Ruchy dziecka w ciąży

Ruchy dziecka w ciąży – jak wyglądają? Obserwowanie ruchów płodu

Ruchy dziecka w ciąży – jak wyglądają? Takie pytanie na starcie ciąży zadaje sobie większość ciężarnych. Ruchy dziecka w łonie mamy mogą być niezwykle różne. Mały porusza się, kopie, wymachuje rączkami, i również chwyta za sznur pępowinowy, ssie paluszki, dotyka swej twarzy, miewa czkawkę, otwiera usta oraz połyka płyn owodniowy i robi ruchy oddechowe klatką piersiową. Twoje dzieciątko zaczyna się jednakże poruszać dużo wcześniej, aniżeli jesteś w stanie to poczuć. Malec rozciąga się, jak opisują to specjaliści, już od 7.–8. tygodnia od poczęcia. Można to zobaczyć dzięki aparaturze USG. Już mniej więcej miesiąc później jest w stanie zrobić salto w tył bądź przód. Osiąga także odmienną umiejętność połączoną z pracą jego mięśni – marszczy czoło. Pomiędzy 13. i 17. tygodniem uczy się ssać, ziewać oraz porusza się przy czkawce. Dziecko ćwiczy własne mięśnie oraz stawy, zwiększa sprawność, aby sprostać trudom porodu.

Pierwsze ruchy dziecka w ciąży – jakie to wrażenie?

Ruchy dziecka w ciąży mogą być przeróżnie odbierane. Najpierw jako wrażenie kipienia, przemieszczania się w brzuchu oraz machania skrzydeł aż do momentu, kiedy czujemy systematyczne kopnięcia, mały dyskomfort, i chociażby ból. Ich natężenie i częstość jest zależna od tygodnia ciąży i sposobu ułożenia dziecka w macicy. Zwłaszcza uciążliwe może być ułożenie dziecka głową w dół, wtedy kopniaki w żebra (tzw. ułożenie miednicowe) mogą się stać bardzo uciążliwe. Nie znaczy to jednakże, iż tak zostanie do końca ciąży. Twoje dziecko w dowolnej chwili może się odwrócić. Twoja waga przed ciążą ma także wpływ na to jak czujesz ruchy dziecka w ciąży. Gdy miałaś otyłość to skupiona dookoła brzucha tkanka tłuszczowa staje się kolejnym resorem.

Gdy czuć pierwsze ruchy dziecka?

W rzeczywistości dziecko zaczyna być czynne już na samym starcie ciąży, ok. 8. tygodnia. Już 3. miesiąc ciąży to okres niezwykle podwyższonej aktywności – dziecko „skacze” zawieszone w płynie worka owodniowego, kolebie biodrami, obraca stopą, bierze za stopy, zgina łokcie, marszczy brwi, drapie się, robi grymasy, otwiera oraz zamyka usta. Aktywność dziecka jest w tymże okresie niezwykle duża. Musi minąć jednakże nadal trochę czasu, nim matka się o tymże przekona. To, gdy pojawią się podstawowe ruchy dziecka, jest niezwykle indywidualną kwestią. Na ogół pojawiają się one na przełomie czwartego oraz piątego miesiąca ciąży. Panie, jakie mają już dzieci, w następnej ciąży szybciej rozpoczynają je czuć (możliwe, iż już chociażby ok. 13–16. czy ok. 18. tygodnia). Z kolei pierworódki przeważnie widzą pierwsze kopnięcia w piątym miesiącu ciąży, ok. 20. tygodnia. Szybciej oraz intensywniej mogą także czuć ruchy dziecka kobiety o delikatnej sylwetce.

Kiedy ruchy są najmocniejsze?

Jak już było nadmienione, pierwsze ruchy dziecka na ogół nie są tak wyraźne. Chociaż mały rusza się poprzez cały czas, przeważnie przyszłe nie zdają sobie z owego sprawy. Każdy malec posiada swój własny rozkład ćwiczeń i ruchów. Tak jak każdy spośród nas z czasem się męczy oraz wypoczywa. Więc nie ma powodów do zmartwień, kiedy po ciężkim dniu oczekiwania ruchów dziecka niespodziewanie przyjście spokój – to normalne. Jednak jeśli taki stan utrzymuje się przynajmniej paru godzin oraz mimo wcześniejszej, dużej aktywności malca, niespodziewanie nic nie czuć, to należałoby udać się do specjalisty. Ginekolog winien zobaczyć, czy wszystko jest w porządku oraz objaśnić skąd taka zmiana w zachowaniu płodu. Bywa, iż kiedy przyszła matka śpi, mały jest szczególnie aktywny oraz dlatego nie czuć jego ruchów. Nie ma więc powodu do zmartwień. Jeśli kobieta jest pod ciągłą kontrolą specjalisty, tenże winien ją uspokoić.

Kiedy zacząć liczyć ruchy dziecka?

Ruchy powinnaś rozpocząć liczyć od 28 tygodnia ciąży. To jest okres, gdy powinnaś czuć ruchy każdego dnia. Gdy nie czujesz dziecka, spróbuj spożyć posiłek i potem komfortowo położyć się oraz oczekiwać. Maleństwo w przeciągu godziny winno poruszyć się co najmniej parę razy. Gdy w brzuchu nic się nie dzieje poprzez 8-12 godzin – obowiązkowo udaj się do specjalisty. Zastanowić winien Cię brak ruchów, lecz również ich nadmiar. Dziecko przecież musi kiedyś spać! Gdy ruchy dziecka odczuwasz stale może okazać się, iż maleństwo przeciwko czemuś protestuje. Wsłuchuj się w swój brzuch oraz ufaj intuicji, jednakże gdy dzieje się coś dziwnego – zawsze należałoby wykonać badanie USG.

Obserwowanie ruchów płodu

Najdokładniejszym sposobem na zbadanie ruchów płodu jest tak nazywane USG 4D. To badanie ultrasonograficzne pozwoli na sprawdzenie ruchów dziecka. Obraz jest nie jedynie trójwymiarowy, lecz również w ruchu. Obserwowanie ruchów dziecka jest również możliwe bez żadnego profesjonalnego aparatu, w domu. Mama może po prostu we wskazanym okresie liczyć odczuwane ruchy dziecka. Najwygodniej jest siąść oraz zapisać początek „pomiaru” na kartce. Po dziesięciu odczuwanych ruchach dziecka (czkawka się nie liczy!), dopisuje się czas zakończenia badania. Okres pomiędzy rozpoczęciem i skończeniem winien sięgać pomiędzy pół i dwoma godzinami. Na badanie ruchów dziecka należy dobrać czas największej aktywności (mama po pewnym okresie zazwyczaj widzi specyficzny „plan dnia” malca oraz wie, kiedy jest szczególnie aktywny). Może to być na przykład okres tuż po jedzeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *