Twardy brzuch w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – jakie są przyczyny i jak sobie z tym radzić?

Twardy brzuch w ciąży to najczęściej niegroźny objaw. Przyczyn takiego stanu może być wiele. Najczęściej związany jest z niewłaściwym sposobem odżywania. Może wynikać z zaparć czy też nadmiernych gazów. Bardzo często też może być rezultatem odbytego wcześniej stosunku seksualnego. Innym elementem wpływającym na ten stan mogą być skurcze Braxtona-Hicksa. Co należy robić w takiej sytuacji? W jakich okolicznościach trzeba udać się do specjalisty?

Co oznacza twardy brzuch w ciąży?

Twardy brzuch w ciąży może wywołać dużo niepokoju. Jednakże zwykle są to symptomy charakterystyczne dla tego okresu. Zdarzają się jednak przypadki, że taka sytuacja musi być skonsultowana z lekarzem.

Twardy brzuch może występować w pierwszym etapie ciąży, a także tuż przed porodem. W przypadku, gdy twardniejący brzuch pojawia się w trzecim trymestrze, to najczęściej jest to naturalna reakcja organizmu informująca o zbliżającym się porodzie.

Co więcej, już w początkach drugiego trymestru twarde podbrzusze u ciężarnych obecne jest wraz z aktywnością dziecka, która może przyczynić się do powstania skurczów macicy.

W dziewiątym miesiącu ciąży taka sytuacja występuje każdego dnia i związana jest ze zwiększoną częstotliwością skurczów macicy, które określane są mianem przepowiadających. Twardy brzuch w drugim, a także trzecim trymestrze raczej nie stanowi powodu do obaw, jednakże w pierwszym trymestrze może być sygnałem poronienia, bądź przedwczesnego porodu.

Twardy brzuch w ciąży – przyczyny

Zasadniczo twarde podbrzusze u ciężarnych występuje w trzecim trymestrze ciąży. Przyczyna może tkwić w zbliżającym się terminie porodu. Im bliżej rozwiązania ciąży, tym częściej występują skurcze macicy, które w konsekwencji prowadzą do twardego brzucha. Podkreślić należy fakt, że już w drugim trymestrze podbrzusze może być twarde, ze względu na zwiększoną aktywność ruchową malucha.

W sytuacji, gdy twardość brzucha odczuwana jest wieczorem, to może to być związane z wzdęciami oraz zaparciami, które często u ciężarnych mają miejsce po jedzeniu.

Twarde podbrzusze w pierwszym trymestrze to najbardziej niepokojący symptom, gdyż może oznaczać odklejenie się łożyska, a także sytuację zagrożoną poronieniem.

Twardy brzuch w ciąży – pierwszy trymestr

Twardy brzuch w tym okresie może być skutkiem stresu. Wiele ciężarnych zapomina, że pierwszy trymestr ciąży jest najważniejszym okresem dla rozwoju, a także zdrowia dziecka. Jest to okres decydujący. Do czternastego tygodnia najczęściej dochodzi do poronień, które mogą objawiać się przez twarde podbrzusze, a także ból brzucha.

W tym czasie należy unikać stresu, przemęczania się, gdyż odbija się to na zdrowiu kobiety oraz dziecka. W przypadku, gdy twarde podbrzusze wystąpi w początkowym okresie ciąży, a także dojdzie do bólu w dolnej części brzucha, to niezbędna jest wizyta u lekarza, który przeprowadzi badanie kontrolne USG, czy jest to sytuacja niebezpieczna dla dziecka.

Twardy brzuch w ciąży – drugi trymestr

Twarde podbrzusze w drugim trymestrze ciąży najczęściej nie należy do niepokojących symptomów. W tym okresie ruchy dziecka zwiększają się, co prowadzi do twardniejącego podbrzusza. Do takiej sytuacji może także dochodzić po stosunku seksualnym, gdyż penetracja przyczynia się do podrażnienia szyjki macicy, co doprowadza do zwiększenia jej aktywności. W przypadku, gdy stosunek płciowy odbywa się wieczorem, twardość brzucha ustępuje po przebudzeniu. Ciąża to okres, w którym kobiety cierpią na problemy żołądkowe. Zauważyć należy fakt, że jest to symptom charakterystyczny w przypadku kobiet ciężarnych.

Dlatego też wraz z twardniejącym brzuchem może wystąpić ból w górnym obszarze podbrzusza. Przyczyną twardnienia mogą być także skurcze Braxtona-Hicksa. Są to krótkie skurcze, które powtarzają się od kilku do kilkunastu razy dziennie. Przygotowują one macicę do rozwiązania.

Twardy brzuch w ciąży – trzeci trymestr

W trzecim trymestrze ruchy dziecka występują coraz częściej, natomiast skurcze macicy mogą pojawiać się kilka razy w ciągu dnia. Kilka tygodni przed rozwiązaniem macica zwiększa swoją aktywność do kilkunastu razy na dobę. Skurcze obecne są co pół godziny. Twardy brzuch wówczas nie jest niepokojącym symptomem.

Odczuwanie ciężkiego brzucha związane jest ze zwiększającą się masą ciała dziecka. W sytuacji, gdy ruchy są wyczuwalne, nie ma powodów do niepokoju. Wizyta u specjalisty jest niezbędna, gdy nie wyczuwa się ruchów dziecka i twardnieje brzuch. Jest to bardzo niepokojący symptom, który musi być sprawdzony przez lekarza. Może to być rezultat zaplątania się dziecka w pępowinę, co sprawia, że jego ruchy są ograniczone. Twardy brzuch przed porodem to naturalne zachowanie organizmu.

Twardy brzuch w ciąży – jak sobie z radzić z problemem?

Twardnienie brzucha może przyczyniać się dużego dyskomfortu, a także dolegliwości bólowych. Warto zatem poznać sposoby radzenia sobie z tym problemem.

Bardzo twardy brzuch w ciąży oraz bóle kręgosłupa informują o tym, że kobieta powinna się położyć. Istotne jest, aby leżeć na lewym boku, gdyż dochodzi wówczas do zatrzymywania dopływu krwi do żyły głównej dolnej. Leżenie w innej formie może przyczynić się do powstawania żylaków oraz zakrzepów.

Bardzo dobre korzyści przynosi także krótki spacer. Innym sposobem na napięty brzuch w ciąży jest rozluźniająca kąpiel. Jednak nie powinna ona trwać zbyt długo i woda nie może być gorąca, gdyż powoduje to podwyższenie ciśnienia krwi, co grozi poronieniem, bądź przedwczesnym porodem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *