Senność w ciąży

Senność w ciąży – jakie choroby powodują zmęczenie?

Senność w ciąży jest bardzo często występującą sytuacją i wynika ze zwiększonej potrzeby na sen. Uczucie senności pojawia się w pierwszych tygodniach ciąży. W związku z tym obok bólu, a także tkliwości piersi, to pierwszy symptom, który dostrzegany jest przez ciężarną. Ciąża przyczynia się do zwiększenia zapotrzebowania na sen jednakże, gdy ten stan jest nadmierny, gdy kobiecie towarzyszy ciągłe zmęczenie oraz brak energii, może to być oznaką schorzenia.

Senność w ciąży – pierwszy symptom ciąży

Zbyt duża senność na początku ciąży jest symptomem, który pojawia się w odpowiedzi na zmiany zachodzące w organizmie kobiety. Ciężarna w pierwszym trymestrze ciąży ma większe potrzeby, jeżeli chodzi o sen. W okresie ciąży wydłużeniu ulega sen nocny, a także wzrasta potrzeba drzemek w ciągu dnia. Podkreślić należy fakt, że symptomy ciąży w początkowym okresie są bardzo delikatne i zmęczenie może należy do jednego z nich. Uczucie senności ustępuje w ciągu kilku tygodni po przystosowaniu się ciężarnej do zmian o charakterze hormonalnym.

Jednakże nieustanne zmęczenie, a także brak energii, większa senność mogą informować o powstających albo nasilających się chorobach. Nadmierne uczucie senności powinno niepokoić wówczas, gdy pomimo wydłużonego snu nocnego nie zapewnia potrzebnej energii. Co więcej, do napadów senności dochodzi kilkakrotnie w ciągu dnia. Rozpoznanie nadmiernej senności jest możliwe, gdy trwa ona przynajmniej 3 miesiące. Jednakże wcześniej należy udać się na wizytę lekarską w celu wykonania szczegółowych badań oraz wykluczenia chorobowych przyczyn senności w okresie ciąży.

Senność w ciąży – dlaczego ciąża przyczynia się do nadmiernej senności?

Zbyt duża senność w ciąży może być symptomem świadczącym o występowaniu chorób. Jakie wymienia się najczęściej przyczyny senności w ciąży?

  • duża senność występuje powszechnie w czasie infekcji. Organizm, który podejmuje walkę z zakażeniem, przede wszystkim kiedy pojawia się gorączka, potrzebuje dużo więcej odpoczynku. W ciąży również nawet zwykłe przeziębienie może doprowadzić do uczucia nieustannego zmęczenia oraz braku energii,
  • nieustanna senności może dotyczyć zaburzeń o charakterze hormonalnym, które dotyczą tarczycy. Symptomy świadczące o niedoczynności tarczycy to uczucie ciągłego zmęczenia suchość skóry, wypadanie włosów, a ponadto często występujące zaparcia,
  • zmęczenie może być rezultatem cukrzycy, zarówno ciążowej bądź też wcześniej zdiagnozowaną chorobą, która uległa nasileniu w ciąży,
  • anemia to również czynnik, który przyczynia się do uczucia zmęczenia. Wskazuje ona na stan, gdy we krwi jest niewystarczająca ilość czerwonych krwinek, a więc erytrocytów. Najczęściej przyczyną takiego stanu są niedobory żelaza, a także witaminy B12. Braki te są wynikiem niskiej podaży składników do organizmu, rzadziej wynikają z nieprawidłowości związanych z wchłanianiem w jelicie. Powodem anemii może być również zwiększony rozpad krwinek czerwonych bądź krewienie z przewodu pokarmowego. W przypadku anemii pojawia się nadmierne męczenie, łamliwość paznokci, zapalenie śluzówek jamy ustnej, bóle głowy, zajady, przyspieszona praca serca,
  • senność oraz zmęczenie to elementy związane z niskim ciśnieniem tętniczym. Najczęściej doświadczane jest przez kobiety, które reagują na nagłe zmiany pogodowe.

Przyczyną, która nie pozwala na skuteczny odpoczynek w nocy to również zaburzenia depresyjne.

Senność w ciąży – jakie badania należy wykonać?

Przeprowadzenie wszystkich zleconych badań da możliwość wcześniejszego wykrycia najważniejszych schorzeń, które mogą przyczyniać się do senności, a więc niedoczynność tarczycy, infekcja lub anemia, cukrzyca. Ciąża zgoda z zaleceniami lekarzy zapobiega przeoczeniu poważnych problemów zdrowotnych, które objawiać się uczuciem zmęczenia.

Pierwsza wizyta u ginekologa to seria badań, między innymi morfologia krwi, testy, które wykluczają przewlekłe zakażenia, a także pomiar poziomu glukozy we krwi na czczo. Morfologa pozwala na ocenę ilości oraz wielkości czerwonych krwinek, diagnozę anemii oraz ewentualne określenie jej przyczyn. Pozwala ona również na postawienie podejrzenia o występującym w organizmie zapaleniu. Duże stężenie glukozy we krwi informuje o cukrzycy.

Co więcej, aby doszło do przeoczenia cukrzycy indukowanej ciążą, w późniejszym czasie, a więc pomiędzy a tygodniem ciąży należy przeprowadzić doustny test obciążenia glukozą. Niedoczynność tarczycy może uaktywnić się w pierwszych tygodniach ciąży i jest zagrożeniem dla zdrowia zarówno matki, jak i dziecka. W związku z tym pomiędzy 4 a 8 tygodniem ciąży przeprowadzane jest badanie przesiewowe pomiaru poziomu TSH we krwi dla wykrycia ewentualnych niedoborów hormonalnych.

Systematyczne wizyty u ginekologa, a także wykonywanie wszystkich badań zapewnia duże prawdopodobieństwo wykrycia wszystkich najczęstszych chorób. W przypadku, gdy nieustanne uczucie senności oraz brak energii ulegają nasilaniu pomiędzy wizytami, natomiast senność przyczynia się do utrudnienia funkcjonowania nie tylko w początkach, ale również drugim albo trzecim trymestrze ciąży, koniecznie należy powiedzieć o tym ginekologowi.

Senność w ciąży – leczenie

W przypadku, gdy ospałość jest rezultatem wymienionych chorób, należy ją leczyć przyczynowo. Gdy są to zakażenia, należy wykorzystywać antybiotyki, a także leczenie objawowe.

Anemia powinna być leczona przez suplementację żelaza bądź witaminy B12. Niedoczynność tarczycy związana jest z dostarczeniem hormonów z zewnątrz w postaci preparatów. Wskazane hormony nie są szkodliwe dla dziecka, natomiast ich niedobór może wpłynąć negatywnie na rozwój płodu. Hormony tarczycy pomagają w prawidłowym rozwoju mózgu.

Cukrzyca rozpoznana po raz pierwszy może być leczona za pośrednictwem diety. Gdy nie ma poprawy, należy zastosować leczenie insulinowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *