Zanieczyszczone powietrze a ciąża

Zanieczyszczone powietrze a ciąża – ryzyko nadciśnienia u dziecka

Zanieczyszczone powietrze a ciąża takiej zależności nie zauważyli eksperci z USA. Według amerykańskich lekarzy nie ma ono znaczącego wpływu na zdrowie kobiet, ciążę i prognozy zbliżających się narodzin. Jednak wielu lekarzy z innych krajów znacząco się z tym stwierdzeniem nie zgadza.

Maski gazowe dla ciężarnych kobiet nie są potrzebne – to zdanie specjalistów medycyny z USA

Naukowcy z USA przeprowadzili badania na około 4000 kobiet. Zastanawiali się, czy kobiety w ciąży muszą się martwić o skutki zdrowotne smogu, który niezmiennie przylega do autostrad dużych miast. Według ekspertów tlenek węgla zawarty w smogu nie zwiększa ryzyka poważnego powikłania ciąży, stanu przedrzucawkowego i porodu przedwczesnego. Badanie przeprowadzono w największych miastach amerykańskich, gdzie obserwuje się jeden z najwyższych poziomów zanieczyszczenia powietrza.

Eksperci wydali werdykt, że sytuacja środowiskowa w miastach wpływa na zdrowie mieszkańców. Zanieczyszczone powietrze, podwyższone stężenia tlenku węgla i CO2 mogą prowadzić do zwiększonego ryzyka patologii sercowo-naczyniowych. Dlatego naukowcy zwrócili uwagę na stan przedrzucawkowy, uznając, że negatywne czynniki środowiskowe mogą być związane z ryzykiem wystąpienia tego niebezpiecznego stanu u kobiet w ciąży. Jednak zgodnie z wynikami eksperymentu epidemiologowie z USA wyciągnęli ogólny wniosek, z którym większość lekarzy i ekologów raczej się nie zgodzi: nie ma trwałego związku między pogorszeniem stanu zdrowia kobiet w ciąży a stężeniem szkodliwych substancji w ich domach.

Zanieczyszczone powietrze a ciąża – zdaniem ekspertów z Europy

Europejscy lekarze zawsze zalecają ciężarnym kobietom oddychanie świeżym powietrzem tak często, jak to możliwe i opuszczanie miasta. Zwłaszcza latem, w upalne dni, kiedy temperatura powietrza nasila się negatywne skutki zanieczyszczonej atmosfery. Faktem jest, że praktycznie wszystko, co wdycha przyszła matka, w pewnym stopniu wpływa na dziecko. Nawet prosta trudność w oddychaniu spowodowana brudnym, charakterystycznym powietrzem w pobliżu autostrad mówi już o niedoborze tlenu w tkankach w stosunku do zapotrzebowania u płodu.

Zanieczyszczone powietrze a ciąża – ryzyko nadciśnienia u dziecka

Dzieci, które były narażone na działanie zanieczyszczonego powietrza w trzecim trymestrze ciąży, mają zwiększone ryzyko nadciśnienia, wykazały inne badania naukowców. Udowodniono, że wdychanie zanieczyszczonego powietrza przez przyszłą matkę nie przechodzi bez śladu dla układu sercowo-naczyniowego płodu. U tych dzieci częściej obserwuje się zwiększone ciśnienie, które z biegiem lat rozwija się w nadciśnienie i inne choroby układu krążenia.

Naukowcy badali przez długi czas matki i dzieci w wieku 3-9 lat, regularnie mierząc ciśnienie tych ostatnich. Okazało się, że dzieci w ostatnim trymestrze ciąży, które były narażone na maksymalną ekspozycję na zanieczyszczone powietrze, miały zwiększone ciśnienie o 61% częściej niż te, których matki oddychały czystym powietrzem. Ponadto wpływ zanieczyszczonego powietrza pod koniec ciąży okazał się być związany z mniejszą wagą noworodka, ale ciśnienie było wysokie nawet u dzieci urodzonych z prawidłową wagą.

Zanieczyszczone powietrze a ciąża – astma

Jeśli kobieta przed zajściem w ciążę mieszkała na obszarze o zanieczyszczonym powietrzu, ale w czasie ciąży przeniosła się na obszar przyjazny dla środowiska, ryzyko dla jej dziecka pozostawało w normalnym zakresie. U kobiet w ciąży z astmą zanieczyszczone powietrze zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu. Zidentyfikowano zagrożenia związane zarówno z długotrwałym, jak i krótkotrwałym narażeniem na tlenki azotu i tlenku węgla, zwłaszcza, jeśli kobiety były narażone na te zanieczyszczenia w okresie przed ciążą i w fazie wczesnej ciąży.

Zatem wzrost zawartości tlenku azotu w powietrzu w ciągu trzech miesięcy przed początkiem ciąży zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu o prawie 30 procent u kobiet z astmą (u kobiet bez astmy o 8%). Podniesienie poziomu tlenku węgla w tym samym okresie zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu o 12 procent u kobiet chorych na astmę, ale nie ma takiego samego wpływu na osoby niechorujące na astmę. Ostatnie sześć tygodni ciąży to drugi krytyczny okres dla kobiet chorych na astmę. Narażenie w tym czasie na wysoki poziom zawieszonych cząstek również zwiększa ryzyko przedwczesnego porodu.

Zanieczyszczenie powietrza wśród kobiet chorych na astmę jest czynnikiem zwiększającym ryzyko przedwczesnego porodu. Astma jest chorobą płuc, która dotyka około 9% kobiet w wieku rozrodczym, choroba matki jest związana zarówno ze zwiększonym ryzykiem powikłań ciąży, jak i problemami zdrowotnymi niemowląt.

Chociaż przeprowadzono wcześniej badania wpływu różnych substancji zanieczyszczających powietrze na ryzyko przedwczesnego porodu, inni eksperci rozważają związek między narażeniem na zanieczyszczone powietrze w okresie przed poczęciem a ciążą. Skutki środowiska mogą mieć znaczący wpływ na późniejsze zdrowie dzieci. Prawdopodobne jest, że wczesne narażenie na zanieczyszczone powietrze powoduje stan zapalny lub inne zaburzenia wewnętrzne, które zakłócają normalną implantację zarodka lub rozwój łożyska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *