Nerwica lękowa

Nerwica lękowa – diagnostyka, przyczyny, objawy, leczenie

Nerwica lękowa jest zaburzeniem, jakie dotyka jeszcze większą część społeczności. Zwykle występuje u osób dorosłych i nastolatków. Nerwica lękowa jest schorzeniem umysłowym oddziałującym niekorzystnie na normalne funkcjonowanie pacjenta. Nerwica lękowa jest schorzeniem, jakie okazuje się zbytnim odczuwaniem strachu oraz pozostałych towarzyszącym mu emocji.

Czym jest nerwica lękowa?

O nerwicy lękowej możemy mówić, kiedy pojawiają się schorzenia psychiczne, obsesyjne myśli, i również schorzenia działania narządów bądź symptomy psychosomatyczne. Nerwicę wyróżnia to, iż pacjenci zdają sobie sprawę, iż ich symptomy mają źródło emocjonalne, co nie zmienia faktu, iż czują ogromny strach z nimi połączony. Dodatkowo, występuje tutaj dodatnie sprzężenie zwrotne, gdyż strach powoduje następne symptomy somatyczne, jakie same w sobie powodują lęk. U źródła nerwicy lękowej niejednokrotnie leży trauma czy brak spełnienia potrzeb psychicznych w dzieciństwie.

Jednakowo niejednokrotnie schorzenie rozwija się na skutek wewnętrznego konfliktu pomiędzy naturalnymi tendencjami lub możliwościami chorego, i presją środowiska. Nerwica lękowa może być związana z pozostałymi schorzeniami umysłowymi, więc czasami ciężko jest wyraźnie ustalić, jakie objawy pochodzą z określonego schorzenia. Osoby chorujące na nerwicę lękową mogą być egocentryczne.

Nerwica lękowa – przyczyny

Podstawową przyczyną wystąpienia symptomów nerwicy lękowej są szkodliwe relacje wewnątrz otoczenia, w jakim dorastamy. Gdy dziecko wychowywane jest w aurze bezpieczeństwa (prostych reguł, przewidywalności oraz stałości) i akceptacji (jest kochane oraz akceptowane bezwarunkowo), uzyskuje od rodziców szczepionkę immunologiczną. Dzięki temu ma solidne poczucie swej wartości oraz przeświadczenie o prawie do obrony swoich granic.

Nerwica lękowa będzie mu zapewne obca. Tymczasem, gdy dziecko wychowuje się w rodzinie, jaka okazuje miłość warunkowo oraz akceptuje dziecko jedynie wtedy, kiedy spełnia ono wymagania rodziców, jego poczucie swej wartości jest niezwykle wrażliwe natomiast system immunologiczny właściwie nie działa. Takie dziecko, i później dorosły nie umie obronić się przed naruszaniem granic ze strony środowiska, samo nie wie, gdzie są jego granice, zatem nie umie ich uchronić. Ba, chociażby czuje się winne, gdy zdarzy mu się podjąć próbę obrony siebie samego.

Symptomy nerwicy lękowej

Nerwica lękowa jest chorobą długotrwałą. Jej medyczna nazwa to zespół lęku uogólnionego. Symptomy to przede wszystkim lęk przed rozmaitymi sytuacjami, rzeczami oraz stanami. Pojawia się również nieokreślony, lecz zachowany strach. Osoby, jakie chorują na nerwicę lękową, cały czas czują lęk. Nie opuszcza ich on chociażby, gdy są bezpieczne oraz znajdują się w sytuacji komfortowej. Osoby, jakie cierpią na nerwicę lękową, nigdy nie są wypoczęte. Najgorsze w tymże schorzeniu jest to, iż im bardziej zarzewie strachu jest niewskazane, tymże większa jest jego moc. W poniektórych wypadkach nerwica lękowa utrudnia właściwe działanie. Należałoby wiedzieć, iż symptomy nerwic są niezwykle różnorodne. Mogą występować owe psychologiczne oraz fizyczne.

Psychologiczne symptomy nerwicy lękowej

Zespół lęku uogólnionego znacząco oddziałuje na sposób myślenia, zachowania, czucia, i chociażby na tryb życia pacjenta. W jego życiu emocjonalnym dominujące są: lęk oraz obawa, uczucie zagrożenia, poczucie bycia na krawędzi (nerwy napięte są do ostatnich granic, jesteśmy na skraju histerii, mamy uczucie, iż coś zaraz na nas zleci lub my zrobimy coś nieobliczalnego), szybkie oraz agresywne zachowania przekraczające normy, napady histerii, irytacja, zdenerwowanie, irytacja, rozproszenie, i również smutek, niepewność oraz kłopoty z uwagą.

Nerwica lękowa – fizyczne symptomy lęku

Strach oraz ogromne napięcie emocjonalne powodują mnóstwo symptomów somatycznych. Niejednokrotnie są one na tyle niebezpieczne, iż jeszcze bardziej podnoszą poziom strachu. Pacjent doświadcza: zawrotów głowy, ścisku w gardle, kołatania serca oraz zbytniego pocenia się. Niejednokrotnie ma krótki oraz płytki oddech oraz czuje suchość w ustach. Ma trudności w usypianiu bądź cierpi na bezsenność lub odwrotnie – zapada w letarg. Czuje mrowienie oraz drętwienie kończyn, odczuwa uciski mięśniowe. Może również pojawić się ból brzucha, laksacja, ból głowy, nadmierne pragnienie, częste oddawanie moczu, bolesne bądź nieregularne menstruacje.

Nerwica lękowa – leczenie

Ważnym aspektem w leczeniu nerwicy lękowej jest psychoterapia. Co prawda jest ona długotrwała, lecz uczęszczanie na zajęcia przyniesie pacjentowi same zalety. Na zajęciach osobistych bądź grupowych nauczy się on, jak sobie radzić w sytuacjach stresowych. Będzie mógł także poznać, jaka jest prawdziwa przyczyna jego strachu. Gdy psychoterapia okaże się niedostateczna, dla zmniejszenia symptomów strachu potrzebne jest leczenie farmakologiczne. Środki kojące lęk wykorzystywane w owego typu nerwicy to inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny. W poniektórych wypadkach pacjent przyjmuje je wraz z lekami przeciwdepresyjnymi bądź nasennymi. Sposobem na zmniejszenie strachu mogą być środki roślinne. W nerwicy lękowej wykorzystuje się je jako środki wspierające, gdyż nie przedstawiają tak ogromnego działania jak preparaty farmakologiczne przepisane na receptę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *