Witaminy w ciąży

Witaminy w ciąży – dlaczego są tak ważne? Jakie witaminy brać w ciąży?

Witamy w ciąży są niezwykle istotne. Ciąża i połóg to ciężki oraz wymagający czas w życiu kobiety. Wówczas szczególnie dobrze jest zadbać o zdrowie oraz zbilansowaną dietę. Wesprzeć w tymże może uzupełnienie elementów wzmacniających zamkniętych w suplementach diety. Witaminy oraz minerały dla pań w ciąży i w czasie karmienia piersią dostarczają wzmacniających substancji niezbędnych zarówno dla mamy, jak również dziecka.

Organizm sam podpowiada, czego mu brakuje?

Czy w okresie ciąży należy słuchać tylko organizmu oraz spożywać jedynie to na co ma się chęć? Nie zawsze. Ta znana opinia ze względów cywilizacyjnych nie zawsze się już sprawdza. Kiedyś ludzie żyjący w jaskiniach wiedzieli, iż węglowodan to dobra rzecz oraz skupienie sił, lecz dla nich dostępny był tylko zdrowy cukier, np. z owoców. Czy obecnie jest tak samo? Właściwie nie. Tak także jest z pozostałymi elementami. Odpowiednia dieta ciężarnej w obecnych czasach może nie starczyć, aby pokryć zapotrzebowanie matki oraz dziecka na poniektóre potrzebne witaminy oraz mikroelementy. Poniektóre naturalne elementy także gorzej się wchłaniają z artykułów poddawanych, np. zwłaszcza obróbce cieplnej.

Witaminy w ciąży – brać lub nie brać?

U pań spodziewających się dziecka zapotrzebowanie na poniektóre witaminy rośnie o ok. 30 proc., natomiast na mikroelementy chociażby o 50 proc. Jednakże nie oznacza to, iż ciężarna na własną rękę może sięgać po dowolne środki witaminowe oraz stosować je „na wszelki wypadek”. Tak się ponieważ okazuje, iż w ciąży zarówno nadmiar, jak również deficyt witamin i minerałów może być niebezpieczny. Na przykład witamina D, jaka jest niezbędna dla właściwego rozwoju kośćca zarodka, i również chroni kości matki przed osteoporozą, przedawkowana w ciąży, może przyczynić się do powstawania chorób rozwojowych u dziecka. Z kolei przedawkowanie witaminy A może wywoływać u mamy depresję, bóle głowy oraz nudności, jak także niekorzystnie wpłynąć na rozwój zarodka. Najdoskonalszym zarzewiem witamin jest pożywienie. Gdy kobieta w ciąży racjonalnie się odżywia, jej dieta bogata jest w warzywa, owoce, ryby, nabiał, to poza kwasem foliowym, żelazem oraz witaminami z grupy B zazwyczaj nie musi stosować suplementów witaminowych.

Witaminy w ciąży – zdrowe odżywianie w pierwszej połowie ciąży

W pierwszej połowie ciąży należy przede wszystkim dobierać zdrowe oraz świeże artykuły. Należy unikać żywności przetworzonej oraz pełnej konserwantów. Należałoby stosować kwas foliowy, lecz stosowanie witamin oraz elementów mineralnych w pierwszych miesiącach ciąży należy skonsultować ze lekarzem. Kobieta w ciąży musi obowiązkowo zrezygnować z alkoholu oraz palenia papierosów.

Witaminy w ciąży – prawidłowe odżywianie w drugiej połowie ciąży

W owej części ciąży zarodek rozwija się niezwykle błyskawicznie oraz wymaga więcej elementów mineralnych, szczególnie białka, jakie jest naturalnym elementem tkanek. W tymże okresie kobieta winna przyjmować 3000 kalorii dziennie (więc 700 więcej aniżeli zazwyczaj).

Kwas foliowy

Substancja istotna zwłaszcza na początku ciąży, gdy kształci się u dziecka cewa nerwowa. Rozwinie się ona później w mózg oraz rdzeń kręgowy, więc dostarczenie właściwej ilości kwasu foliowego na tymże etapie jest tak ważne. Deficyty owej witaminy mogą przyczynić się do pojawienia się chorób cewy nerwowej (np. bezmózgowia, wodogłowia lub rozszczepu kręgosłupa). Dla przyszłej matki jest to tymczasem zagrożenie zapadnięcia na niedokrwistość megaloblastyczną, kłopotów z uwagą lub długotrwałym wyczerpaniem. U pań planujących ciążę oraz tychże, jakie już spodziewają się dziecka, niezbędna jest specjalna suplementacja kwasem foliowym – ok. 0,4-1 mg dziennie. Dieta bogata w tenże składnik (np. zielone warzywa, owoce, papryka) pokrywa ponieważ ok. 50 proc. codziennego zapotrzebowania. Należałoby zdawać sobie także sprawę, iż aż połowa pań może mieć kłopot z właściwym przyswajaniem „standardowego” kwasu foliowego.

DHA: żeby dziecko miało większy iloraz inteligencji

Jest najważniejszym z kwasów tłuszczowych omega-3 w czasie ciąży. Zwykle występuje jedynie w tłuszczu ryb morskich, algach oraz owocach morza. Należałoby go stosować w ciąży z paru względów – przede wszystkim dla lepszego rozwoju mózgu dziecka, co w przyszłości przełoży się na jego lepszy rozwój psychiczny. Kwas DHA poprawia także ostrość widzenia, gdyż jest istotnym elementem budulcowym siatkówki oka. Poza tymże przedłuża okres trwania ciąży, obniżając zagrożenie porodu przedwczesnego, poprawia parametry urodzeniowe dziecka (masa oraz długość ciała, obszar głowy), i również obniża wrażliwość mamy na depresję poporodową. Środki z DHA należy stosować chociaż od 20. tygodnia ciąży – to znaczy, iż można także wcześniej, chociażby od czasu, kiedy jedynie dowiesz się o ciąży.

Żelazo w ciąży a niedokrwistość ciążowa

W ciele kobiety spodziewającej się dziecka występuje mnóstwo zmian, pomiędzy innymi zmniejsza się poziom hemoglobiny oraz żelaza we krwi, co może doprowadzać do niedokrwistości ciążowej. Jest ona groźna zarówno dla kobiety, jak również dla dziecka, ponieważ wywołuje słabsze dotlenienie organizmu. Skomplikowany mechanizm oddychania komórkowego niekorzystnie oddziałuje na łożysko i pracę macicy, i to z kolei na rozwój dziecka, jakie nie otrzymuje potrzebnej ilości tlenu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *