Ból podczas stosunku w ciąży

Ból podczas stosunku w ciąży – jakie są jego przyczyny?

Ból podczas stosunku w ciąży i ból po stosunku w ciąży dotyczy wielu pań. Żeby określić podstawę bolesnych zbliżeń w okresie ciąży trzeba ustalić egzystencję pozostałych symptomów, np. palenie, suchości pochwy lub upławów, mogących sugerować np. na choroby intymne. Niebezpieczne jest wystąpienie plamienia oraz krwawienia po stosunku, jakie może stanowić ryzyko dla czasu ciąży. Stosunek w ciąży nie musi być bolesny, jeśli odnajdziecie właściwą pozycję do kochania.

Chociażby nie będąc w ciąży, nie wszelkie pozycje są wygodne, więc nie należałoby zrażać się, szukając owej doskonałej. Faktem jest, iż w trakcie seksu w ciąży możecie potrzebować trochę więcej czasu oraz musicie rozpocząć trochę wolniej. Zamartwiając się oraz próbując osiągnąć orgazm w pośpiechu, z pewnością będziecie się stresować, co wywoła ból oraz zniechęcenie do zbliżeń. Żeby nie powodować bólu u ciężarnej kobiety, należałoby pamiętać, aby nie wywierać żadnego ucisku na piersi oraz brzuch kobiety.

Współżycie w ciąży

Poniektóre kobiety skarżą się, iż czują dyskomforty przy orgazmie w pierwszych tygodniach ciąży, pozostałe odkrywają niespodziewanie w sobie dotychczas zahipnotyzowaną głęboką wrażliwość erotyczną. Dotyczy to pań, jakie właśnie w czasie pierwszej ciąży rozwijają się w pełni oraz rozpoczynają czuć przyjemność pochodzącą ze stosunku. Podstawą takiej zmiany jest w dużym stopniu podniesienie ukrwienia pochwy oraz macicy w czasie ciąży, co rozwija i poprawia niedostatecznie dotychczas funkcjonujący proces dopływu krwi w okresie stosunku oraz zapewnia uzyskanie orgazmu. Ostre ciążowe przekrwienie organów kobiety, aż do siódmego miesiąca ciąży pozwoli tymże właśnie paniom przeżywać nie jedynie pierwsze orgazmy, lecz chociażby również po parę w okresie jednego stosunku.

W fazie orgazmu w pierwszych dwu trymestrach ciąży występują dosyć znacznie jeszcze kurcze pochwy, w ostatnich trzech miesiącach pochwa jest tak przekształcona, iż nie widać już żadnej różnicy w okresie spazmów. Gdyż duże przekrwienie organów rozrodczych niezwykle spowalnia oraz zwalnia odpływ dodatkowej krwi po osiągnięciu orgazmu. W związku z tymże pobudzenie płciowe utrzymuje się dosyć długo po stosunku, co oddziałuje na podniesienie mocy doznań w zestawieniu z seksem poza czasem ciąży. Już od początku ciąży podnosi się unaczynienie miednicy, jakie podczas pierwszego trymestru oraz początku drugiego zapewnia uczucie wzmożonego napięcia płciowego.

Ból macicy w ciąży

Bóle macicy w ciąży nie powinny być ignorowane poprzez żadną kobietę oraz regularnie omawiane ze specjalistą prowadzącym ciążę. Niezwykle niejednokrotnie zapowiadają duże problemy zdrowotne oraz mogą stanowić niebezpieczeństwo dla zarodka. Ból macicy na starcie ciąży może wskazywać na poronienie samoistne. Kurczliwy ból odczuwany jest wówczas w łonie oraz okolicach pleców, ponadto kobieta czuje wrażliwość piersi, wymioty, jednocześnie pojawia się krwawienie z pochwy. Ból macicy odczuwany poprzez kobiety w ciąży może pochodzić także z ostrego zwyrodnienia włókniakomięśniaka macicy. Przypadłość, jaka prócz bólu wyróżnia się również krwawieniem z pochwy, przeważnie rozpoznawana jest w pierwszych 24. tygodniach ciąży bądź natychmiast po porodzie. Podstawą silnego bólu w okolicach podbrzusza może być również uszkodzenie ciąży pozamacicznej.

Ból podczas seksu: dyspareunia

Dyspareunia jest schorzeniem płciowym połączonym z odczuwaniem mniej bądź bardziej silnego bólu podczas stosunku. Dane przekazywane poprzez pacjentki zgłaszające się do seksuologa, dotyczące typu odczuwanego bólu, nie są jednoznaczne: dyskomfort podczas seksu jest określany jako palący, gryzący, ostry, tępy, rozszerzający. Dyspareunię można rozłożyć na powierzchowną (wywołaną np. stanami zapalnymi pochwy oraz sromu bądź zbyt słabym nawilżeniem podczas stosunku) i głęboką (gdzie podstawą mogą być stany zapalne organów miednicy mniejszej, torbiele, endometrioza, tyłozgięcie macicy itd.).

Dyspareunia może mieć również źródło emocjonalne, wówczas mówimy o dyspareunii psychogennej. Wiąże się ona z poważnymi oraz urazowymi doświadczeniami dotyczącymi sfery płciowej, takimi jak doświadczenie gwałtu bądź molestowania, i również może być związana z wychowaniem w rygorystycznej religijnie rodzinie, z zaburzonymi relacjami w związku, schorzeniami lękowymi bądź niekorzystną postawą względem swej seksualności.

Co robić w przypadku bólu przy współżyciu?

W pierwszej kolejności konieczne będzie gruntowne badanie lekarskie, jakie zapewni diagnozę zmian patologicznych w drogach rozrodczych. Może wykazać się potrzebne leczenie przeciwbakteryjne bądź przeciwgrzybicze. W wypadku łagodnych zmian szyjki macicy przydatna może być zmiana pozycji podczas zbliżeń, na taką, jaka zapewni ciężarnej kontrolę głębokości penetracji. U części pań specjalista nie będzie w stanie rozpoznać żadnej podstawy bolesnych stosunków w ciąży. Wówczas potrzebna może być wizyta u psychologa bądź seksuologa. Ból podczas stosunku bądź ból po stosunku w ciąży jest przeważnie niegroźnym symptomem zmian które odbywają się w ciele oraz świadomości przyszłej matki. Błony śluzowe wyścielające waginę oraz srom są w tymże okresie bardziej wrażliwe na naruszenia połączone z odbywaniem stosunku oraz jednocześnie bardziej podatne na bodźce czuciowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *