Niewydolność szyjki macicy w ciąży

Niewydolność szyjki macicy w ciąży – przyczyny, leczenie, objawy

Niewydolność szyjki macicy w ciąży związana jest z dużym niebezpieczeństwem przedwczesnego porodu. Jednakże rozwiązania medyczne dają duże szanse na donoszenie ciąży oraz urodzenie dziecka w terminie.

Wiele ciężarnych cierpi na niewydolność szyjki macicy. Może ona przyczyniać się do poronienia oraz przedwczesnego porodu. Co należy zrobić, donosić ciąże i urodzić malucha w terminie?

Niewydolność szyjki macicy w ciąży – co to jest?

W tym przypadku dochodzi do przedwczesnego rozszerzania się szyjki macicy, co doprowadza do poronienia lub porodu. Macica w ciąży ulega powiększeniu i podnosi się, napierając na szyjkę macicy. W przypadku, gdy nie poradzi sobie ona z naporem, ulega rozwarciu. W konsekwencji wypada jajo płodowe, czyli ciąża kończy się poronieniem. Macica złożona jest z włókien mięśniowych, które mają możliwość rozciągania. Szyjka natomiast jest w przeważającej części tkanką łączną, która jest mało elastyczna. W warunkach fizjologicznych budowa szyjki nie przyczyni się do wywołania przedwczesnego rozwierania, a więc w konsekwencji wcześniejszego porodu.

Niewydolność szyjki macicy w ciąży – przyczyny

Wskazana sytuacja może powstać na skutek anatomicznego defektu szyjki, uszkodzenia powstałego w poprzedniej ciąży, pęknięcia szyjki podczas porodu, bądź podczas zabiegu chirurgicznego, na przykład aborcji czy łyżeczkowania macicy. Co więcej, na chorobę wpływają zaburzenia o charakterze hormonalnym czy też wrodzonym.

Niewydolność szyjki macicy w ciąży – symptomy

Objawy świadczące o obecności niewydolności szyjki macicy w ciąży są następujące:

  • brak obecności dolegliwości bólowych – najczęściej przedwczesne rozwarcie pojawia się nagle, nie prezentując wcześniej żadnych symptomów. Brak bólu jest zatem charakterystycznym, a zarazem najgroźniejszym objawem. Podkreślić należy fakt, że nie pozwala to na odpowiednio wcześniejszą reakcję, w celu podjęcia stosownych działań zapobiegawczych umożliwiających ocalenie ciąży,
  • występowanie plamień o barwie brunatnej – rozwieranie się szyjki macicy daje objaw w postaci ciemnych, brunatnych plam. Odczuwa się ponadto bóle w dolnej części brzucha. W tej sytuacji wiadomo jest, że coś jest nie w porządku. Pojawiają się również bóle kręgosłupa.

Niewydolność szyjki macicy w ciąży – jakie są szanse na leczenie schorzenia?

Zauważyć należy, że tylko wcześnie postawiona diagnoza w pozwoli utrzymać ciąże oraz donosić ją do końca. Szanse na leczenie choroby są następujące:

  • najczęściej stosuje się działanie polegając na zabiegu chirurgicznym. Wówczas na szyjce macicy umieszcza się specjalny szew okrężny. Specjaliści podkreślają, że najlepszym czasem na określone działanie jest okres między 13 a 14 tygodniem ciąży. Wtedy właśnie macica rośnie szybciej niż maluch. Wskazany zabieg przeprowadzany jest pod narkozą. W 80-90 procent przypadków określone rozwiązanie kończy się porodem o czasie, a więc w 37-38 tygodniu ciąży.
  • krążek określany także jako passar – ten sposób pozwalający na wspieranie szyjki macicy, to inaczej gumowy, miękki krążek mający kształt miseczki. Zakłada się go na szyjkę macicy po to, aby doprowadzić do jej odciążenia. Określone rozwiązanie nie wymaga pobytu w szpitalu. Co więcej, nie jest tutaj stosowany żaden zabieg chirurgiczny, znieczulenie czy też narkoza. Co więcej, mogą również występować zakażenia. W celu zapobiegania stosuje się raz na tydzień globulki dopochwowe, w sposób zalecany przez producentów produktu. Passar jest usuwany wówczas, gdy płód osiągnie dojrzałość (37 tydzień ciąży bądź tuż przed rozwiązaniem). Zdarza się, że po usunięciu produktu dochodzi do przenoszenia ciąży (nawet do 41 tygodnia).
  • ważną kwestią jest odpoczynek – w tym przypadku zaleca się ciężarnym leżący tryb życia, a przynajmniej oszczędzanie sił i dużo odpoczynku. Ważną kwestią jest całkowita rezygnacja z aktywności fizycznej, gdyż może ona przyczynić się do nasilenia skurczów macicy, które powodują rozwieranie się szyjki macicy. Co wiece, trzeba także zaprzestać aktywności seksualnej. Zaleca się stosowanie nospy jako preparatu przeciwskurczowego.

Zdarza się, że szew nie chroni przed rozwieraniem się szyjki macicy i dochodzi do poronienia bądź przedwczesnego porodu. W takiej sytuacji konieczna jest natychmiastowa hospitalizacja. Jest to niezbędne, gdyż trzeba usunąć szew, gdyż niepodjęcie działania może doprowadzić do obniżenia szyjki macicy.

Niewydolność szyjki macicy w ciąży – prognozy

W sytuacji, gdy jedna z ciąż kobiety zakończyła się poronieniem, bądź przedwczesnym porodem, to musi ona zachować szczególna ostrożność. Ważnym aspektem jest wówczas konieczność przedstawienia tej kwestii lekarzowi prowadzącemu obecną ciążę. Po przeprowadzeniu wywiadu specjalista zleci wykonanie dokładnych badań, które pozwolą na stwierdzenie, czy oraz kiedy zastosować rozwiązanie w postaci szwu czy krążka (passer). Najważniejszą kwestią jest dobre nastawienie, dbanie o siebie podczas ciąży i pozytywne patrzenie w przyszłość. Spokój, odpoczynek i brak stresu to elementy, które zapewne pomogą w korzystnym rozwiązaniu problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *