Mięśnie Kegla a ciąża

Mięśnie Kegla a ciąża – prawidłowo wykonywane ćwiczenia

Mięśnie Kegla a ciąża. Przygotowanie do porodu obejmuje konieczność przygotowania mięśni kanału rodnego. Tam, gdzie przechodzi głowa dziecka, wszystko musi być mocne i jednocześnie elastyczne. Aby tkanki krocza nie zostały uszkodzone podczas porodu, muszą być w stanie odprężyć się w trakcie porodu. Jak się zrelaksować i gdzie znajdują się mięśnie dna miednicy pomogą zrozumieć ćwiczenia Kegla.

Te same ćwiczenia pomogą poradzić sobie z hemoroidami i możliwym nietrzymaniem moczu częstymi towarzyszami późnych okresów ciąży. Trenowanie mięśni intymnych, tak nazywa się ćwiczenia Kegla, jest łatwe do wykonania w domu i w każdym innym miejscu, ponieważ jest całkowicie niewidoczne dla innych.

Mięśnie Kegla a ciąża, poród i narządy miednicy

Pod koniec ciąży mięśnie dna miednicy są pod silną presją cięższej macicy. Pod wpływem hormonów zaczynają się rozciągać i mogą stracić elastyczność. Młode matki o dobrej sprawności fizycznej czasami nie odczuwają żadnych zmian. Ale jeśli kobieta była osłabiona przed ciążą, prowadziła siedzący tryb życia lub, przeciwnie, była zbyt przeciążona, nosiła dużo ciężarów, może odczuwać słabość dna miednicy z lekkim nietrzymaniem moczu, uczucie osłabienia w okolicy narządów płciowych. Pochwa i krocze tracą elastyczność, co powoduje dyskomfort u przyszłej matki i może prowadzić do bólu i deformacji podczas porodu, jak również w pierwszych miesiącach po nim. W przywróceniu elastyczności mięśni, a jednocześnie odpoczynku, wzbogaceniu się w tlen, a także przygotowaniu się na poważny wysiłek, pomoże dr Kegel w prostych i skutecznych ćwiczeniach.

Kim jest dr Kegel?

Arnold Kegel jest amerykańskim lekarzem, profesorem ginekologii, który opracował serię ćwiczeń, aby pomóc pacjentkom radzić sobie z nietrzymaniem moczu. Zgodnie z obserwacją A. Kegla, jego ciężarne pacjentki, które wykonały ćwiczenia, miały mniej przerw podczas porodu, a w okresie poporodowym tkanki krocza odzyskiwały znacznie szybciej. Dlatego Kegel zaczął przypisywać ćwiczenia wszystkim swoim pacjentkom.

Przeciwwskazania do wykonywania ćwiczeń Kegla

Przy istniejącym zagrożeniu poronieniem, w okresie pooperacyjnym, z silnym zatruciem, stanem przedrzucawkowym lub krwawieniem z macicy, ćwiczenia Kegla są przeciwwskazane. Ponadto w drugiej połowie ciąży nie zaleca się wykonywania ćwiczeń podczas leżenia na plecach, aby uniknąć nacisku na żyłę główną dolną.

Mięśnie Kegla a ciąża – prawidłowo wykonywane ćwiczenia

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest dokładne zrozumienie, które mięśnie muszą być trenowane. Najprostszym sposobem ich wykrycia jest wykonanie normalnego oddawania moczu. Ciężarna kobieta powinna spróbować przerwać proces, zanim się skończy i poczuje, jakie mięśnie to wykonały. Po rozpoznaniu tych mięśni, dzięki którym można zatrzymać oddawanie moczu, należy je rozluźnić nie ściskając pośladków i ud. Jeżeli już kobieta poczuje te mięśnie i zapamięta doznania, będzie mogła rozpocząć trening.

Aby wykonać ćwiczenia, należy dopasować je do każdej pozycji. Jeśli zrobi wszystko dobrze, ludzie wokół niej niczego nie zauważą. Wygodne jest trenowanie za każdym razem, gdy o tym pomyśli. Na przykład na schodach ruchomych, w windzie lub w oczekiwaniu na autobus, a także siedząc w samochodzie i oczywiście w domu. W dniu dobrego treningu można wykonać ćwiczenia około 100 razy. Istnieją trzy różne ćwiczenia. Podczas treningu można powtórzyć każde z ćwiczeń 5-7 razy, ostatecznie zwiększając liczbę do 30-35. Zatem wykonując trzy ćwiczenia 35 razy, otrzyma tylko pożądane 100.

Mięśnie Kegla a ciąża – ćwiczenia

Ćwiczenie 1. Podczas pierwszych treningów kobieta musi wybrać wygodną postawę podczas leżenia lub stania, aby nikt jej nie przeszkadzał, i aby mogła się zrelaksować, ale jednocześnie zwracać uwagę na swoje ciało. Napinać mięśnie krocza przez kilka sekund, jakby oddawano mocz. Następnie delikatnie się zrelaksuje. Powtórzenie od 5-7 razy.

Ćwiczenie 2. To ćwiczenie nazywa się winda. Winda kopalni reprezentuje pochwę. Zgodnie z nim kabina, czyli napięcie stopniowo podnosi się z niższego piętra do najwyższego. Na wyższych piętrach należy trochę odpoczywać, a następnie płynnie schodzić, całkowicie rozluźniając wszystkie mięśnie.

Ćwiczenie 3. Tutaj napięcie mięśni krocza dodaje się do napięcia mięśni odbytu. W szybkim tempie, najpierw napiąć jeden, a potem drugi, zrelaksować się. Okazuje się, że ruch przypomina falę.

Mięśnie Kegla a ciąża – jak się zrelaksować

Wykonując ćwiczenia, ciężarna kobieta uczy się nie tylko naciągać, ale także rozluźniać mięśnie związane z porodem. Z czasem, aby rozluźnić mięśnie krocza, nie należy przeciążać mięśni koniecznych podczas przejścia dziecka przez kanał rodny, ponieważ jest to klucz do udanego rozwiązania porodu. Wykonywanie ćwiczeń Kegla ułatwia zrozumienie, jak pracować podczas porodu, aby szybko i bezpiecznie urodzić dziecko. Dlatego te treningi są dobrą prewencją krocza podczas porodu. Ćwiczenia mięśni Kegla to także głębokie studium mięśni, dna miednicy, zapobiegają one zastojom żylnym w miednicy i nerkach. Dlatego mogą być używane nie tylko dla kobiet, ale także dla mężczyzn.

Mięśnie Kegla a ciąża – dodatkowe funkcje: kucanie

Ćwiczenia Kegla przyczyniają się do rozwoju mięśni dna miednicy, ważne jest jednak, aby nie przesadzać. Uważa się, że nadmierne ćwiczenia mięśni pochwy i krocza ze słabością mięśni pośladkowych mogą prowadzić do skurczów i odchylenia kości ogonowej od normalnej pozycji. Innymi słowy, silnie skurczone mięśnie przyczyniają się do jeszcze większego stresu w tym obszarze. Ale na szczęście, w celu zapobiegania lukom i wzmocnienia dna miednicy, wraz z ćwiczeniami Kegla, istnieje jeszcze jedna prosta czynność, która pomoże rozluźnić dno miednicy.

We wcześniejszych czasach, kiedy siedzący tryb życia nie był tak powszechny, sam styl życia kobiety przyczynił się do wzmocnienia mięśni i przygotowania do wszystkich procesów intymnych. Naturalne ruchy (chodzenie, przysiady) w wystarczających ilościach to zastaw harmonijnie rozwiniętych i silnych mięśni. Tak, więc głęboki przysiad to właśnie ćwiczenie, które wraz z napięciem niektórych mięśni jest niezbędne podczas rozciągania i rozluźnienia. Ćwiczenia Kegla zawierają w swoim programie wykonywanie głębokich przysiadów, Aby wykonać przysiad, można trzymać partnera za ręce i kucać z prostymi plecami, nie podnosząc pięt.  Można, siadając, lekko się kołysać. Podnieść się w ten sam sposób, trzymając za ręce partnera, z prostym grzbietem. Uwzględniając w swoim życiu więcej przysiadów, harmonijnie uzupełnia się efekt ćwiczeń Kegla i przygotowuje się mięśnie do porodu.

Do czego służą ćwiczenia Kegla?

Przed porodem:

 • Do wzmocnienia mięśni krocza oraz ich uelastycznieniu przed porodem
 • Aby nauczyć się kontrolować mięśnie związane z porodem
 • Jako zapobieganie rozciągnięciu i zwiotczeniu mięśni dna miednicy
 • Aby zapobiec zastojowi żylnemu
 • Do niezawodnej kontroli oddawania moczu

Po porodzie:

 • Aby przywrócić napięcie mięśni pochwy
 • Do leczenia ewentualnych hemoroidów poporodowych
 • Do leczenia ewentualnego nietrzymania moczu
 • Aby powrócić do normalnego życia seksualnego

W życiu codziennym:

 • Do głębokiego masażu narządów miednicy
 • Aby zapobiec zastojom żylnym i poprawić czynność nerek
 • Aby poprawić, jakość życia seksualnego.

Ćwiczenie mięśni Kegla to zapobieganie hemoroidom, wypadaniu narządów miednicy i zaburzeniom oddawania moczu. Dlatego warto je wykonywać nie tylko przez kobiety w ciąży, ale kobiety w każdym wieku, jak również przez mężczyzn.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *