Częstomocz

Częstomocz – przyczyny, objawy, leczenie, diagnoza

Częstomocz oznacza częste, nieprawidłowe oddawanie moczu w ciągu dnia. Częstomocz  jest łagodnym stanem, i zazwyczaj ulega samoograniczeniu po średnim czasie trwania 7-12 miesięcy.

Pęcherz jest zarówno zbiornikiem o niskim ciśnieniu, który jest wypełniony biernie moczem (mocz wytwarzany przez nerki przez moczowody, skąd przybywa), jak i mięśnie mogą kurczyć się podczas oddawania moczu. Aby opuścić pęcherz mocz, musi przejść przez system zwykle skurczony, składający się z dwóch okrągłych mięśni otaczających zwieracz cewki moczowej  (szyjka pęcherza) i prążkowanego zwieracza. Gdy pęcherz wypełnia nerwowy kanał (napięcie współczulne) jest wywierany, skurcz gładkiego i prążkowanego zwieracza pęcherza.

W przypadku oddawania moczu dochodzi do uwolnienia jak i skurczu zwieracza pęcherza moczowego. Jest to synergia wypieracz-zwieracz. Kiedy ciśnienie wewnątrz pęcherza przewyższa ciśnienie zwieracza, następuje oddawanie moczu.

Zwieracze są odpowiedzialne za wstrzemięźliwość, ale oddawanie moczu jest kontrolowane przez układ nerwowy (w szczególności współczulny i przywspółczulny układ nerwowy).

Częstomocz – objawy

Jako małe dzieci oddajemy mocz około 12 razy dziennie. Gdy się starzejemy, nasz pęcherz rośnie i częstotliwość ta ogranicza się do od czterech do sześciu razy dziennie. Najbardziej charakterystycznym symptomem częstomoczu jest to, że pacjent nagle poczuje potrzebę oddawania moczu w ciągu dnia o wiele bardziej niż jest to uważane za typowe. W zaawansowanym stopniu choroby chory moczy się nocą lub nawet w ciągu dnia, co znacząco obniża komfort życia.

Częste oddawanie moczu występuje częściej u chłopców niż u dziewcząt i częściej występuje u dzieci niż u dorosłych. Istnieje wiele możliwych przyczyn częstomoczu – od zbytniego stresu lub nerwowości do problemów fizycznych, takich jak zakażenie dróg moczowych, powiększenie gruczołu krokowego, kamieni pęcherza moczowego, nieprawidłowego poziomu cukru we krwi i innych przyczyn.

Charakterystycznym objawem jest zwiększona częstość oddawania moczu w ciągu dnia (co najmniej dwie godziny między oddawaniem moczu) lub nocą (co najmniej dwa oddawania moczu w nocy, budzenie się ze snu celem oddania moczu, bezsenność, podczas której oddajemy mocz kilkakrotnie).

Mogą występować również inne objawy urologiczne w zależności od przyczyny częstego oddawania moczu:

  • Uczucie palenia podczas oddawania moczu,
  • Wyciek moczu podczas wysiłku, bolesne oddawanie moczu (trudności z oddawaniem moczu), ropomocz (mocz jest mętny)
  • Krwiomocz (mocz jest różowy, brązowy lub czerwony lub miarka moczu wskazuje na obecność śladów krwi w moczu w normalnym kolorze).

Częstomocz – przyczyny

Przyczyny częstego oddawania moczu są liczne, w zależności od płci i wieku. Kontekst, w którym występuje częstomocz często kieruje diagnozą lekarza. Lekarze nie zawsze wiedzą, co sprawia, że częstomocz się zdarza u młodych dorosłych i dzieci. W wielu przypadkach dziecko może czuć się zestresowane dużą zmianą w swoim życiu, np. pójście do szkoły po raz pierwszy. Każde ważne wydarzenie w domu, w szkole lub w życiu osobistym może również wywołać epizod czestomoczu. Są one znane jako psychogenne wyzwalacze.

Rozróżniamy przyczyny anatomiczne i funkcjonalne. Należy wyeliminować „fałszywe zanieczyszczenia”, które w rzeczywistości wynikają z nadmiaru produkcji moczu w niektórych chorobach np alkoholizmu, moczopędu, cukrzycy, nefropatii, niekontrolowanej cukrzycy. Może również wynikać z zachowania zapobiegawczego naszego organizmu, ktry w obawie przed nieszczelnościami sam powoduje stan nietrzymania moczu. Z taką sytuacja możemy spotkać się u kobiet po menopauzie, z wypadaniem macicy lub mężczyzn z chorą prostatą.

Niektórzy lekarze uważają, że częstomocz u dzieci może być wywołany zwiększoną świadomością swojego pęcherza przez dziecko. Zazwyczaj pęcherz jest stale wypełniany moczem wytwarzanym przez nerki, co powoduje jego rozszerzenie. Zwykle nie zauważa się świadomie tego stanu oraz uczucia zbierania moczu w pęcherzu.  Ale jeśli dziecko cierpi na czestomocz jest bardziej świadome niż zwykle faktu wypełniania pęcherza, co może sprawić, że poczuje, że musi iść do łazienki za każdym razem, gdy pęcherz się rozszerza.

Częstomocz – diagnostyka

Jeśli Twoje dziecko często oddaje mocz, skontaktuj się z lekarzem pediatrą, aby wykluczyć wszelkie inne powody, które mogą być przyczyną takiego stanu rzeczy. Najpierw lekarz przeprowadzi pełne badanie fizyczne, aby upewnić się, że nie ma żadnych innych objawów różnych chorób. Poprosi Cię o pełną historię zdrowia Twojego dziecka, prowadzącą do momentu, w którym często zaczął oddawać mocz, aby sprawdzić, czy jakiekolwiek istotne zmiany wskazują na możliwy pogorszony stan zdrowia.

Zapyta również, czy Twoje dziecko niedawno zaczęło przyjmować nowe leki. Lekarz  sprawdzi również ciało dziecka pod kątem oznak, które mogą sugerować problemy z nerkami, genitaliami lub jelitami, ponieważ mogą one wpływać na częstość oddawania moczu przez Twoje dziecko. Będzie również przeprowadzać testy, aby wykluczyć wszelkie inne choroby, które powodują, że dziecko często oddaje mocz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *