Praca zdalna a zdrowie psychiczne: czy warto rezygnować z chodzenia do biura?

Praca zdalna – kiedyś benefit, dziś codzienność dla wielu pracowników. Jakie są jej zalety i wady? Jak wykonywanie pracy spoza biura, często w warunkach domowych wpływa na samopoczucie, a długofalowo na zdrowie psychiczne? Jakie objawy powinny nas zaniepokoić i kiedy skorzystać z pomocy psychologicznej?

Jakie są zalety pracy zdalnej?

Według badań pracuj.pl ok. 2/3 respondentów uznało za największą zaletę pracy zdalnej czas oszczędzony na dojazdach. Ponad połowa badanych przyznała, że wykonuje pracę bardziej efektywnie zdalnie.

Jakie jeszcze są korzyści ze zdalnego wykonywania pracy? Przede wszystkim łatwiejsze staje się pogodzenie życia zawodowego z osobistym (rodzinnym). Pracując z domu, możemy więcej czasu spędzić z najbliższymi. Co więcej, mamy okazję popracować w ciszy i spokoju, co nie zawsze jest możliwe w biurze. W takich warunkach nasza motywacja wzrasta, a zadania wykonujemy szybciej i sprawniej. Dodatkowo to do nas należy planowanie działań, zatem możemy je dopasować do indywidualnego rytmu dnia.

Główne wady pracy z domu

Według przytoczonych wcześniej badań respondenci za największe wady pracy zdalnej uważają: mieszanie się sfer życia, wydatki i słabsze relacje. Prawie połowę badanych dotyka poczucie samotności i tęsknoty. Ograniczony kontakt ze współpracownikami potęguje poczucie izolacji i wyobcowania, a także utrudnia realizację zadań.
Praca zdalna może być szczególnie trudna dla osób, które mają trudności z koncentracją oraz zarządzaniem sobą w czasie. Brak umiejętności w tym obszarze w znacznej mierze utrudnia produktywne i efektywne wykonywanie pracy.

Kolejną wadą jest zachwianie granicy między przestrzenią domową a zawodową, nie tylko w aspekcie psychicznym, lecz także fizycznym. Dosłownie przenieśliśmy pracę do domu, obniżając komfort mieszkania. Co z tym związane, nie każdy pracownik ma idealne warunki do pracy z domu. Pojawiające się problemy techniczne, związane na przykład ze słabym łączem czy też nie najlepszym stanem sprzętu negatywnie odbijają się na samopoczuciu pracownika, dezorganizując jego pracę.

Jak praca zdalna wpływa na samopoczucie i zdrowie psychiczne?

Praca zdalna u niektórych osób powoduje zmiany rytmu dnia i nocy, co odbija się na jakości i ilości snu. Pojawia się także poczucie „bycia cały czas w pracy”. Pracując stacjonarnie, ma się możliwość zostawienia pracy w biurze. Pracując zdalnie, łatwo jest się zatracić. Rezygnujemy wtedy z przerw, a nawet zaczynamy pracować także w weekendy. W naszym życiu zaczyna brakować czasu na odpoczynek, co długofalowo może doprowadzić do przemęczenia, wyczerpania psychicznego i fizycznego, wypalenia zawodowego, a nawet depresji.

Jeśli zauważasz niepokojące objawy u siebie lub naszych bliskich, skorzystaj z profesjonalnego wsparcia. Specjalistą „pierwszego kontaktu” w przypadku trudności natury psychicznej jest psycholog. Obecnie ceny wizyty u prywatnego psychologa w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i innych miejscowościach wynoszą od 130 zł do 250 zł. Szczególnie w większych miastach nie ma problemu z ich dostępnością i nie musisz długo czekać na spotkanie. Jeżeli wolisz skorzystać z pomocy w ramach NFZ, również jest taka możliwość. Pamiętaj jednak, że w takim wypadku będzie Ci potrzebne skierowanie.

Jakie objawy związane ze zdrowiem psychicznym powinny nas zaniepokoić?

Do symptomów, które powinny nas zaalarmować, należą m.in.:

  • zmiana przyzwyczajeń,
  • wykonywanie pracy także w czasie wolnym,
  • rezygnacja z aktywności i zainteresowań,
  • nadmierna drażliwość,
  • niecierpliwość,
  • problem z dotrzymywaniem terminów i realizacją zadań,
  • niemożliwość skupienia się,
  • trudności ze snem,
  • brak energii,
  • brak apetytu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *