Wypadanie włosów

Wypadanie włosów – przyczyny łysienia, leczenie przyczynowe i objawowe

Wypadanie włosów jest zależne od wielu czynników. Ich rozpoznanie jest pierwszym krokiem ku podjęciu prawidłowego leczenia. Nie jest ono wyłącznie defektem kosmetycznym. Łysienie może być oznaką nieprawidłowości w organizmie!

Jakie są przyczyny łysienia

Łysienie może mieć najróżniejsze przyczyny. Włosy wypadają masowo na skutek chemioterapii i radioterapii, ale odradzają się po wyleczeniu choroby. Również niewłaściwa dieta przyczynia się do osłabienia struktury włosów. Brak witamin, mikroelementów, zbyt mały udział nienasyconych kwasów tłuszczowych w diecie. To wszystko sprawia, że włosy nie mogą być prawidłowo odżywione. Łysienie ma również przyczyny hormonalne – brak hormonów na skutek niewłaściwej diety lub leczenia prowadzi do wypadania włosów.

Łysienie – leczenie przyczynowe i objawowe

Gdy zaobserwujemy u siebie nadmierne wypadanie włosów, zgłośmy się do dermatologa. Po przeprowadzeniu wywiadu będzie mógł określić, jakie są prawdopodobne przyczyny łysienia. Najlepiej jest wyeliminować przyczynę. Jeśli powodem są braki hormonalne, dermatolog odeśle nas do endokrynologa, który sprawdzi poziom hormonów. Następnie wyreguluje go za pomocą odpowiednich leków.

Gdy przyczyną będzie nieprawidłowa dieta, dermatolog odeśle do wykwalifikowanego dietetyka. Może też sam wskazać, jakich produktów w diecie nam brakuje. Często aby wyleczyć łysienie, wystarczy zmiana nawyków żywieniowych. Czasami łysienie może być skutkiem zmiany diety – na przykład na wegańską. Poznać właściwą przyczynę wypadania włosów można już na podstawie dokładnego wywiadu. Następnie należy dążyć do wyeliminowania przyczyny tego problemu.

Aby pomóc sobie w kwestii porostu włosów, należy zadbać o nie kompleksowo. Trzeba odżywiać włosy od wewnątrz, dostarczając organizmowi składników odżywczych do wzrostu włosa. Następnie należy pobudzić krążenie w skórze głowy, poprzez masaże i wcieranie odżywczych substancji. Możemy je dostać w aptece bez recepty. Wcierane regularnie poprzez kilkuminutowy masaż pomogą odżywić skórę głowy i pobudzić cebulki włosa do wzrostu.

Stosuje się również w codziennej pielęgnacji specjalne szamponu i odżywki na porost. Należy przy tym pamiętać o właściwej technice mycia. Nie powinno się myć włosów w zbyt gorącej wodzie, która osłabia łuski. Sprzyja to wypadaniu. Najlepiej myć je w letniej wodzie, a spłukiwać wodą chłodną. Pobudzi ona krążenie w skórze głowy.

Wypadanie włosów – rodzaje łysienia

Łysienie androgenowe typu męskiego – to łysienie spowodowane nadmiarem dihydrotestosteronu.
Łysienie anrogenowe typu żeńskiego – występuje u kobiet. Jego przyczyną jest nadmiat testosteronu we krwi kobiety.
Łysienie plackowate – nie są znane jego przyczyny. Włosy wypadając tworzą łyse „placki” na głowie.
Łysienie menopauzalne – na skutek spadku poziomu estrogenów. Występuje u kobiet w wieku menopauzalnym.
Łysienie poporodowe – normalne u kobiet w połogu. Jest związane z powrotem hormonów do normy po ciąży.
Łysienie po chemii – spowodowane agresywnym leczeniem nowotworów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *