Biegunka na początku ciąży

Biegunka na początku ciąży – leczenie biegunki w ciąży

Biegunka na początku ciąży czasem może się zdarzyć. Biegunka, nudności lub zaparcia to choroby układu pokarmowego dosyć niejednokrotnie pojawiające się w ciąży. Mogą do owego dojść nudności, wzdęcia oraz niestrawność i hemoroidy. Poprzez 9 miesięcy układ trawienny będzie podatniejszy na zmiany w organizmie oraz różne zagrożenia.

Biegunka – symptom ciąży

Początki ciąży nie zawsze słusznie wiązane są poprzez panie z rozmaitymi przypadłościami. Jedną spośród nich są luźne stolce. Czy biegunka na starcie ciąży jest normalna? Biegunka w pierwszych tygodniach ciąży lub także biegunka po zapłodnieniu, może chociaż nie musi być pierwszym symptomem ciąży. Ranne wymioty, biegunka oraz nudności, niechęć do poszczególnych posiłków, przemęczenie oraz nerwowość, częste oddawanie moczu, bolesność oraz wrażliwość piersi należą do tak nazywanych domniemanych oznak ciąży.

Z kolei zatrzymanie menstruacji, zwiększenie obszaru brzucha, rozstępy skórne, kresa brunatna, zwiększona wydzielina z pochwy, powiększenie piersi, podniesiona temperatura ciała oraz dodatni test ciążowy to potencjalne symptomy ciąży. Tymczasem za określone symptomy ciąży uznaje się badalną pracę serca płodu (10–14 tydzień ciąży), określenie egzystencji płodu w badaniu USG i badalne ruchy płodu. Więc biegunka jako jedyny następujący symptom nie nasuwa podejrzenia o ciąży. Dopiero relacja jej z rzeczonymi symptomami może wskazywać na ciążę.

Biegunka na początku ciąży – czym się okazuje?

Biegunka polega na podwyższonej częstotliwości wypróżnień (wedle Światowej Organizacji Zdrowia ponad 3 wypróżnień na dzień) i ilości wydzielanego stolca (powyżej 200 g na dzień). W większości wypadków stanowi krótkotrwały, delikatny, niewymagający leczenia, samoograniczający się stan. W wyjątkowych wypadkach stanowi ryzyko dla zdrowia, szczególnie gdy długo się utrzymuje oraz wtórują jej niespecyficzne dolegliwości. U pań spodziewających się dziecka, biegunka pojawia się na starcie przebiegu ciąży oraz jest jednym spośród jej głównych oznak. Nie należy mylić biegunki patologicznej z biegunką przed porodem.

Podstawy bólu brzucha oraz biegunki w ciąży

Przeważnie bóle żołądka oraz biegunka w okresie ciąży są wywołane zatruciem pokarmowym bądź tzw. jelitówką, więc wirusem grypy żołądkowej. Owe choroby przeważnie dokuczają ciężarnym, gdyż w tymże okresie, wytrzymałość kobiety jest zmniejszona. Kiedy rozwolnieniu (niezależnie od trymestru) towarzyszy ból brzucha oraz krwawienie z pochwy, należy udać się do specjalisty. Zwłaszcza w pierwszym trymestrze biegunka związana z bólem brzucha oraz organów wewnętrznych może być połączona z zagrożeniem poronienia.

Biegunka a ciąża – symptomy

Biegunka w ciąży to podniesienie częstotliwości wypróżnień w reakcji na podrażnienie jelit substancją trującą. Kryterium wykrycia, wedle Światowej Organizacji Zdrowia, jest oddanie minimum 3 stolców na dzień, jakie mają płynną bądź półpłynną gęstość. W kale podczas rozwolnienia może być widoczna także krew, śluz bądź pozostałości niestrawionego pokarmu. Biegunce we wczesnej ciąży oraz w następnych miesiącach może towarzyszyć ponadto: temperatura, ból brzucha, wymioty, wzdęcia, nudności, kiepskie nastawienie, osłabienie. Należy zgłosić się do specjalisty pierwszego kontaktu, gdyż rozwolnienie może być objawem infekcji innego układu.

Postępowanie przy biegunce u kobiety w ciąży

Przyszłe mamy mogą być niezwykle narażone na wystąpienie ostrej biegunki, np. zakaźnej z racji na osłabienie układu immunologicznego w ciąży. Poprzez 9 miesięcy kobieta jest niezwykle wrażliwa na zarażenia bakteriami lub drobnoustrojami, co służy zatruciom pokarmowym. Należałoby pamiętać o głównych regułach diety w ciąży oraz wykluczyć artykuły prawdopodobnie niebezpieczne. Dodatkowo na starcie ciąży może pojawić się stres, jaki może przejawiać się zmianą rytmu wypróżnień. Poleca się wówczas odpoczynek oraz lekkie ćwiczenia fizyczne, jakie pomogą rozładować napięcie. Przy biegunce ostrej najpoważniejszą konsekwencją jest odwodnienie organizmu, więc ważne dla utrzymania zdrowia jest odpowiednie nawadnianie w trakcie trwania symptomów. Najbardziej skuteczne jest nawadnianie drogą doustną, więc picie płynów obojętnych: wody, słabej, niesłodzonej herbatki bądź ziołowych wywarów – pamiętaj jednakże, iż nie wszelkie zioła są dozwolone w ciąży.

Leczenie biegunki w ciąży

Istotne jest, żeby w wypadku biegunki w ciąży rozpocząć właściwe kroki. W innym wypadku można doprowadzić do odwodnienia. Stan taki może wywołać również groźne schorzenie równowagi wodno-elektrolitowej. Woda jest bardzo istotna dla zdrowia mamy oraz płodu, w końcu buduje przeszło połowę wagi naszego ciała oraz jest podstawowym jego elementem. Stanowi element składowy każdej komórki w ludzkim organizmie. Jednak, w efekcie laksacji z organizmu wypłukiwane są witaminy, minerały, białka, i również elektrolity potrzebne dla zdrowego wzrostu dziecka. W wypadku, kiedy biegunka zwiększa się bądź nie przechodzi, należy udać się do specjalisty. Wykona on wywiad oraz poleci potencjalne badania, stwierdzające, co jest podstawą choroby. W wypadku łagodnych infekcji prawdopodobnie zaleci środki, bezpieczne dla mamy oraz dziecka, i poleci wypoczynek oraz lekką dietę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *