Ból po stosunku w ciąży

Ból po stosunku w ciąży – Czy seks w czasie ciąży jest bezpieczny?

Ból po stosunku w ciąży zaburza życie intymne, które dotąd przynosiło przyjemność. Nieprzyjemne i bolesne doznania w czasie ciąży są postrzegane, jako groźne. Przyczyn tego zjawiska może być wiele.

Czy uprawianie seksu w czasie ciąży jest bezpieczne?

Większość kobiet w normalnej ciąży może uprawiać seks prawie do porodu. Istnieją jednak pewne okoliczności, w których może zajść potrzeba zmiany aktywności i powstrzymania się od seksu przez pewien okres. Najczęściej lekarz sam mówi o potrzebie zaprzestania seksu, jeśli jest to przeciwwskazane w zakresie cech przebiegu ciąży.

Można powiedzieć, że seks w czasie ciąży jest konieczny dla obu partnerów. Wpływa korzystnie na stan fizyczny i emocjonalny kobiety, pomaga uzyskać komfort psychiczny, uczucie pożądania i kobiecości. Seks w czasie ciąży pomaga zwiększyć elastyczność tkanek. To znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo pęknięcia krocza podczas porodu.

Ciąża – trudny okres

Wystąpienie najmniejszego dyskomfortu lub bólu, może w przyszłości doprowadzić do poważnych konsekwencji. Dlatego ból po stosunku w ciąży powoduje niepokój u wielu kobiet. Jeśli ciąża przebiega bez problemów, skurcze nie powinny być przyczyną powstrzymywania się od aktywności seksualnej podczas ciąży. To jest całkiem normalne. Skurcze nie stanowią zagrożenia dla ciąży lub dziecka, ale mogą być bardzo bolesne. Jest dość powszechne, odczuwanie łagodnych skurczów, ponieważ występuje produkcja hormonu oksytocyny.

Ponadto nasienie zawiera substancje podobne do hormonów, takie jak prostaglandyny, które również powodują skurcze macicy. Ale jeśli ciężarna kobieta przeszła już poronienie lub przedwczesny poród, powinna skonsultować się z lekarzem na temat możliwości intymnych związków w czasie ciąży. W takich przypadkach pojawienie się skurczów i bólu po kontakcie seksualnym jest objawem ostrzegawczym.

Pierwszy trymestr: skurcze i ból we wczesnej ciąży po stosunku płciowym są wynikiem normalnych zmian fizjologicznych w ciele kobiety.  Drugi i trzeci trymestr: po stosunku możliwe są nieregularne skurcze macicy, zwane fałszywymi skurczami. Najczęściej są tymczasowe. Nie zagrażają dziecku. Ale jeśli kobieta odczuwa skurcze, co 10-12 minut, może to spowodować przedwczesny poród.

Objawy zagrożenia przedwczesnym porodem

Poród przedwczesny to poród występujący przed 37 tygodniem ciąży. Jeżeli pojawia się ból po stosunku w ciąży, trzeba uważać na niektóre objawy:

  • Pojawienie się ponad 5 skurczów w ciągu godziny.
  • Wyciek płynu z dróg rodnych
  • Zmiana charakteru wydzieliny z pochwy.
  • Skurczowy ból w podbrzuszu.
  • Stały tępy ból w plecach.
  • Uczucie ciśnienia w okolicy miednicy.
  • Skurcze brzucha bez biegunki.

Ból po stosunku w ciąży – objawy poronienia (przed 20 tygodniem ciąży)

Najbardziej typowym objawem samoistnego poronienia jest krwawa wydzielina z dróg rodnych. Jeśli kobieta odczuwa ból po stosunku w ciąży i zauważy, co najmniej jeden z następujących objawów, natychmiast powinna skontaktować się z lekarzem.

  • Krwawe lub szarawe wydzieliny, którym towarzyszy biegunka lub zawroty głowy.
  • Zawroty głowy z krwawieniem i silnym bólem.
  • Nudności i wymioty.
  • Nietypowe ruchy dziecka.
  • Ból, nie przechodzi po odpoczynku.
  • Ból i skurcze ramion i szyi.

Sposoby łagodzenia skurczów i bólu po stosunku w ciąży.

Kobieta może zająć pozycję, w której nogi są uniesione. Powinna pić więcej płynów. Odwodnienie przyczynia się do wystąpienia skurczów. Wykonywać ćwiczenia relaksacyjne. Umieścić termofor owinięty w ręcznik między kolanami.

Istnieją pewne zakazy, które uniemożliwiają uprawiania seksu w ciąży:

  • Gdy istnieje zagrożenie poronieniem.
  • Jeśli przed ciążą były już poronienia.
  • Wydzielina o różnym charakterze (wyciek wody, brązowe upławy itp.)
  • Nieprawidłowe położenie łożyska.
  • W 9 miesiącu ciąży lepiej jest powstrzymać się od kontaktów seksualnych.

Ból po stosunku w ciąży – choroby

Kobieta zgłaszająca się do ginekologa z takim problemem jak ból po stosunku w ciąży, powoduje, że lekarz zleca badania w kierunku rozpoznania przyczyny.

  • Ból mogą powodować schorzenia dróg rodnych takie jak: nadżerka szyjki macicy, stan zapalny o podłożu bakteryjnym i dotyczy to zarówno pochwy jak i sromu. Innym powodem dolegliwości mogą być także zakażenia takie jak grzybica pochwy.
  • Ból po stosunku w ciąży diagnozowany jest również w przypadku chorób podstawowych takich jak: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, osłabienie organizmu itp. Schorzenia te mogą przyczyniać się do suchości pochwy, co negatywnie wpływa na współżycie seksualne, powodując np. podrażnienia.
  • Podłoże psychologiczne również może być przyczyną odczuwania przez kobietę bólu po stosunku w ciąży. Zmiany zachodzące w psychice ciężarnej kobiety mogą zaburzyć jej libido, spowodować ujawnienie się np. pochwicy.
  • Ból brzucha po stosunku w ciąży może być efektem przeżywanego przez kobietę orgazmu, który wywołuje skurcze macicy. Kobiety, które odczuwały takie objawy jeszcze przed zajściem w ciąże powinny zostać przebadane pod kątem endometriozy.

Jeżeli ból po stosunku w ciąży przemija szybko, nie ma powodu do niepokoju. Jednak stale utrzymujący się dyskomfort bólowy jest powodem konsultacji z ginekologiem. Jeżeli do objawów bólowych dołączy krwawienie można podejrzewać łożysko przodujące, co wymaga pilnego kontaktu ze specjalistą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *