Niestrawność w ciąży

Niestrawność w ciąży – jak zabezpieczyć żołądek przed kłopotami?

Niestrawność w ciąży wynika zazwyczaj ze zmian hormonalnych, jakie stają się podstawą wzdęć, zgagi, przesadnych gazów, biegunek oraz pozostałych symptomów dyspepsji. Niestrawność to przypadłość żołądkowa, jaka pojawia się przeważnie po przejedzeniu. Sama w sobie nie jest chorobą, natomiast tylko zespołem dolegliwości przewodu pokarmowego, jednakże pomimo to niejednokrotnie jest uważana za jedną spośród dolegliwości cywilizacyjnych. Co więcej, niestrawność może być symptomem odmiennego, cięższego zaburzenia, więc należałoby obserwować własny organizm oraz reagować w porę.

Co to jest niestrawność?

Dokładnie rzecz biorąc, niestrawność (nazywana również dyspepsją) jest zespołem symptomów połączonych z odczuwaniem mechanizmów trawiennych. Do dolegliwości prezentujących na dyspepsję należą przede wszystkim: wrażenie pełności oraz ścisku często powiązane z mdłościami, i czasami również z nudnościami, zgaga, niesmak w ustach, odbijanie, i również zakłócenia w oddawaniu stolca. Krótko mówiąc niestrawność to ból trawienny, jaki może efektywnie uniemożliwiać normalne działanie.

Podstawy niestrawności w ciąży

Ciąża to czas dużych zmian w organizmie, więc podczas jej przebiegu pojawiają się przeróżnego typu choroby, z jakimi przed ciążą mnóstwo pań nie miało kłopotu. Zwłaszcza podatny na wszystkie przemiany jest układ trawienny, więc na kłopoty z żołądkiem w ciąży skarży się mnóstwo pań. Ciągłe wahania poziomu hormonów przyczyniają się do rozluźnienia mięśni gładkich, na skutek czego przewód pokarmowy funkcjonuje wolniej. Odpada zatem tempo przesuwania podawanego pokarmu, ponieważ dzięki temu w większym stopniu możliwe jest przyjęcie potrzebnych organizmowi w okresie ciąży elementów wzmacniających. Niestety służy to równocześnie powstaniu chorób trawiennych, m.in. zgagi, wymioty, wzdęć, biegunek lub zatwardzeń. Dodatkowo wraz z następnymi tygodniami ciąży, rosnące dziecko zaczyna wywierać jeszcze większy nacisk na organy wewnętrzne, co jeszcze bardziej zwiększa symptomy niestrawności (dyspepsji).

Niestrawność w ciąży – skąd się bierze?

Niestrawność to niezwykle szerokie określenie, w jakiego skład może wchodzić również zgaga. Dokładnie mówiąc, niestrawność okazuje się rozmaitymi przypadłościami żołądkowo-jelitowymi (np. wzdęciami, biegunką, zaparciem lub zgagą). Kłopoty z trawieniem w ciąży biorą się z dużych zmian hormonalnych w organizmie. Chociażby kobiety, jakie wcześniej nie miały żadnych kłopotów z niestrawnością, podczas tychże 9 miesięcy mogą męczyć się z wieloma przykrymi symptomami.

Wiemy już, skąd bierze się zgaga w ciąży. Co jednakże wywołuje, iż może zacząć męczyć nas biegunka, wzdęcia bądź zaparcia? Wahania poziomu hormonów oddziałują na napięcie mięśni gładkich. Efektem owego jest rozluźnienie mięśni oraz zahamowanie pracy układu pokarmowego. Bez obaw, nasze ciało wie, co robi. Gdy tempo przesuwania podawanego pokarmu zaczyna spadać, organizm może przyswoić więcej potrzebnych elementów wzmacniających, jakich wymaga matka oraz dziecko. Niestety taki stan rzeczy ma także własne nieprzyjemne konsekwencje. Powolniejsza praca układu pokarmowego służy wzdęciom, nudnościom, biegunkom, zatwardzeniom oraz zgadze.

Ból brzucha po jedzeniu – temat pań w ciąży

Układ trawienny przyszłej matki jest dość kapryśny. Pod wpływem hormonów pracuje wolniej oraz pojawiają się różne choroby. Ból brzucha po jedzeniu może znaczyć również laksację. Oraz w tymże wypadku odpowiedzialna jest przeważnie niewłaściwa dieta. Pamiętajmy jednakże o tymże, iż biegunki w ciąży nie powinnyśmy lekceważyć. W związku z tymże, iż kobieta w ciąży ma trochę osłabiony układ odpornościowy, może natychmiast złapać chorobę bakteryjną bądź wirusową. Dodatkowo biegunka doprowadza do straty elektrolitów oraz elementów potrzebnych do właściwego rozwoju zarodka. Odwodnienie organizmu jest niezwykle niebezpieczne zarówno dla dziecka, jak również mamy. Więc także zawsze należałoby skonsultować się z lekarzem prowadzącym, ponieważ biegunka może być objawem ciężkiego zakłócenia pracy nerek, i chociażby może spowodować do kwasicy oraz pełnego zatrucia organizmu.

Co jeść, aby zabezpieczyć żołądek przed kłopotami?

Jedzenie przyszłej matki winno być zdrowe oraz lekkie. Częste spożywanie tłustych oraz pikantnych potraw może spowodować nieprzyjemne dolegliwości. Dodatkowo kobieta w ciąży winna koniecznie wyeliminować ze swojej diety używki takie jak papierosy, alkohol i kawę. Nie należy przesadzać także z piciem herbatki, zwłaszcza owej mocnej. Zalecane jest tymczasem wypijanie wody mineralnej w ogromnych ilościach. Należałoby przyłączyć do diety świeżo wyciskane napoje owocowe, jednakże zamknięte w nich kwasy mogą powodować zgagę, więc należy wypijać je z umiarem. Złotą regułą zabezpieczającą przed niestrawnością w ciąży jest systematyczne spożywanie małych pokarmów. Kobieta w ciąży winna również odpowiednio przeżuwać pokarm, aby jak najdokładniej rozdrobnić go już na starcie jego drogi poprzez układ pokarmowy. Tymże samym obniża się zagrożenie wystąpienia kłopotów z trawieniem. Po posiłku należałoby pochodzić bądź postać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *