Ćwiczenia rozciągające mięśnie kulszowo-goleniowe

Ćwiczenia rozciągające mięśnie kulszowo-goleniowe – propozycje ćwiczeń

Ćwiczenia rozciągające mięśnie kulszowo-goleniowe to po prostu rozciąganie tylnych mięśni nóg. Dość rzadko je wykonujemy, skupiając się raczej na innych partiach mięśni. A to błąd – szczególnie, że wiele osób powinno je wykonywać regularnie.

Dla kogo ćwiczenia rozciągające mięśnie kulszowo-goleniowe

Bardzo wiele osób spędza całe dnie w pracy, a nawet w domu siedząc. Siedzimy pracując za biurkiem, siedzimy obsługując klientów. Siedzimy pracując na kasie w markecie lub w fabryce przy konfekcjonowaniu. Codzienne, długotrwałe siedzenie nie jest dla nas zbyt zdrowe. Sprawia, że jest dość duży ucisk na nerwy kulszowe zlokalizowane w lędźwiowej części kręgosłupa. Poza tym, ucisk siedzenia na tylną część ud powoduje, że mięśnie są skrócone i napięte.

Rezultatem takiego trybu życia mogą być po wielu latach bolesne ataki rwy kulszowej. Jeśli robiąc skłon czujemy, że nasze mięśnie ud z tyłu „pękają”, to znak, że czas zacząć ćwiczyć. Jakie ćwiczenia najlepiej wtedy wybrać? Ćwiczenia rozciągające mięśnie kulszowo-goleniowe. Te ćwiczenia pozwolą zapobiegać w przyszłości bólom pleców przy dotychczasowym trybie życia.

Propozycje ćwiczeń

W pozycji leżącej należy objąć rękami jedno kolano i maksymalnie przycisnąć je do klatki piersiowej wytrzymując kilka sekund. Identyczne ćwiczenie wykonuje się także z chwytem nogi pod kolanem. Gdy kolano znajdzie się przy klatce piersiowej, należy powoli, stopniowo prostować nogę. Do wykonania kolejnego ćwiczenia przyda się mocna chusta, szal lub pasek. Zaczepiamy ją w pozycji leżącej o stopę.

Następnie powoli wspierając się chustą unosimy wyprostowaną nogę do góry. Klasyczne skłony również pomogą w rozciąganiu tych partii mięśni. Należy stanąć w lekkim rozkroku z rękami wzdłuż tułowia. Powoli robimy skłon z luźno zwisającymi rękami. Pochylamy się coraz głębiej, aż poczujemy rozciąganie z tyłu ud. Ćwiczenie powtarzamy, aż będziemy w stanie dotknąć palcami podłogi.

Leżąc na brzuchu podpieramy się rękami jak do pompek. Nogi wsparte na palcach w lekkim rozkroku. Staramy się delikatnie cofać rękami do tyłu zginając się przy tym w pół w pasie. Nie należy zginać nóg w kolanach. Cofamy się maksymalnie mocno, na ile pozwalają nam wyprostowane w kolanach nogi.

Co daje rozciąganie mięsni ud

Wiele osób podczas codziennych treningów popełnia zasadniczy błąd. Mianowicie, skupiają się na zrzucaniu tłuszczu lub rzeźbieniu mięśni. To nie jest dobre dla początkujących. Aby dobrze spalać tłuszcz i rzeźbić mięśnie, najpierw trzeba te mięśnie ukształtować. Muszą być sprawne, wyćwiczone i doskonale rozciągnięte. Co zyskujemy dzięki rozciągnięciu? Przede wszystkim jesteśmy w stanie poprawnie wykonywać wiele innych ćwiczeń. Im lepsza technika ćwiczeń, tym szybsze i lepsze rezultaty.

Poza tym rozciągnięcie mięśnie zapobiegają kontuzjom, choćby podczas spaceru czy biegu. Również wykonując jakiekolwiek inne ćwiczenia nie możemy zapomnieć o stretchingu. Działać należy na zasadzie: rozgrzewka – trening właściwy – stretching. Rozciąganie się po treningu daje nie tylko aspekt fizyczny w postaci dobrze wytrenowanych mięśni. Pozwala zakończyć trening, uspokoić ciało. Wprowadza w przekonanie o dobrej robocie, dobrze zrobionym treningu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *