międzykręgowych, którymi prowadzone są wskazane tętnice.
Skleroza – zapobieganie

Tak jak to zostało podkreślone wyżej, skleroza jest chorobą, której nie można wyleczyć. Dlatego też warto przestrzegać zasad, które pozwolą na zapobieganie wskazanej jednostce chorobowej.

Wymienia się następujące działania:

  • zdrowa dieta, która jest uboga w tłuszcze zwierzęce,
  • spożywanie dużej ilości warzyw oraz owoców, które zawierają witaminę C, a także inne witaminy i składniki mineralne,
  • podejmowanie ćwiczeń przyczyniających się do trenowania aktywności intelektualnej, na przykład gry pamięciowe zmuszające mózg do zapamiętywania różnych sytuacji, czytanie książek, rozwiązywanie krzyżówek, zapisywanie się na różnego rodzaju zajęcia i inne,
  • aktywność społeczna, gdyż kontakty z innymi ludźmi zmuszają mózg do podejmowania różnego rodzaju ćwiczeń, każda rozmowa bowiem to wysiłek intelektualny,
  • uprawianie jakiegoś sportu lub niewielka aktywność fizyczna, co pozwoli na poprawę krążenia oraz hamowanie odkładania się cholesterolu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *