Przewlekłe zapalenie gardła

Przewlekłe zapalenie gardła – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Przewlekłe zapalenie gardła jest to stan zapalny błony śluzowej, który utrzymuje się przez kilka tygodni a nawet miesięcy. Pojawiają się wówczas takie uciążliwe objawy jak swędzenie, drapanie, pieczenie oraz ból gardła. Biorąc pod uwagę zmiany w śluzówce gardła wyróżnić można zapalenie gardła: proste, zanikowe, przerostowe, a także przewlekłe. Stan zapalny wywołany może być przez wirusy albo bakterie. Infekcja bakteryjna może pojawić się w charakterze anginy, która jest ostrym zapaleniem gardła oraz migdałków, pojawiającym się najczęściej u dzieci.

Przewlekłe zapalenie gardła – przyczyny

Choroba występuje najczęściej w przypadku osób, które narażone są nieustanne drażnienie śluzówki przez takie elementy jak zanieczyszczenia, pyły, dymy, dym tytoniowy, alkohol, suche powietrze i inne. Ponadto podkreślić należy fakt, że pojawia się ono także u osób narażonych na częste wykorzystywanie aparatu mowy, a więc nauczycieli, śpiewaków. Co więcej, choroba może pojawiać się w przypadku osób, które zmagają się z refluksem żołądkowo-przełykowym, a więc zjawiskiem cofania się kwaśniej treści żołądkowej, która podrażnia śluzówkę.

W grupie ryzyka wymienić można także osoby cierpiące na nawracające infekcje dotyczące górnych dróg oddechowych, a także zatok. W ostatniej sytuacji mamy do czynienia z wydzieliną, która przedostaje się po tylnej ścianie gardła. Przyczynia się ona do tworzenia podrażnienia gardła, wywołując w ten sposób kaszel zatokowy. Biorąc pod uwagę powyższe, zapalenie zatok może stać się wtórnym powodem bólu gardła, drapania, a także dokuczliwego kaszlu, pojawiającego się w sposób odruchowy, mającego za zadanie usuniecie nadmiaru flegmy zalegającej w gardle.

Długotrwałe zapalenie gardła stanowi także towarzystwo dla takich schorzeń jak choroby serca, tarczycy, nerek, cukrzycy i innych. Dochodzi do tego, w wyniku niedostatecznej ilości witamin oraz w przypadku występowania zaburzeń w procesie odżywiania (anoreksja, bulimia). Co więcej, narażone są tutaj także kobiety znajdujące się w okresie menopauzy.

Stan zapalny gardła może także pojawić się na skutek alergii. Zapalenie zwane alergicznym także może przebiegać długo, ponieważ nie zawsze udaje się skutecznie wykazać alergen, który powoduje problem zdrowotny. Osoby z alergią mogą także wskazywać na obecność takich charakterystycznych symptomów jak pokrzywka, katar sienny, albo też wyprysk alergiczny.

Przewlekłe zapalenie gardła – objawy

Podczas badania mającego charakter przedmiotowy lekarz stwierdza obecność zaczerwienienia, a także rozpulchnienia błony śluzowej gardła, ponadto występowanie wydzieliny na jego tylnej ścianie, w przypadku przerostowego, przewlekłego zapalenia gardła, obrzęk błon śluzowych, natomiast zanikowego, ich zanik.

Symptomy świadczące o obecności zapalenia gardła to: uczucie podrażnienia oraz suchości, ból gardła, dyskomfort podczas przełykania, chrypka, a ponadto zmieniony głos uczucie przeszkody w gardle, odkrztuszanie flegmy, pochrząkiwanie, ból podczas przełykania pokarmów i śliny, suchy oraz męczący kaszel.

Opisane objawy utrzymują się u osoby chorej przez okres kilku tygodni. Gorączka raczej w tym przypadku nie pojawia się.

Przewlekłe zapalenie gardła – leczenie

W sytuacji, w której wyżej wymienione symptomy utrzymują się przez okres kilku tygodni lub dłużej, należy zgłosić się na konsultację z lekarzem. Bardzo ważne jest tutaj wykluczenie innych schorzeń, które mogą objawiać się w podobny sposób, w tym także chorób nowotworowych (na przykład nowotwór krtani).

Diagnostyka dotycząca przewlekłego zapalenia gardła u dziecka polega na przeprowadzeniu między innymi wymazu wskazującego na obecność flory bakteryjnej o charakterze patologicznym (bakterii lub grzybów).

Działania lecznicze dotyczące przewlekłego zapalenia gardła to przede wszystkim rezygnacja z czynników, które przyczyniają się do powstania choroby, a więc rezygnacja z palenia tytoniu oraz spożywania alkoholu, unikanie ekspozycji na takie czynnik jak pył, dym, które mają duże znaczenie w powstawaniu infekcji.

W przypadku, w którym elementem prowadzącym do powstania przewlekłego stanu zapalnego gardła są wirusy, wówczas należy podjąć się leczenia objawowego, które polega na przyjmowaniu preparatów łagodzących ból, drapanie oraz chrypkę. Są to tabletki nawilżające na gardło.

Jeżeli pojawia się bakteryjne zapalenie gardła oraz angina należy stosować antybiotyk. Pamiętać należy o tym, że niezbędna jest tutaj kontrola lekarza. Wspomagająco można także korzystać z preparatów na gardło bez recepty, a więc tabletek, pastylek czy też lizaków na gardło przeznaczonych dla dzieci.

Przewlekłe zapalenie gardła – sposoby domowe

Można w tym przypadku stosować syropy domowej roboty, dobrze działa w tym przypadku syrop malinowy. Dodatkowo należy zadbać oo skuteczne nawilżenie organizmu, a więc przyjmować dużą ilość płynów. Zapobiega to wysuszaniu śluzówek. Co więcej, wykorzystywać można takze inhalacje z wykorzystaniem soli fizjologicznej, czasem z dodatkiem olejków eterycznych. Inhalacje nawilżają gardło oraz łagodzą objawy zapalenia. Można także wykorzystywać płukanki zawierające leki przeciwbólowe lub zioła. Ponadto należy także zadbać o odpoczynek dla swojego aparatu mowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *