Właściwości lecznicze kurkumy – badania kurkumy

Nie ulega żadnym wątpliwościom, że kurkuma to jedna z najkorzystniejszych dla zdrowia człowieka przypraw na świecie. Historia jej używania w medycynie niekonwencjonalnej liczy setki lat. Najpopularniejsza była w medycynie naturalnej Azji oraz w jej tradycjach kulinarnych. Dziś jednak kurkuma zdobywa popularność na całym świecie, zwłaszcza na zachodzie. Obecnie istnieje niemalże 5000 wyników różnych badań, które jednoznacznie potwierdzają, że właściwości lecznicze kurkumy nie są obojętne w procesie leczenia chorób nowotworowych. Kurkuma doskonale radzi sobie również z zapaleniem stawów, cukrzycą i depresją.

Właściwości lecznicze kurkumy

W ostatnich badaniach dowiedziono, że kurkuma może skutecznie zmniejszyć ryzyko zawału serca, w taki sam sposób jak trzy 60 minutowe treningi. Wystarczy przyjmować jedną łyżeczkę tego zbawiennego zioła dziennie.

Szczegóły prowadzonych badań

Badania i testy trwały 8 tygodni. Wzięły w nich udział 32 kobiety po menopauzie. Specjaliści podzielili je na trzy grupy: grupę ćwiczeń, grupę kurkumy i grupę kontrolną. Warunek był jeden – w czasie badania nie można było dokonywać żadnych zmian w diecie i prowadzonym dotychczas stylu życia. Ponadto naukowcy przeprowadzający test regularnie stosowali ultrasonograf, aby monitorować kondycję śródbłonka – czyli wewnętrznej wyściółki naczyń krwionośnych). Dzięki temu wyniki były jeszcze bardziej konkretne i precyzyjne. Sprawdzano na bieżąco przepływ tętniczy i mierzono elastyczność tętnic.

Podczas całego testu grupa kurkumy otrzymywała dziennie jedną łyżeczkę przyprawy. Grupa ćwiczeń wykonywała regularnie trening aerobowy (2-3 razy w tygodniu). Dodatkowo grupa ta miała wykonywać nieokreśloną ilość treningów opartych na codziennych, domowych ćwiczeniach – ruch pieszy, jazda na rowerze. Każda sesja trwała od 30 do 60 minut. Jej intensywność wahała się pomiędzy 60 a 75% maksymalnego poziomu tętna.

Pod koniec badania, naukowcy odkryli, że zarówno kurkumy i grupa ćwiczeń była znacznie poprawiła funkcję śródbłonka. Ale najciekawsze było to, że wyniki obu grup były niemal identyczne, co oznacza, że ​​dzienne spożycie kurkuma zapewnia taki sam efekt jak codzienne ćwiczenia w zakresie zapobiegania, zmniejszania, a nawet odwrócenie dysfunkcji śródbłonka i miażdżycy.

Badania kurkumy

Badania przeprowadzono w 2012 roku przez Uniwersytet w Chiang Mai w Tajlandii. Dowiedziono tam, że kurkuma zmniejsza częstotliwość akcji serca. Przyprawa wykazała ogromny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Okazało się, że przyprawa ta doskonale działa poprzez modulowanie C-reaktywne białko, maondialdehyde osoczu i N-końcowo typu B Pro naturietic stężenia peptydu.

Badacze jednoznacznie twierdzą, że kurkuminoida ma niezwykłe właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne. Zmniejszają ilość cytokin propzapalnych, zmniejszają występowanie apoptozy kardiologicznej, chronią przed niedokrwieniem i kontuzjami sercowyymi.

Innymi słowy kurkuma może znacząco zmniejszać stany zapalne, chronić przed uszkodzeniem komórki nabłonka a jednocześnie zapobiega chorobom, które zwykle kończą się śmiercią.

Najlepszym sposobem na to, aby do swoich codziennych nawyków żywieniowych wdrożyć kurkumę jest stosowanie jednej łyżeczki dodanej do głównych posiłków. Można również zdecydować się na spożywanie jednej szklanki dziennie soku ze świeżo wyciśniętej kurkumy. Aby zwiększyć jej absorpcję do organizmu wystarczy połączyć ją z orzechami kokosowymi, oliwą z oliwek lub pieprzem.

Dla osób, które nie lubią smaku kurkumy stworzono specjalne kapsułki w postaci suplementów diety.

Uwaga: Kurkumy w postaci kapsułek pod żadnym pozorem nie można mieszać z innymi lekami. Przed wdrożeniem jej do codziennej diety warto skonsultować się z lekarzem.

Kurkuma oczywiście nie może zastąpić pełnej aktywności fizycznej. Mimo wszystko zaleca się, aby poświęcić przynajmniej pół godziny dziennie na spacer, przejażdżkę rowerową lub inny trening. Pozwoli to jeszcze bardziej poprawić kondycję i samopoczucie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *