7 tydzień ciąży

7 tydzień ciąży (7 TC) – czego spodziewać się w 7 tygodniu ciąży?

7 tydzień ciąży jest łatwo wykrywalny podczas wykonywania testu, na którym pojawią się dwa paski. Jest to najpiękniejszy i jednocześnie alarmujący moment, wskazujący na wystąpienie ciąży. Świat dla kobiety dosłownie obraca się do góry nogami, ponieważ teraz musi uważnie monitorować swoje zdrowie, regularnie chodzić do ginekologa, badać się na czas, a co najważniejsze, uświadomić sobie, że wkrótce stanie się mamą.

Czego można oczekiwać od 7 tygodnia ciąży?

Przede wszystkim kobieta musi zostać poddana regularnym badaniom i zgłosić się na wizytę do ginekologa. Lekarz wykona badanie ginekologiczne i zleci badania laboratoryjne:

 • HCG (do dokładnego określenia ciąży)
 • Rozmaz na badaniu mikroflory błony śluzowej pochwy
 • Ogólne i biochemiczne analizy krwi, moczu
 • Analiza konfliktu Rh
 • Badania nad HIV, zapalenie wątroby
 • EKG

Płód jest tak duży jak:

 • Ziarnko białej fasoli
 • Wysokość 5–13 mm
 • Waga 0,9 g.

W razie potrzeby lekarz może przepisać dodatkowe badania. Najczęściej jest to konieczne dla kobiet z chorobami przewlekłymi lub z niepokojącymi objawami. Po tym wystarczy okresowo odwiedzać ginekologa i stosować się do jego zaleceń. Ważne jest, aby w tym okresie monitorować wszystkie objawy i odczucia, i, w razie najmniejszych wątpliwości, skontaktować się z ginekologiem. Tłumaczy to fakt, że siódmy tydzień ciąży wiąże się z różnymi zagrożeniami, począwszy od zwiększenia napięcia macicy, a skończywszy na obumarciu ciąży. Najważniejsze jest pozytywne nastawienie, z czasem toksykoza przestanie dawać przykre objawy, zniknie niewytłumaczalna drażliwość i apatia, w ciele pojawią się nowe doznania, które przyniosą przyszłej mamie tylko pozytywne emocje.

Odczucia w 7 tygodniu ciąży

W praktyce medycznej 7 tydzień jest uważany za jeden z najtrudniejszych okresów, w którym embrion przypomina już małego człowieka, a ciało kobiety w tym czasie przechodzi restrukturyzację. Ze względu na gwałtowne dostosowanie hormonalne, wiele kobiet często odczuwa drażliwość i płaczliwość, ciężarne ciągle odczuwają senność i zmęczenie, które nie ustępują nawet po dobrym odpoczynku.

Rano kobieta czuje mdłości, co często kończy się wymiotami. W tym okresie wszystkie objawy ciąży są szczególnie wyraźne, ale nie tylko ze strony fizycznej, ale także psychologicznej. Już w siódmym tygodniu pojawia się awersja do niektórych zapachów. Może to być cokolwiek od aromatu smażonych ziemniaków, a skończywszy na perfumach męża. W tym okresie mogą się pojawić pewne nawyki żywieniowe. Jedną kobietę ciągnie do smaku słonego, a inna ciężarna nie może spędzić dnia bez czekolady lub ciasta.

Warto pamiętać, że w tym okresie płód aktywnie się rozwija, pobierając wszystkie składniki odżywcze z ciała kobiety, dlatego bardzo ważne jest ustalenie zróżnicowanej diety z włączeniem kompleksów witaminowo-mineralnych.

Wydzieliny z pochwy w 7 tygodniu ciąży

Przezroczysta, bezzapachowa wydzielina z pochwy w 7 tygodniu ciąży jest uważana za normę, nawet, jeśli jej objętość dramatycznie wzrosła. W czasie ciąży zwiększa się przepływ krwi w narządach płciowych, zmienia się mikroflora i struktura błony śluzowej pochwy, więc wydzielina staje się bardziej obfita.

Zaniepokojenie powinna powodować żółta, zielona lub brązowa wydzielina, posiadająca nieprzyjemny, specyficzny zapach. To sygnalizuje, że w organizmie ciężarnej kobiety nie wszystko jest w porządku. Szczególnie niebezpieczne w tym czasie jest pojawienie się śluzu z krwią. W tym przypadku pojawia się pilna potrzeba skonsultowania się z ginekologiem, ponieważ krwawienie wskazuje na zagrożenie poronieniem.

Jeśli wydzielina stała się obfita i gęsta, przypominając masę twarogową jest to również bezpośredni powód pójścia do lekarza. Wydzielina o silnym zapachu wskazuje na rozwój patogennej mikroflory, w szczególności infekcji grzybiczej. Najczęściej kandydoza rozwija się na tle obniżonej odporności i, jeśli nie jest leczona, staje się skomplikowaną formą.

Współżycie seksualne w 7 tygodniu ciąży

Eksperci zauważają, że seks z normalną ciążą, (jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych) jest ważny dla kobiet zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Stosunek płciowy pobudza krążenie krwi, usuwa dokuczliwy ból, wywołuje pozytywne emocje. Ponadto brzuch w 7 tygodniu ciąży nie przeszkadza w pełni cieszyć się życiem seksualnym.

Dolegliwości w obrębie podbrzusza

W 7 tygodniu ciąży przyszła mama może czasami odczuwać nieprzyjemny ból w okolicy lędźwiowej i brzucha. Tłumaczy to fakt, że macica kobiety rośnie, nieznacznie zwiększając brzuch. Objawy te nie powinny powodować paniki ani aktywnego lęku. Istnieje jednak pewne prawdopodobieństwo poronienia, zwiększonego napięcia macicy.

Zarodek w 7 tygodniu ciąży i jego rozwój

W 7 tygodniu ciąży, jak również w całym pierwszym trymestrze, zarodek rozwija się w szybkim tempie.Twarz dziecka staje się bardziej wyraźna, widoczne stają się ramiona. Zarodek prostuje się, rozciąga. Pojawia się ruch kończyn górnych i dolnych. To z zewnętrznego punktu widzenia.

A co dzieje się z wewnętrznym rozwojem płodu?

Cały kompleks narządów wewnętrznych przyszłej osoby rozwija się szybko i aktywnie. Nowe komórki we wszystkich narządach i tkankach rosną, co sekundę z ogromną prędkością. Serce zarodka jest już oznaczone, jako czterokomorowe. Bardzo szybko będzie mogło przejąć odpowiedzialność za dopływ krwi do całego małego organizmu. Pojawiają się duże naczynia krwionośne i tętnice. Mózg zarodka rośnie, jego podział według struktury na półkule, podziały i strefy jest już sformalizowany.

7 tydzień ciąży jest kamieniem milowym w rozwoju embrionu, kiedy można mówić o zakończeniu formowania pępowiny, która będzie pomostem między matką a płodem przez następne osiem miesięcy. Pępowina zaczyna w pełni realizować swoją główną funkcję, czyli transfer składników odżywczych do aktywnie rozwijających się narządów.

Łożysko to środowisko między matką a przyszłym dzieckiem, staje się codziennie gęstsze i ewoluuje. Pojawiają się formy, które cofną się przed porodem, a przez następne osiem miesięcy ochroni płód. W tym czasie natura dokonuje wyboru płci nienarodzonego dziecka, ma miejsce kształtowanie cech płciowych zarodka.

Jak zmienia się ciało kobiety w 7 tygodniu ciąży?

Zewnętrznie ciało przyszłej mamy w tym okresie praktycznie się nie zmienia, jednak niektóre zmiany można już zauważyć. Oczywiste jest, że brzuch w tym okresie jeszcze nie rośnie, ale piersi przeciwnie, mogą powiększyć o 1-2 rozmiary. Tłumaczy się to przygotowaniem gruczołów mlecznych do karmienia.  Alarmującym objawem może być obecność obrzęku w różnych częściach ciała. Obecność oczywistego obrzęku stóp, palców lub twarzy sugeruje, że kobieta w ciąży pilnie potrzebuje pomocy medycznej i, jeśli to konieczne, dodatkowego badania. Podczas ciąży mogą wystąpić zmiany skórne. Na ciele mogą pojawić się przebarwienia lub trądzik, a sama skóra może wyglądać tłusto i porowato. Takie objawy wcale nie są niebezpieczne i mijają po urodzeniu.

Możliwe problemy zdrowotne w 7 tygodniu ciąży

Ciąża pozamaciczna

Jest to najbardziej niebezpieczne i nieprzewidywalne powikłanie, w którym zapłodnione jajo zaczyna rosnąć poza macicą. Najczęściej ciąża pozamaciczna rozwija się w jajowodach, jamie brzusznej, jajnikach (wszystko zależy od miejsca zapłodnienia jaja). Aby nie przegapić tej niebezpiecznej choroby ginekologicznej, konieczne jest wyraźne poznanie objawów:

 • Ból w okolicy podbrzusza (może być tępy, ostry lub tnący)
 • Obfite krwawienie
 • Często wysoka gorączka
 • Ból w okolicy lędźwiowej i odbytnicy
 • Silny dyskomfort w czasie stosunku seksualnego.

Gdy diagnoza zostanie potwierdzona, wskazana jest pilna interwencja chirurgiczna, ponieważ powikłanie to zagraża życiu z powodu możliwego pęknięcia narządu wewnętrznego i poważnego krwawienia.

Zatrzymanie rozwoju płodu – samoistne poronienie, śmierć płodu

Kolejna niezwykle niebezpieczna komplikacja, która może wystąpić z różnych powodów. Najczęstsze to:

 • Patologie rozwojowe płodu
 • Skrajny stres emocjonalny
 • Choroby zakaźne;
 • Długotrwałe przeziębienia
 • Poważne zaburzenia hormonalne.

Jest to 7 tydzień ciąży najczęstszy okres, w którym może dojść do poronienia. Dlatego lekarze zalecają terminowe wykonanie wszystkich wymaganych badań, aby wyeliminować lub zapobiec tej komplikacji. Jednak w przypadku, gdy poronienie nie wystąpiło, a śmierć płodu nie została wykryta w odpowiednim czasie jest to bezpośrednie zagrożenie dla życia ciężarnej kobiety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *