światowy dzień wzw

Światowy Dzień WZW – 28 lipca, Testy i szczepienia na WZW

Światowy Dzień WZW przypada na 28 lipca. Jest to dzień urodzin Barucha Samuela Blumberga, lekarza. Zidentyfikował on wirusa zapalenia wątroby typu B. celem Światowego Dnia WZW jest promowanie wiedzy i chorobie oraz propagowanie zasad profilaktyki badań w kierunku żółtaczki. Ten dzień ma również na celu podnieść świadomość w zakresie leczenia i obcowania z chorymi na WZW.

Światowy Dzień WZW

Obchodzi się go po to, by wszyscy, nie tylko chorzy i zagrożeni chorobą dowiedzieli się jak najwięcej o wirusowym zapaleniu wątroby. Wywoływane jest ono przez wirusy HCV oraz HBV. Spadek zachorowań na WZW typu B zawdzięczamy możliwości szczepienia przeciw HBV.

Niestety wielu z nas żyje nieświadomych zakażenia wirusem HCV, tymczasem wirus ten może wywołać żółtaczkę typu C. Brak leczenia może mieć poważne konsekwencje. Stąd profilaktyka i badania są konieczne, by móc ograniczyć potrzebę transplantacji wątroby w razie wykrycia ostrego zapalenia wątroby typu C.

Testy na WZW typu C

Powodem przeszczepu wątroby najczęściej jest zakażenie HCV, mimo iż to ostateczność w leczeniu to i tak zabiegów transplantacji wykonuje się rocznie około 360. przeszczepu można uniknąć pod warunkiem iż zakażenie zostanie wcześnie rozpoznane. Z tego względu promowane są akcje Nie daj się zaskoczyć, które polegają na bezpłatnym wykonywaniu testów na HCV. Test z dwóch kropli krwi pobieranej z palca daje wynik po 15 minutach. Prócz akcji bezpłatnych testów możemy się również poddać testowi odpłatnemu, nie czekając na Światowy Dzień WZW.

Szczepienia na WZW A i B

Pomimo dostępnych szczepień co roku na WZW B choruje 1500 osób, a około pół miliona jest nosicielami wirusa. Ryzyko zachorowania jest duże. Możemy je eliminować poprzez szczepienia. Od lat 90tych szczepienie przeciw WZW B jest szczepieniem obowiązkowym obejmującym dzieci. Efektem choroby w wyniku zakażenia WZW B jest marskość wątroby i jej niewydolność, a także rozwój nowotworu tego narządu, ostatecznie również śmierć. Ryzyko zakażenia występuje zarówno poprzez kontakt z krwią lub wydzielinami chorego, jak też poprzez wykonywane zabiegi chirurgiczne, w tym stomatologiczne, fryzjerskie.

Jeśli chodzi o wirus wywołujący zapalenie wątroby typu A to najskuteczniejszą formą ochrony przed chorobą są szczepienia. Powszechnie o WZW A mówi się iż jest to żółtaczka pokarmowa, tudzież choroba brudnych rak. Przebieg tej choroby jest bardzo ciężki. Zakazić można się przez wodę lub żywność, bezpośredni kontakt z nosicielem np. w restauracji. Co druga osoba w wyniku powikłać WZWA umiera. To właśnie z tego względu warto głośno mówić o WZW, zagrożeniach i możliwościach ochrony.

Światowy Dzień WZW to okazja by dowiedzieć się czegoś więcej o każdym z typów żółtaczki, jak również zbadać się na obecność wirusa. Świadomość bycia nosicielem sprawia, iż w razie jakichkolwiek wątpliwości co do swego zdrowia można szybko reagować diagnozując wirusowe zapalenie wątroby. To właśnie obchody 28 lipca przyczyniły się do zapamiętania przez wielu Polaków iż nie każdy kto zaraził się wirusem ma objawy choroby natychmiast i w ogóle prezentuje jakiekolwiek objawy chorobowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *