Schorzenia kręgosłupa – przyczyny

Dbając o swoje zdrowie, koniecznie trzeba zatroszczyć się o kondycję kręgosłupa. Wszelkie jego dysfunkcje znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jego schorzenia prowadzą nie tylko do dokuczliwego bólu pleców, ale również do trudności z chodzeniem, wykonywaniem najprostszych ruchów i komplikacji neurologicznych. Aby wiedzieć, jak dbać o ten niezwykle ważny narząd, warto zidentyfikować zagrożenia negatywnie wpływające na jego stan.

Nieprawidłowa postawa i zbyt duże obciążenie

Nawet zdrowe osoby, nie dbając o zachowanie prawidłowej postawy ciała, mogą nabawić się poważnych problemów z kręgosłupem. Dlatego tak ważne jest, by wystrzegać się noszenia zbyt dużych ciężarów i siedzieć w odpowiedni sposób. Idealnym przykładem jest pogarszająca się kondycja polskich dzieci. Od najmłodszych lat są zmuszone do noszenia ciężkich plecaków do szkoły. Ponadto, spędzają wiele godzin przed ekranem komputera, częstokroć siedząc przed nim w nienaturalnej pozycji, garbiąc się. Problemy te są szczególnie niebezpieczne, gdy pojawiają się w okresie intensywnego wzrostu ciała podczas etapu dojrzewania. Oczywiście, dorośli powinni także na siebie uważać. Dlatego tak ważne jest, by pracownicy biurowi mogli korzystać z odpowiednio przygotowanych stanowisk.

Zbyt duża masa ciała

Otyłość czy nadwaga nie prowadzą tylko do problemów z krążeniem czy obniżenia atrakcyjności fizycznej. Kręgosłup dźwigający zbyt duże obciążenie zaczyna ulegać deformacjom. Zdrowy styl życia pomaga nam zatem nie tylko oddalić ryzyko chorób układu krążenia czy poprawić samopoczucie, ale także chroni nasz układ kostny.

Nieprawidłowa dieta

Prawidłowe odżywianie wywiera zbawienny wpływ na cały organizm. Składniki odżywcze dostające się do niego za pośrednictwem jedzenia wzmacniają także kości. Jeśli dieta nie zawiera artykułów spożywczych zawierających białko, wapń oraz witamin D, C i K,  wzrasta ryzyko zachorowania m. in. na osteoporozę. Tak samo się dzieje, jeśli często korzystamy z używek, takich jak alkohol, papierosy czy kawa. Warto zatem ułożyć swój jadłospis tak, aby opierał się on na piramidzie zdrowego odżywiania.

Nieodpowiedni tryb pracy

Na problemy z kręgosłupem narażone są zarówno osoby pracujące w trybie siedzącym, jak i te działające niemal wyłącznie na stojąco. Negatywny wpływ siedzącego trybu życia już opisano powyżej. Z kolei praca na stojąco doprowadza do przemęczenia organizmu i jego nadwerężenia, co także kończy się kłopotami z układem kostnym. W obu przypadkach mięśnie podtrzymujące kościec ulegają osłabieniu, co sprzyja jego deformacjom.

Jak poradzić sobie z niedomagającym kręgosłupem?

Tak jak w przypadku innych problemów zdrowotnych – nie wolno czekać, aż problem „sam minie”. Postępujące defekty układu kostnego doprowadzą do znacznego obniżenia jakości życia. Naturalnym sposobem leczenia jest w tym przypadku rehabilitacja kręgosłupa, która sprawi, iż negatywne zmiany zostaną co najmniej zatrzymane. Odpowiednie kuracja może jednak prowadzić nawet do zniwelowania przynajmniej części powstałych problemów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *