Brązowe upławy w ciąży

Brązowe upławy w ciąży – jakie są ich przyczyny? Sposoby leczenia

Brązowe upławy w ciąży mogą być także typowym symptomem implantacji płodu (blisko dwa tygodnie od zapłodnienia oraz cztery od poprzedniej menstruacji), jak również wczesnym symptomem poronienia. Plamienie w ciąży tworzy popularne strapienie przyszłych matek oraz powód do błyskawicznej wizyty ginekologicznej. Podstawy plamienia z pochwy podczas ciąży są często niezwykle poważne.

Plamienie w trakcie ciąży może przyjmować różne barwy, mieć różnorodną intensywność i występować na rozmaitych etapach. Plamienie u ciężarnych jest zwykle niezwykle dokuczliwym symptomem, szczególnie gdy upławy przyjmują brązowy odcień. Krwawienie w ciąży jest objawem ryzyka zarówno dla mamy, jak również dla płodu. W 10-15% wypadków znaczy poronienie. Pojawić się może podczas implantacji płodu, lecz również w wypadku ciąży pozamacicznej, nadżerki, oderwania łożyska.

Brązowe upławy

Upławy są wydzieliną wydobywającą się z pochwy. Gdy upławy są bezbarwne, bezwonne, niezbyt duże oraz nie towarzyszą im żadne pozostałe choroby, można przyjąć, iż są typowym zjawiskiem fizjologicznym, pojawiającym się regularnie w odmiennym nasileniu w przeciągu cyklu comiesięcznego. Zdarza się jednakże, iż upławy mają zmienioną spoistość (np. stają się serowate) lub barwę – szarą, żółtą, zielonkawą, i chociażby brązową. Brązowe upławy przeważnie znaczą, iż śluz został naznaczony krwią. Powody owego mogą być różnorodne. Brązowe upławy po okresie mogą znaczyć, iż organizm pozbywa się nadal pozostałości krwi, lecz już brunatne upławy w ciąży mogą być informacją poronienia.

Co znaczą brązowe upławy w ciąży?

Implantacja płodu ma miejsce blisko dwóch tygodni po zapłodnieniu oraz cztery tygodnie po poprzednim krwawieniu miesiączkowym. Wówczas embrion zagnieżdża się w ściance macicy, żeby tam rozwijać się oraz rosnąć aż do końca ciąży. Plamienie implantacyjne jest mieszane z menstruacją, przede wszystkim stąd, iż jest w tymże samym czasie, w jakim spodziewałybyśmy się okresu, jednakże nie jest do końca takie samo. Jest mniej duże oraz krócej trwa (zwykle na przykład pół dnia bądź parę godzin). Odmienną podstawą plamień we wczesnej ciąży jest pozbywanie się z organizmu pozostałości krwi. Do określonego czasu może być niezbędna, żeby zabezpieczać zarodek, natomiast po pewnym okresie jest po prostu usuwana.

Czy brązowa wydzielina jest niebezpieczna?

Jeśli brązowe barwienia na starcie ciąży są małe, nie prowadzą im bóle lub temperatura oraz błyskawicznie przechodzą to najprawdopodobniej nie są niebezpieczne. Początkowe 3 z wyszczególnionych wyżej podstaw upławów w ciąży są proste w ocenie oraz dobrze leczone nie oddziałują na zdrowie dziecka. Problem fazy lutealnej potrzebuje przeważnie po prostu suplementacji progesteronu w celu zapewnienia właściwego rozwoju płodu oraz zarodka. Zdarzają się jednakże sytuacje, gdy po paru brązowych plamkach pojawia się jeszcze więcej krwi oraz kurcze macicy, są to symptomy poronienia zagrażającego. Do 20 proc. upławów z krwią na starcie ciąży wynika z powstawania krwiaka podkosmówkowego, wydzielającego tkanki łożyska od naczyń macicy, co utrudniania komunikację tlenu oraz elementów pokarmowych pomiędzy mamą i dzieckiem.

Brązowe plamienia to niekoniecznie symptom poronienia

Mnóstwo pań, jakie borykają się z kłopotem brązowych plamień w ciąży szuka pomocy na forach internetowych. Jednak ciężko ustalić, co mogło być ich podstawą bez precyzyjnego badania lekarskiego. Przy jakimkolwiek dokuczliwym symptomie w trakcie ciąży potrzebna jest natychmiastowa konsultacja z ginekologiem. Małe krwawienia bądź brązowe upławy mogą występować niejednokrotnie w okresach, w jakich wypadałaby menstruacja. Mogą być również rezultatem zbytniego stresu kobiety z racji na ciążę, zbytniego treningu fizycznego bądź deficytu progesteronu.

Brązowe upławy w ciąży a ciąża pozamaciczna (ektopowa)

Czasem brązowe upławy mogą być symptomem zwiastunowym ciąży ektopowej (pozamacicznej). Odwleczone krwawienie comiesięczne, bóle brzucha, plamienie – mogą przedstawiać zarówno poronienie, jak również ciążę ektopową. Badaniem, jakie może odpowiedzieć na pytanie, z jakim schorzeniem mamy do czynienia, jest ultrasonografia. Od 5 tygodnia ciąży winno być możliwe wykazanie pęcherzyka zarodkowego w jamie macicy. W USG przezpochwowym od natężenia gonadotropiny kosmówkowej (BhCG – test ciążowy) 1000 mjm/ml,a w USG przezbrzusznym od 5000 mjm/ml winien być zauważalny pęcherzyk ciążowy w jamie macicy. W wypadku braku pęcherzyka, szuka się artefaktu w miednicy, jaki mógłby odpowiadać ciąży ektopowej. Przeważnie ciąża pozamaciczna umieszcza się w części bańkowej jajowodu.

Podstawy choroby pochwy w ciąży

Podstawą choroby pochwy w ciąży są niejednokrotnie zmiany hormonalne, które występują w organizmie kobiety. Mokre oraz przyjazne miejsce to doskonałe środowisko dla rozwoju bakterii. W ciele kobiety jest ich mnóstwo rodzajów. Jednym spośród nich są pałeczki kwasu mlekowego, dzięki którym w pochwie utrzymuje się kwasowy odczyn pH, co zabezpiecza przed mnożeniem się patogennych bakterii. W efekcie oddziaływania ciążowych hormonów pH rośnie, natomiast charakter wydzieliny zmienia się z kwaśnego w alkaliczny. Takie miejsce służy postępowi chorobotwórczych bakterii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *