wiek płodu

Wiek płodu – Jak określić datę poczęcia, zapłodnienia i data stosunku

Wiek płodu jest zawsze bardzo ważny, dlatego też niezwykle istotne jest to, żeby został on prawidłowo ustalony. Wiek płodu oraz potencjalny termin porodu zazwyczaj liczy się od czasu ostatniej menstruacji (tzw. zasada Naegelego). Jednakże w tymże wypadku nie jest on faktycznym wiekiem nienarodzonego dziecka. Wiek płodu winno liczyć się od czasu zapłodnienia, jaki niestety niejednokrotnie ciężko określić, szczególnie u pań, jakie mają nieregularne menstruacje. Z pomocą przychodzi ginekolog, jaki może określić wiek płodu, i tymże samym niezwykle potencjalny termin porodu, na bazie badania ultrasonograficznego (USG). Badanie obrazowe zazwyczaj jest przejawem wieku płodu.

Wiek ciąży – początek

Początek ciąży to czas zapłodnienia. Występuje on w czasie owulacji po ostatniej menstruacji, więc mniej więcej po dwóch tygodniach od ostatniej menstruacji. Ze względu na to, iż u wielu pań czas owulacji jest nieregularnie, w wypadku nieregularnych cykli, za czas rozpoczęcia ciąży w większości wypadków podaje się pierwszy dzień ostatniego krwawienia comiesięcznego. Nie liczy się w tymże czasie tzw. „krwawienie implantacyjne” bądź „plamienie implantacyjne”. Bywa ono mieszane z menstruacją poprzez panie, jakie nie wiedzą, iż zaszły w ciążę. Nie jest ono jednakże nie do odróżnienia. Występuje blisko tygodnia przed planowaną menstruacją (bądź 6-12 dni po owulacji, więc również zapłodnieniu) oraz jest mniej obfite aniżeli zwykła menstruacja (dlatego nazwa „plamienie implantacyjne”). Zazwyczaj ma brązowawy bądź różowawy odcień. Żeby mieć gwarancję, czy plamienie jest spowodowane ciążą, można zrobić w domu test ciążowy. Należy jednakże pamiętać, iż jest on w stanie stwierdzić ciążę 4-5 dni po implantacji.

Jak określić datę poczęcia? Data zapłodnienia i data stosunku

Praktyczna data poczęcia, więc czas połączenia się komórki jajowej z plemnikiem, niekoniecznie pokrywa się z datą współżycia. Jest to połączone z tymże, iż zapłodnienie może wystąpić jedynie w fazie owulacji – gdy cykle miesiączkowe są systematyczne, ma ona miejsce ok. 14. dnia cyklu. Gdy jajeczko zostanie wypuszczone, może zostać zapłodnione poprzez ok. 24 godziny, jednakże plemniki w ciele kobiety mogą przetrwać 3-5 dni. Z owego względu niezwykle ciężko określić szczegółowy czas zapłodnienia. Dobrze jednakże obserwować własny organizm oraz znać choć zbliżoną datę owulacji, co zapewni poznanie daty poczęcia. Należałoby jednakże zdawać sobie sprawę, iż chociażby przy stałych cyklach owulacja może zostać przesunięta, np. przy przeziębieniu lub zmianie klimatu, i przy nieregularnych – w każdym cyklu może występować w niemało innym czasie.

Kalkulator ciąży

Kalkulator ciąży więc technika Naegelego nie zapewnia rzeczywistego wieku płodu ani daty porodu, natomiast tylko orientacyjny wiek ciąży oraz planowany czas porodu (PTP). Jest to wywołane faktem, iż szczegółowy czas zapłodnienia, od jakiego winno się liczyć rzeczywisty wiek ciąży, jest niezwykle ciężki do ustalenia. Co więcej kalkulator ciąży zakłada, iż systematyczne cykle u kobiety, jakie trwają 28 dni, 30-dniowe miesiące oraz dokładnie 40-tygodniowy okres trwania ciąży. Owe określone liczby i świadomość, iż każde dziecko rozwija się w innym tempie, wyjaśniają, czemu jedynie parę procent porodów odbywa się w określonym na ową techniką czasie. Pomimo owego wyznaczenie czasu porodu i obliczanie wieku ciąży jest niezwykle istotne, w szczególności w wypadku ciąż o niewłaściwym przebiegu.

Badania USG w I trymestrze ciąży precyzyjnie wskazują wiek płodu

Teraz większą pewność, co do czasu rozpoczęcia ciąży daje badanie ultrasonograficzne (USG) wykonywane poprzez ginekologa, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży. W tymże wypadku jednakże także do otrzymanego wyniku dodaje się 2 tygodnie, jakie zwykle upływają od pierwszego dnia krwawienia do czasu owulacji oraz zapłodnienia, uzyskując w tenże sposób zawyżony wiek płodu. Jeśli u konkretnej kobiety cykle miesiączkowe nie trwają normalnie 28 dni, to początek ciąży określany w okresie badania USG nie pokrywa się z rzeczywistą datą rozpoczęcia ostatniego krwawienia. Żeby określić wieku płodu w okresie badania USG specjalista bada długość ciemieniowo-siedzeniową (CRL) w I trymestrze ciąży i pomiar głowy (BPD oraz HC), obszar brzucha (AC) oraz długość kości udowej (FL) w II oraz III trymestrze. Należy podkreślić, iż im dłużej trwa ciąża, tymże większa może być różnica pomiędzy wiekiem płodu i czasem porodu określonym na bazie daty ostatniej menstruacji – chociażby 3-4 tygodnie.

Czemu należałoby wiedzieć, jaki to tydzień ciąży?

Taka wiedza jest także potrzebna dla każdej przyszłej matki. W książkach oraz w Internecie można odnaleźć mnóstwo danych o rozwoju płodu, zobaczyć zdjęcia, poczytać także o przypadłościach występujących w ciąży. Gdy pragniesz porównać owe informacje ze swoimi doświadczeniami, powinnaś wiedzieć, w jakim tygodniu ciąży jesteś. Możesz wówczas zobaczyć, jak w owej chwili wygląda twoje dziecko bądź dowiedzieć się kiedy prawdopodobnie miną twoje nudności ciążowe. Możesz także określić, gdy będziesz mogła rozpoznać płeć własnego malca (jest to nieraz zauważalne na badaniu USG w 11. – 12. tygodniu ciąży, i z większą wiarygodnością – po 20. tygodniu ciąży).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *