wymioty w ciąży

Wymioty w ciąży – jak sobie z nimi radzić? Zdrowie i psychika kobiety

Wymioty w ciąży – ciąża kojarzy się nam z pięknym okresem. W programach śniadaniowych często  mówi się o aktywności przyszłych mam. Kto z nas nie słyszał zdania „ciąża to nie choroba” . Niestety czasami zdarza się tak, że ciąża nie jest miłym i pięknym okresem a raczej przypomina niekończącą się grypę jelitową.

Wymioty w ciąży

Każda ciąża jest inna i każda ma inne objawy. W pierwszym trymestrze ciąży zdarzają się wymioty, złe samopoczucie i osłabienie. Dzieje się tak za sprawą hormonów szalejących w naszym organizmie. Teraz to nasze ciało musi się przygotować na nowe życie. Zazwyczaj nudności pojawiają się rano gdy organizm jeszcze nie dostał wystarczającej ilości energii lub wieczorem kiedy jesteśmy po prostu zmęczeni po całym dniu. W większości wypadków objawy nie są zbyt uporczywe i przechodzą z końcem pierwszego trymestru. Jednak istnieje grupa kobiet to około 0,3-2% ciężarnych, które cierpią na przedłużające się niepowściągliwe wymioty. Mogą one trwać do końca ciąży. Przypadłość ta zazwyczaj nie zagraża dziecku jednak jest bardzo niekomfortowa dla przyszłej mamy.

Wymioty w ciąży jak sobie z nimi radzić

Jest wiele domowych metod dzięki, którym możemy poradzić sobie z wymiotami. Jednak tak jak każda ciąża jest inna tak i metody radzenia sobie z mdłościami są indywidualne. Na jednych działają bardziej na innych mniej. Co zatem robić gdy jak tylko otworzymy oczy już czujemy mdłości? To zależy od rodzajów nudności.

  • Poranne mdłości – najlepszym sposobem jest przegryzienie czegoś zaraz po przebudzeniu ,nim wstaniemy z łóżka. Może to być banan, bułka, chleb lub to na co mamy ochotę. Po zjedzeniu posiłku należy odczekać 5-10 minut i dopiero wstać z łóżka.
  • Wieczorne mdłości – najlepszym sposobem jest wypicie wieczornej herbaty z imbirem i miodem. Imbir bowiem wpływa kojąco na nasz organizm. Jego charakterystyczny smak pomoże pozbyć się mdłości. Dodatkowym atutem tego napoju będzie fakt, iż imbir wzmacnia również naszą odporność.
  • Nudności w ciągu dnia – na tego typu dolegliwość najlepsze będą migdały. Warto mieć zawsze paczkę migdałów przy sobie. Kiedy czujemy, się osłabieni lub mdłości wychwytają nas z zaskoczenia, warto zjeść migdały. Ważne jest by jeść je powoli. Powinno się je raczej żuć, wtedy możemy uzyskać najlepsze efekty.

Czego powinniśmy unikać? Cytrusów, produktów o wysokiej kwasowości oraz ciężkostrawnych posiłków. To co obciąża nasz żołądek nie będzie dla nas w tym momencie dobre. Pamiętaj, aby nie pić napoi gazowanych nie będą one dobre, ani dla Ciebie, ani dla twojego dziecka.

Przedłużające się niepowściągliwe wymioty

Zdarza się niestety i tak, że żadne z powyższych metod nie skutkują. A wymioty są praktycznie nieprzerwane. Wtedy to ciąża staje się dla przyszłej mamy bardzo smutnym a nawet traumatycznym przeżyciem. Jeżeli wymioty są nieprzerwane skontaktuj się z lekarzem prowadzącym. Musi on bowiem zbadać zdrowie Twoje i dziecka. Wymioty mogą być spowodowane chorobami tarczycy, zakażeniami górnego odcinka pokarmowego lub chorobami ośrodka układu nerwowego. Lekarz w takich przypadkach zleca dodatkowe badania krwi, może się także zdarzyć, że niezbędne  będzie podanie kroplówek w celu uzupełnienia elektrolitów i odżywienia organizmu.

Największym błędem jakim może popełnić kobieta cierpiąca na niepowściągliwe wymioty to brak prawidłowego odżywiania się. Wtedy to powstaje błędne koło. Przyszła mama nie je by nie wymiotować a dostaje mdłości z głodu, co sprawia, że wymiotuje więcej i po każdym posiłku. Przy takich sytuacjach najważniejsze jest kontrolowanie swojej wagi ciała. Ta nie powinna spaść  poniżej 5%  masy ciała sprzed ciąży.

Niepowściągliwe wymioty a zdrowie kobiety ciężarnej

Niepowściągliwe wymioty najczęściej powodują ból głowy przeradzający się w migreny oraz tkliwość w okolicach żołądka. Niestety czasem może się zdarzyć pęknięcie błony śluzowej przełyku, odma śródpiersiowa lub ostra niewydolność nerek., są to jednak powikłania bardzo rzadkie.  Najistotniejsze to bycie pod stała opieką lekarza i stosowanie się do jego zaleceń. Lekarz może przepisać środki przeciwwymiotne takie, które będą bezpieczne dla dziecka. Pamiętajmy aby nie stosować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem.

Wymioty a psychika przyszłej mamy

Złe samopoczucie niestety zawsze odbija się na naszej psychice. Ciągły dyskomfort a także niepokój wynikający z ciąży może doprowadzić kobietę do depresji tym bardziej jak przez mdłości większość czasu spędza w łóżku. Najważniejsze jest oparcie w naszych bliskich. Gdy czujesz, że jesteś na skraju wytrzymania porozmawiaj o swoich uczuciach. Możesz również powiedzieć o nich swojemu lekarzowi. Niepowściągliwe wymioty nie są Twoja wadą są czymś co Ci się przytrafiło i musisz to przetrwać. Nie sugeruj się informacjami pojawiającymi  się w na różnych forach internetowych, że wymioty ciężarnej przez dłuższy okres prowadzą do chorób psychicznych dziecka. Są one nieprawdziwe. Nie zamartwiaj się o dziecko. Jest pod stałą kontrolą lekarza i czerpie z Twojego organizmu to co najlepsze.

Podsumowując wymioty w ciąży są czymś normalnym i zazwyczaj kończą się z pierwszym trymestrem ciąży. Jeżeli jednak zdarzy się tak, że będą towarzyszyły Ci przez cała ciążę pamiętaj, aby trzymać się trzech zasad:

  • Jedz regularnie
  • Bądź pod stałą opieką lekarza
  • Mów o swoich uczuciach. Nie tłum ich w sobie.

Pamiętajmy, że ciąża trwa tylko dziewięć miesięcy a hormony po urodzeniu sprawiają, że zapominamy o wszystkich jej niedogodnościach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *