Przebarwienia skóry w ciąży

Przebarwienia skóry w ciąży – dlaczego powstają w tym okresie?

Przebarwienia skóry w ciąży występują niemal u co drugiej młodej kobiety. Powinno się je zlikwidować, gdyż są one trudne do usunięcia za pośrednictwem makijażu. Najlepiej usuwać przebarwienia jesienią, gdy nie ma tak dużego działania słońca i ryzyka wystąpienia kolejnych plam.

Procedura powstawania plam barwnikowych na skórze jest ściśle związana ze zmianami o charakterze hormonalnym, które zachodzą w organizmie kobiety w czasie ciąży. Zwiększona w tym czasie ilość estrogenów sprawia, że część komórek barwnikowych wytwarzających melaninę pracuje znacznie intensywniej. Nawet mała ilość promieni słonecznych jest wystarczająca, aby piegi były bardziej widoczne bądź powstały zupełnie nowe plamy.

Przebarwienia skóry w ciąży – dlaczego powstają w tym okresie?

Przebarwienia powstające na skórze w czasie ciąży różnicowane są od siebie kolorem głębokością, wielkością. Odmienna jest także procedura związana z ich powstawaniem. Niewielkie piegi powstają w lokalizacjach, w których pojedyncze melanocyty produkują większe ilości melaniny niż pozostałe komórki barwnikowe. Gdy takich melanocytów jest obok siebie dużo, przyczyniają się one do tworzenia bardziej albo mniej rozległych plam na twarzy. Nadmierna ilość barwnik nagromadzona jest najczęściej wokół ust na skroniach, czole, a zmiany zlokalizowane są symetrycznie po obu stronach twarzy.

Czasami przebarwienia powstałe podczas ciąży znikają samoistnie po kilku miesiącach od porodu. Do takiej sytuacji dochodzi wówczas, gdy plamy znajdują się bardzo płytko w naskórku i doszło do nich na skutek naturalnego procesu polegającego na odnawianiu się skory. Jednakże zdecydowana większość przebarwień to pamiątka na dłużej.

Przebarwienia skóry w ciąży – samodzielne usuwanie

Przebarwienia powinny być usunięte dlatego, że określony defekt kosmetyczny jest trudny do ukrycia za pośrednictwem makijażu. Powinny być one usuwane w porze jesiennej, gdyż wtedy słońce nie świeci tak mocno i istnieje niewielkie niebezpieczeństwo powstania kolejnych plam. Przed podjęciem terapii należy udać się do lekarza, który dokona oceny głębokości plam. Do tego działania wykorzystywana jest lampa określana mianem lampy Wooda. Emituje ona promienie nadfioletowe. Z wykorzystaniem tego urządzenia można ustalić dokładną wielość oraz głębokość przebarwienia.

W jaki sposób usunąć przebarwienia powstałe po ciąży?

W sytuacji, w której okaże się, że przebarwienia mają charakter powierzchowny (melanina zgromadziła się tylko w naskórku), mogą być rozjaśnione samodzielnie z wykorzystaniem kosmetyków, które można otrzymać w aptece albo drogerii. Działanie nie jest skomplikowane, jednakże potrzebna jest systematyczność oraz cierpliwość, gdyż czas jej trwania wynosi minimum 3-4 miesiące. Podstawą jest tutaj dobry krem mający działanie wybielające. Wskazane kosmetyki mają najczęściej w swoim składzie witaminę A, arbutynę, a także lekkie kwasy, an przykład azaleinowy bądź kojowy. Mają one nie tylko działanie rozjaśniające, ale także przyczyniają się do hamowania aktywności melanocytów, dzięki czemu nie dochodzi do kolejnych przebarwień. Muszą być stosowane każdego dnia zgodnie z instrukcją wskazaną przez producenta.

Przed stosowaniem należy zwrócić uwagę, czy kosmetyk jest na noc ,czy na dzień. Krem przeznaczony do dziennego stosowania powinen być zaopatrzony w filtr przeciwsłoneczny. Niezależnie od tego skora powinna być chroniona dodatkowo przez podkład z filtrem. Warto także dwa razy w tygodniu zastosować peeling, najlepiej również o działaniu wybielającym. Skóra potraktowana określonym działaniem będzie zdecydowanie korzystniej przyswajać składniki zawarte w kremie. Można także wcierać w skore sok wyciśnięty z cytryny.

Przebarwienia skóry po ciąży – wykorzystanie profesjonalnych metod usuwania

Preparaty, które przeznaczone są do wykorzystania domowego, docierają wyłącznie do przebarwień zlokalizowanych w naskórku, nie dają możliwości usunięcia zmian zakorzenionych głębiej. Dlatego wato skorzystać z profesjonalnych metod. Warto wiedzieć, że jeden lub dwa zabiegi to za mało w pozbyciu się określonego problemu. Metodę usuwania plam zawsze dobiera dermatolog po ocenie konkretnego przypadku. Dla pożądanej efektywności koniecznie trzeba wykonać cała serie zabiegów. Niejednokrotnie łączy się też kilka metod. Pewne zabiegi można także wykonać w salonie kosmetycznym.

Przykłady stosownych rozwiązań:

  • peelingi chemiczne – pozwalają na złuszczenie naskórka, przebiegają w dwóch etapach. W pierwszej kolejności nakłada się roztwór kwasów, a następnie maskę, która przyczynia się do wspomagania działania kwasów, a także przyspieszenia odnowy naskórka.
  • mikrodermabrazja – jest to mechaniczny sposób złuszczania naskórka z wykorzystaniem na przykład wibrujących głowic diamentowych,
  • peeling ultradźwiękowy – w tej metodzie na początku nakłada się specjalne serum, a następnie przesuwa się po niej urządzenie, które emituje fale ultradźwięków, dzięki temu składniki aktywne serum mogą wniknąć głęboko w skórę. Zabieg przyczynia się do spadku poziomu melaniny, co sprawia, że skóra staje się jaśniejsza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *