jogging

Jogging dla początkujących – zalety joggingu, zasady, bieganie

Jogging to aktywność dla każdego, również dla osób otyłych, chorych na serce, czy cukrzycę. To niewymagająca dyscyplina sportu, łatwa do uprawiania i niezmiernie tania. By zacząć biegać wystarczy wygodny dres i buty. Ale co jeszcze potrzeba, aby jogging był efektywny i przyjemny?

Zasady jakimi kieruje się jogging

By uprawiać jogging nie musimy mieć szczególnego planu treningu, wystarczy ruszyć truchtem przed siebie. Nie ma znaczenia czy będziemy biec po bieżni czy parku, aczkolwiek znacznie zdrowiej jest wybrać się na świeże powietrze. Jogging wymaga jednak przestrzegania kilku zasad. Po pierwsze nie można zapominać o rozgrzewce.

Rozciągnięcie mięśni przed treningiem pozwoli uniknąć zakwasów i nadmiernego wysiłku. Po drugie nie przesadzaj z dystansem na początek. Jeśli dopiero zaczynasz biegać wydłużaj dystans sukcesywnie. Po trzecie pamiętaj, że jeśli poprzez jogging chcesz schudnąć, trening musi być dłuższy niż 20 minut, bo dopiero po tym czasie wysiłku organizm sięga po zapasy z tkanki tłuszczowej.

Rekreacyjne bieganie

Joggingu nie musimy się uczyć, mamy go we krwi. To bez wątpienia uniwersalny sport dla małych i dużych, chorych, zdrowych, starszych i młodszych. Co więcej uprawiać jogging przystoi w każdym wieku. Pamiętaj, ze bieganie truchtem ma sprawiać przyjemność, dlatego nie nadawaj zbytniego tempa. Aby czerpać przyjemność z joggingu warto jest ubrać się wygodnie, najlepiej na sportowo.

Istotne znaczenie ma obuwie, by nas nie tylko nie obcierało ale i nie utrudniało nam biegu. W tym celu buty należy dopasować do nawierzchni po której biegamy. Jeśli uprawiamy jogging w mieście wybierzmy obuwie z płaską podeszwą, miękką i elastyczną, jeżeli jednak biegamy po lesie, górach itp. wybierajmy obuwie trekkingowe do biegania. Ma ono specjalnie zaprojektowany bieżnik, który ułatwia nam przyczepność w trakcie biegu i zapewnia komfort.

Zalety joggingu

Zalet joggingu wymienić można bez liku. Wzmacnia on układ krążenia, serce, dotlenia cały organizm, obniża ciśnienie krwi i poprawia nastrój. Ponadto jogging to świetna metoda na odchudzania i usprawnienie kondycji, wyrzeźbienie sylwetki. Według wielu naukowców hamuje również procesy starzenia się, poprawia koncentrację. Biegając regularnie masz szansę uciec zawałowi, udarowi i miażdżycy, a także depresji. Kobietom jogging pomaga uporać się z napięciem, PMS oraz stresem.

Wybór miejsca

Poza wspomnianą rozgrzewką, do której wystarczy włączyć kilka ćwiczeń oddechowych, parę skłonów, przysiadów warto jest wybrać odpowiednie miejsce do biegania. Z dala od ruchliwych ulic, najlepiej wśród zieleni. Poza otoczeniem istotne jest podłoże, aby zapobiec ewentualnym kontuzjom. Twarde podłoże wymusza nacisk na kręgosłup, stad też mogą pojawić się bóle piszczeli.

Im większej wprawy nabierzesz w bieganiu tym więcej możesz wprowadzać modyfikacji do treningu. Przede wszystkim z czasem organizm przyzwyczaja się do wysiłku. Początkowo można jogging przeplatać marszem i stopniowo zmniejszać przerwy na marsz.

Systematyczność

Jeśli już wiesz jak ma wyglądać trening, gdzie warto biegać, jak się ubrać to warto spróbować. Liczy się systematyczność biegania. Najlepiej trenować kilka razy w tygodniu, optymalnie jest to 3-4 razy po godzinie. Mimo wskazań należy dostosować tempo biegu i jego dystans do osobistych możliwości i samopoczucia. Nie powinniśmy po joggingu opadać z sił. Dobrze jest zadbać o towarzystwo, zawsze jest raźniej biegać we dwójkę. Również dla zdrowia i bezpieczeństwa należy podczas treningu mieć przy sobie telefon, dokumenty oraz wodę, czy inny płyn jakim należy się regularnie nawadniać.

Komentarze

  1. Bardzo pomocne porady. Wydaje mi się, że teraz sporo osób zaczyna uprawiać sporty na hura lekceważąc często swoje ograniczenia. Ja na szczęście mam w rodzinie sportowca, który jak usłyszał, że zamierzam w przyszłym roku wziąć udział w maratonie i przygotowania zaczynam od jutra to najpierw mi kazał zrobić odpowiednie badania. Jestem z poznania i znalazłam ofertę certusa skierowaną specjalnie do osób zaczynających przygodę ze sportem. W ramach pakietu można było sprawdzić jak nasz organizm jest przygotowany do wysiłku fizycznego. Kuzyn mi obiecał, że jak mu pokaże, że wyniki są ok to pomoże mi się przygotować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *